"Медиапул": Презастрояването в София продължава. Васил Терзиев даде картбланш за скандални проекти от времето на ГЕРБ

"Медиапул": Презастрояването в София продължава. Васил Терзиев даде картбланш за скандални проекти от времето на ГЕРБ

Автор: Зорница Латева, mediapool.bg

Невероятно, но факт. Администрацията на столичния кмет Васил Терзиев даде картбланш за изграждането на някои от най-проблемните и скандални строителни проекти, наследени от управлението на ГЕРБ. Проекти, които дори главният архитект от епохата на ГЕРБ в Столичната община Здравко Здравков е задържал и отлагал, само и само да не видят бял свят.

Големият парадокс е, че действията на временния главен архитект Богдана Панайотова са в противоречие с обещанията и плановете на Терзиев от времето на предизборната му кампания и встъпването му в длъжност. В момента обаче той е застанал на амбразурата и брани всичко, подписано от временния главен архитект, който назначи лично на поста през юли тази година.

Още по-големият парадокс е, че Терзиев продължава да се бави с насрочването на конкурса за нов главен архитект. И може да се се наложи назначението на още един временно заемащ поста, тъй като шестмесечният срок, на който по закон Панайотова може да остане на тази длъжност, изтича в края на януари.

От Столична община така и не отговориха на въпросите на Mediapool кога ще започне изборът на нов главен архитект и по какви критерии ще се прави той. Първоначално Богдана Панайотова заяви, че няма да участва в бъдещия конкурс. Преди около месец обаче не беше толкова категорична в отговора дали ще се впусне в надпреварата.

Част от задвижените или направо приключени от Панайотова знакови процедури за ново строителство включват разрешително за строеж на мястото на къща, която някога е имала статут на паметник на културата и кметът Терзиев искаше този статут да бъде възстановен. (Разрешението за строеж беше отменено след общественото недоволство, но казусът може да влезе в съда.) Освен това бе направена още една стъпка от процедурата за изграждането на няколкоетажна офис сграда до ресторант "Синият лъв" в сърцето на София. Проект, който ще промени драстично облика на пространството около Народния театър "Иван Вазов".

Дадено бе разрешение за строеж на 60-метров блок на кръстовището на бул. "Филип Кутев" и бул. "Симеоновско шосе". Беше направена още крачка към построяването на две 75-метрови сгради плюс още няколко по-ниски тела на мястото на завод "Електроника" в "Слатина".

И това са само част от процедурите, задействани от Богдана Панайотова.

Всички те са законни, следват общия устройствен план от 2009 г., задвижени са и доведени до различен етап от предходния главен архитект Здравко Здравков. По една или друга причина обаче последващите документи така и не са подписани.

Замразяването на спорни проекти с бездействие по процедурите беше практика при предходното управление на града. В един от случаите - за спирането на 150-метрова сграда в кв. "Стрелбище", главният архитект дори беше глобен заради неизпълнение на съдебно решение, а за кратко срещу него имаше и прокурорска проверка.

Проблемът според критиците на настоящия главен архитект е, че временните назначения предполагат оперативно ръководство на поверената структура, докато бъде назначен постоянен ръководител. Временният архитект не би трябвало да взима решения, които да имат трайни последствия върху града.

Ударното подписване на заповеди и разрешителни от страна на Богдана Панайотова разгневи и партньорите на кмета Васил Терзиев в управлението на града.

Към момента официалните критики от страна на коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България"/Спаси София" са пестеливи. Но неофициално фигурата на временния главен архитект и по-скоро действията ѝ до момента, предизвикват съмнения, напрежение и противоречия в управляващата коалиция в София. Стигна се дотам една от основните формации в нея - "Спаси София" да постави условия за продължаването на подкрепата си към кмета Терзиев и оставане в управленската коалиция. И първото от тях беше конкурсът за нов главен архитект и начинът, по който ще бъде организиран той. Общинската съветничка от "Демократична България" Марта Георгиева пък критикува публично разрешението за проект в близост до езерото в кв. "Дружба".

До този момент кметът застава зад действията на назначената от него Панайотова и твърди, че въпреки презастрояването на града, процедурите трябва да се движат според закона.

Личен избор на Васил Терзиев

Богдана Панайотова оглави направлението "Архитектура и градоустройство" (НАГ) на 29 юли 2024 г., след като беше назначена от кмета Васил Терзиев. Неофициално общински съветници от подкрепящата го група на "Продължаваме промяната - Демократична България"/"Спаси София" твърдят, че изборът не е консултиран с тях. Нещо повече - част от тях научили кой сменя предишния главен архитект Здравко Здравков в последния момент или направо от медиите.

"Нямаме никаква информация как е избрана тя. Дори не ни беше представена официално", казват общински съветници от различни формации в управляващата коалиция. Добавят, че не са знаели и какви точно ще са задачите на временния главен архитект.

Изразяват и недоволство от това, че макар да е уж временно на поста, тя взима решения по изключително проблемни проекти, което имат дългосрочен ефект върху облика на града. Освен това временният главен архитект е подменила голяма част от хората в "Архитектура и градоустройство". Това си личи и при бегъл преглед на заседанията на комисиите към общинския съвет, в които се гледат доклади на НАГ. Чест въпрос там е кой отговаря за дадена тема в момента, тъй като експертът от направлението, с който съветниците са контактували до скоро, вече го няма.

"Ролята на временно изпълняващия е да осигури функционирането на системата. Нито е редно, нито се очаква от човек в тази роля да провежда реформи, да започва дългогодишни инициативи, да взема решения с дълготраен ефект, или да прави съществени кадрови промени. Временно изпълняващата длъжността обаче пое инициатива във всички тези посоки. Същевременно тя отказва да участва в заседанията на Общинските експертни съвети по устройство на територията, а скоростта за одобряване на градоустройствени заповеди и на разрешения за строеж изглежда селективна. За нас това задълбочава проблема и сме учудени от пасивността на кмета по тези въпроси", заявиха наскоро и от "Екипът на София" - организация на експерти в различни областни, която имаше съществена роля в предизборната кампания на Васил Терзиев.

Ръководителят на "Екипът на София" Любо Георгиев трябваше да стане заместник-кмет, отговарящ за устройственото планиране след административна реформа в общината. Вместо това той я напусна, а експертите от организацията му вече не работят с екипа на столичния кмет.

Конкурсът за главен архитект се бави, реформи май няма да има

В началото на мандата си Васил Терзиев казваше, че първо ще бъдат направени планираните реформи в управлението на града и след това ще се избира нов главен архитект. Първоначалната идея, прокламирана и по време на кампанията му, беше планирането да не е част от отговорностите на главния архитект, а да бъде поверено на специално звено, управлявано от нов заместник на кмета. Главният архитект трябваше да запази функциите си по строителния контрол, както и административната дейност по разрешаването на строителни проекти и изпълнение на устройствени планове. Идеята беше да се избегне концентрацията на прекомерна власт в ръцете на един човек. А иначе според Закона за устройство на територията тези функции са в правомощията на кмета и той решава дали и на кого да ги прехвърли.

След първата година от мандата на Васил Терзиев точно тази част от реформата в администрацията изглежда е отписана. Неофициалният отговор за забавеното внасяне на обещаните промени е, че те може да се превърнат в същински Франкенщайн, когато минат през Столичния общински съвет (СОС), в който ПП-ДБ/"Спаси София" нямат мнозинство.

Още при напускането на Здравко Здравков кметът обяви, че започва подготовка за конкурс за нов главен архитект. През септември беше съобщено, че се правят срещи с професионалната общност, на чиято база да бъдат изготвени правилата и критериите на този конкурс, който между другото е задължителен по закон. Повече публична информация за процеса така и не беше обявена.

Според експертите от "Екипът на София" провеждането на конкурса би отнело поне два месеца. Ако това е така, на практика няма как постоянният главен архитект на София да бъде избран до 29 януари, когато би трябвало да изтича назначението на арх. Богдана Панайотова.

Самата тя обясни, че няма как да бъде назначена втори път за временен главен архитект. Така може да се наложи да се търси друг човек за поста. Но пък няма да има пречка и тя да участва в бъдещия конкурс.

Проблемите са огромни, но решения засега няма

Кметът Терзиев многократно защити действията на Богдана Панайотова. "Главният архитект на София, макар и често критикуван, не може да бъде обвиняван за решения, които са в съответствие със закона. Дали дадени градоустройствени решения се харесват или не, не е въпрос на личен избор, а на спазване на правната рамка", коментира той с пост във фейсбук страницата си.

Самата тя също обяснява в спорадичните си публични изяви, че следва законовите процедури. Честа нейна реплика по време на обсъждания в общинския съвет, е че не одобрява някои от внесените доклади по целесъобразност, но трябва да ги придвижи, за да спази закона.

И според нея, и според експертите в градоустройството, големият проблем с презастрояването идва от общия устройствен план на общината и заложените в него параметри, както и от текстовете в Закона за устройство и застрояване на столичната община (ЗУЗСО). Същото заяви преди време и кметът Васил Терзиев.

"Проблемите с презастрояването не могат да се решат с административен тормоз или произволните решения на един човек, а с промени в законодателството - Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за устройството и застрояването на Столичната община (ЗУЗСО) и с актуализация на Общия устройствен план. Дълбока и структурна промяна в законодателството и градоустройственото планиране не е задача, която може да бъде изпълнена бързо или лесно. Решенията ще дойдат, когато всички – кмет, общински съвет и най-вече законодателят, седнат и вземат трудните решения и направят необходимите корекции", коментира той отново във Фейсбук.

До момента обаче няма никакви подробности - дали, кога и как ще се прави опит за актуализация на общия устройствен план, как точно ще се променят законите, които зависят от Народното събрание. Не се говори и за затягане на строителния контрол, което не зависи от мнозинство в парламента или в общинския съвет, а от организацията и волята на общинската администрация.

Източник: mediapool.bg

 

 

Коментари

  • Гражданин

    15 Дек 2024 14:53ч.

    И строителството като всичко останало при нас - пестят се строителни материали, последните етажи непосредствено под покрив, вместо с 1 метър въздушна възглавница, тераси на последен етаж без нужната хидроизолация и без навеси, а като резултата течове по долните етажи, блокове без гаражи, липса на достатъчно пространство и зеленина между новите блокове, и още, и още ... София прилича на грозна строителна площадка, на която всеки, който плаща строи безразборно. Всеки нов обитател в жилищна кооперация започва да блъска и преустройва. Резултатите са видни - грозотия, мръсотия, денонощен шум. Поне едно добро да бяха взели от ЕС - стандарти и качество в строителството. Разходете се до съседна Гърция. Дори в селата им никой не си позволява безрабзборно строителство или след като нещо е построено и боядисано по стандарт, да започне да чука и блъска, за да го преустройва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    15 Дек 2024 15:08ч.

    спрете се вече с вашата алчност в люлин не може вече да се диша изрязаха дърветата около блоковете които ние сме садили преди много години едно дърво не е засадено от общината само сеч и застрояване отровихте ни живота на няколко поколения

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    15 Дек 2024 15:43ч.

    Време е вече да се бяга от София. В този град няма нищо европейско освен претенциите за такова. Да не си правим илюзии- всичко лошо в България идва от София.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Васисуалий Лоханкин

    15 Дек 2024 16:12ч.

    И друг път съм писал, че Васко Ухото е закъсал финансово заради многото заеми, които е взел, така че силно се нуждае от свежи пари, под формата на комисиони...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Най-безпомощният софийски кмет

    15 Дек 2024 18:06ч.

    Що го мъчат? Не прилича на човек, дето връзките на обувките може да си върже, де го карат да кметува!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Реалист

    15 Дек 2024 18:19ч.

    Софиянци си избраха този кмет със своите действия или бездействия. Сега да си изпият горчивата чаша.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Софиянци си избраха този кмет със своите действия или бездействия.

    15 Дек 2024 18:54ч.

    И тези избори бяха АЛА-БАЛА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Брутално бе унищожена зеленината на София

    15 Дек 2024 19:01ч.

    Един град не се строи само от един кмет. В работата е необходима ефективност, а не ефектност, казва бившият столичен градоначалник Петър Междуречки пред Искра Милева http://old.duma.bg/2004/1204/041204/obshtestvo/ob-5.html http://old.duma.bg/2004/1204/041204/obshtestvo/ob-5.html - Господин Междуречки, по време на вашия мандат са направени основните стъпки за построяването на столичното метро. Разкажете ни за трудностите и защо чак днес се реализират повечето от проектите? - Един град се строи за десетки и стотици години, както е и със София. Ето защо всеки столичен кмет трябва да се съобразява с това и да обръща внимание на реализирането на проекти, които имат дългосрочно стратегическо влияние. Пагубно е, когато един кмет търси в своята дейност ефекти, а не ефективност за дълголетието на града. Един голям проект не може да се реализира в рамките на кметуването на един кмет. Нито един кмет след 1960 г. не може и няма право да се хвали, че той е направил метрото. - Кога всъщност възниква идеята за софийското метро? - Идеята за метрото е много стара и всеки от кметовете в последните 30 години е имал своя принос, за да започне сега изграждането му. Първо е било необходимо да се направят много сериозни предварителни проучвания от специалисти- инженери, икономисти, финансисти, архитекти и още много хора, които най-напред трябваше да отговорят на въпроса дали е необходимо метро в този град. В световната практика има мнение, че един град, ако иска да реши трайно проблемите си с транспорта, може да го направи само чрез строителство на метро. То по принцип се предприема при население над 1 млн. жители и се налага особено в градовете, чиито център е изграден предимно от малки улички. ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    15 Дек 2024 21:39ч.

    Вижте, правилната думичка не е кмет а майор :-) . Нали знаете от кой език идва ;-) ? Та-а, майора е среден команден състав в армията. Най-младшия от старшите офицери. Неговата дума не чини пред решенията на генералския корпус ;-) !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    15 Дек 2024 21:51ч.

    Поредняит боклук, който си избират шопите!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Медиапул да си траят

    16 Дек 2024 11:19ч.

    Това си е техно момче. :DDDD Прокопиев нещо се е объркАл :DDD Кой знае какво не са се разбрали, че да излезе в техното смешно сайтче тази новиничка, дето не е никаква новина ;D

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • vessi

    17 Дек 2024 13:20ч.

    В Младост 1а - София, новите строежи затапиха тотално пространството и безобразно задушават квартала ни. Не се разминаваме вече по тесните улички от провинциални навлеци. ПФУ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи