Кой и защо спира пътните инфраструктурни проекти?

Кой и защо спира пътните инфраструктурни проекти?

В България екологичното законодателство е толкова рестриктивно, че за да започне строеж на важен национален обект – магистрала, тунел или мост – минават десетилетия. В продължение на 25 години, под непрекъснат натиск от страна на еколози, законите са променяни така, че вместо да защитават природата и обществения интерес, те често работят в полза на десетките зелени неправителствени организации, пише Еко Новини. 

Страната е еврошампион по бавни процедури за разрешаване на строителството на пътна инфраструктура. България е на последно място по дял на магистралите спрямо общата пътна мрежа – под 5%. Само 890 километра автомагистрали при около 20 000 километра републикански пътища.

Липсата на достатъчно магистрали е и една от основните причини за многото загинали и ранени при катастрофи. Поради забавяне от над 20 години – в резултат на непрекъснати жалби от зелени НПО – в Кресненското дефиле са загинали 76 души, а 400 са ранени. Подобна ситуация се наблюдава на много други места – прохода Петрохан, Шипка, пътя Варна–Бургас, Хаинбоаз. Тесни пътища, завои, интензивен трафик и катастрофи – това е реалността.

Вместо да има тунели и магистрали, както е навсякъде в съседните държави – Гърция, Сърбия, Румъния – да не говорим за Западна Европа, тук се водят 10-20 годишни екопроцедури. Все едно само у нас има природа и единствено тук в цяла Европа тя се защитава.

Големият удар на зелените – двуинстанционното обжалване

Досега, в новата история на страната, няма инфраструктурен обект, който да не е бил обжалван от зелени неправителствени организации. Те се възползват от възможност, която им дава Законът за опазване на околната среда – само срещу 10 лв. съдебна такса да обжалват на две съдебни инстанции пред Върховния административен съд екологичните оценки (ОВОС) на всеки държавен или общински проект.

И това се случва непрекъснато. Примерите са много и покриват всички сектори от икономиката. Тоест, екорекетът не е само в областта на пътното строителство, а обхваща целия спектър от обекти с национално значение – от енергетика, през туризма, софийското метро, до пътни и жп проекти.

За над 20 години беше блокирано довършването на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле. Изграждането на АМ „Марица“ се забави, защото трябваше да се преместят 2605 блатни кокичета – някои от тях лично от тогавашния премиер Бойко Борисов.

Автомагистрала „Черно море“, най-важната за туризма по Черноморието, е в забава повече от 10 години, защото трасето минава през зони по „Натура 2000“ и една защитена територия.

АМ Черно море - поредната жертва на зелените

Проектът за тунел под Петрохан също е жертва на „Натура“. Всички предложени до момента варианти срещат отпора на еколозите, защото засягат защитени зони.

Тунелът Шипка, вместо да е готов през 2008 г., както обеща правителството на Симеон Сакскобургготски, все още няма разрешение за строеж. Последният опит за неговото блокиране беше направен от Тома Белев, когато включи трасето в резерватна зона на парк „Българка“.

За да спре тунела под Шипка, Тома Белев го вкарал в резерват

За да се удовлетворят изискванията на еколозите, се строяха надлези и подлези за мечки, вълци, костенурки и влечуги. Местеха се щъркелови гнезда, лалугери и блатни кокичета. Изграждаха се с километри пана за птици, от които сега се веят само парцали.

Всички тези компромиси и отстъпки не само не задоволяваха зелените НПО, а напротив – те станаха все по-агресивни в исканията си. Съобразяването с тях и отстъпчивостта на управляващите им даде самочувствието, че те са най-важните и без тяхното разрешение не може да се построи нито една магистрала.

Законодателна промяна срещу екорекета

Разбира се, както често се случва, еколозите прекалиха. Затова през 2018 г. Народното събрание, по предложение на кабинета „Борисов 3“, одобри промени, които сложиха край на екологичния рекет върху големите обекти от национално значение. Парламентът отмени двуинстанционното обжалване, като остави възможност зелените НПО да подават жалби – както е по Орхуската конвенция – но срокът за произнасяне от съда беше ограничен до 6 месеца и само на една инстанция – Върховния административен съд.

В резултат на това процедурите по проектите за магистралите „Хемус“, „Европа“, „Враца–Монтана“ и „Кресненското дефиле“ рязко се ускориха.

Завръщането на двуинстанционното обжалване

Всички надежди за бързи екопроцедури бяха унищожени през 2022 г. Тогава, по време на кабинета „Петков“, министър на околната среда и водите и вицепремиер по климата стана екоактивистът Борислав Сандов, а негов заместник – Тома Белев. И двамата са съпредседатели на партията „Зелено движение“.

Под техен натиск и заплахи, че зелените ще напуснат коалицията ПП–ДБ, Народното събрание отново промени Закона за опазване на околната среда и върна двуинстанционното обжалване на обектите от национално значение.

Бъдещето на инфраструктурата остава несигурно

Законовите промени, направени от Сандов и Белев, все още са в сила. Еколозите продължават практиката си да подават жалби и да блокират пътни проекти. Само в рамките на един месец са подадени 14 жалби в съда срещу довършването на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле.

За 14-ти път ВАС поряза зелените в опита им да спрат довършването на АМ Струма

Докато не се промени Законът за опазване на околната среда и не се възстанови едноинстанционното решаване на делата по жалби срещу ОВОС на обекти от национално значение, нито един голям инфраструктурен проект няма да започне в обозримо бъдеще – въпреки усилията на новия кабинет на Росен Желязков.

 

 

Коментари

  • психиатър-кубист

    26 Март 2025 9:39ч.

    тия "почтени хора" на снимката... в един нормален свят не биха излезли от при бай ставри.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • one

    26 Март 2025 9:58ч.

    Платена статия за наивници в която пише пълни небивалици.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • психиатър-кубист

    26 Март 2025 10:15ч.

    платена, безплатна - добре е да оспориш "небивалиците", изложени в статията. иначе някой може да си помисли, че си мекеренце на тия двамцата от снимката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За лаиците, направо казано простаците

    26 Март 2025 10:45ч.

    това, че ще намалее популацията на някоя жаба не означава нищо, но за образования човек намаляването на кукумявките в Петрич е зловещо!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бацко, 10:45, а намаляването ба евроджендърчетата недоклатени,

    26 Март 2025 12:08ч.

    жълтопаветниците некъпани у сий форум би било крачка в правилната посока! Ма де този късмет! Дедо шорош още дава, макар и по-малко, паре на таквази гнъс! Анадънму?😀😁😭👹

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    26 Март 2025 10:14ч.

    Въпросът е, ДО КОГА Държава и Народ ще търпят тези еко-терористи, платени от чужди агенти и НПО-та, да рутят България по всевъзможни начини?! Не е ли престъпление според Закона и Конституцията, държавната измяна и предателството?! Не е ли абсурдно, в една държава, двама-трима боздугани, да спъват и прецакват всичко и всички?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стабилизатор 15

    26 Март 2025 10:45ч.

    Платена поръчкова статия. Сайт с име Еко новини със собственик някой строител - бетон леем всякакъв. С пълни глупости вътре. Зелените ли спряха строителите да си изпълнят дейноститет по получените предварително милиард лева за Хемус? Кога са 76-те жертви в Кресна - защото от поставянето на колчетата май жертви няма....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подкрепям с двете ръце

    26 Март 2025 10:50ч.

    Отдавна съм предложил вместо шумните магистрали да се въведат многолентови пътеки - оразмерени за биволски коли, до тях конски и пр до пътеки за магарета. Особено за магаретата и колчетата им вярвам, Стабилизатор ще ме подкрепи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Rattrack

    26 Март 2025 11:18ч.

    Наистина платена статия. Заради Цеко (рекламодател на Гласове) сега Тома Белев ще е най-големият виновник за кражбите при строежа на магистралите и въобше за цялата ни инфраструктура.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм...

    26 Март 2025 12:26ч.

    Тия двамата, когато и да ги риташ все има защо...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • психиатър-кубист

    26 Март 2025 14:06ч.

    против насилието съм. поради което призовавам за внимателен подход - да не си изкълчи някой палеца при изпълнението на тази (несъмнено нужна и) благородна дейност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • izo

    26 Март 2025 14:17ч.

    Как по-точно заради липсата на магистрала има 76 жертви в Кресна? Това е заради безнаказаността и малоумие на турналите се в 1-2 тона тенекии лигльовци и глезльовци бързащи да си натопят задните части на майната си! Ако знаеш че за навлизане в насрещното или превишение на скоростат с над 10-20 км. ч., те чака една седмица в тухларните на казичене илил чистене корито на река в някоя махла инямаш шатс за откупване такама кротка овчица ще станеш, че и с 10 км. ч. под ограничение от ще карат лигльовците!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    26 Март 2025 14:46ч.

    изо, обобщаваш примитивно. мой много близък човек, професионален шофьор, претърпя тежка катастрофа преди години, точно там. и точно заради състоянието на пътя. опитаха се да си измият ръцете с техническото състояние на камиона, но не мина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кака Пена

    26 Март 2025 18:07ч.

    Закони има, ограничения на скоростта също има, ама НЯМА кой да СЛЕДИ за изпълнението им. И най вече след това да НАЛАГА сериозни наказания за неспазването им (при това ВЕДНАГА), които ДА СЕ ИЗПЪЛНЯВАТ!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алек

    27 Март 2025 10:07ч.

    Тези двамцата са големи вредители!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Здравко

    27 Март 2025 11:04ч.

    Има си хас да е някои друг, различен от зелените

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Христов

    29 Март 2025 13:30ч.

    Докато спорим кой е виновен, хората всеки ден карат по разбити пътища. Дано някой най-накрая поеме отговорност и се свърши работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ани

    30 Март 2025 20:15ч.

    Е как кой? Разни алчни типове като Белев...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Марио

    30 Март 2025 20:21ч.

    Зелената мафия в България от години извива ръцете на всички, които искат да развиват някакъв инфраструктурен проект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър

    31 Март 2025 12:51ч.

    Зелените рекетьори трябва да бъдат спряни да безчинстват един път завинаги

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи