И в БНБ не са сигурни класираме ли се за еврозоната. Освен за инфлацията, вече се притесняват и за бюджетния дефицит

И в БНБ не са сигурни класираме ли се за еврозоната. Освен за инфлацията, вече се притесняват и за бюджетния дефицит

И Българска народна банка вече се колебае дали България ще покрива критериите за еврозоната. Това става ясно от публикуваното днес периодично издание „Макроикономическа прогноза“ (декември 2024), като на база данни към края на миналата година прогнозата е съставена към 15 януари В документа има специален аналитичен акцент посветен на въпроса дали България покрива инфлационния критерий за еврозоната и точно в него се съдържат противоречивите послания. Освен това, съветникът на управителя на Българска народна банка Маринела Петрова, която е и бивш заместник-министър на финансите, участвала в успешната кампания за приемане в чакалнята на еврозоната от 2020 година, потвърди информацията на „Гласове“ от неделя, че България може много скоро да констатира неизпълнение и на критерия за бюджетен дефицит. Последното, ако се потвърди официално ще сложи край на надеждите за приемане на еврото поне до 2029 година.

Първо прогнозата на БНБ 

От една страна БНБ сочи, че през цялата минала година България и била над инфлационния критерий, но превишението се свива постоянно. Макар към декември страната ни все още да е над критерия с 0.13 процентни пункта (средно повишение на цените 2.6% при праг 2.47%), се очаква в края на януари и през всеки от месеците до края на годината хармонизираната инфлация, която се взима предвид при оценката за покритие на критериите от Маастрихт, да бъде по ниска от прага за допустимост. Тоест България ще има основание да поиска извънредни доклади за оценка на подготвеността за приемане на еврото.

Докато казват всичко това, от БНБ сами си правят автореферат, че конкретно през януари тази година, отделно от времевата серия, за която публикуват две графики, прогнозират инфлацията да стигне 3.3%, което представлява ревизия на базовата прогноза в посока по-висока инфлация. Въпреки това, оценките показват, че България можела да изпълни конвергентния критерий за ценова стабилност през януари 2025 г. и да продължи да го изпълнява през остатъка от годината, твърдят от централната банка.

После, сякаш за да се презастраховат, анализаторите на БНБ твърдят, че „съществува много голяма степен на несигурност по отношение на прогнозата за критерия за ценова стабилност, както и за очакваното отклонение на средногодишната инфлация в България от него. Освен от несигурността по отношение на прогнозата за инфлацията в България и в останалите държави от ЕС“.

Ревизията на базовата прогноза за януари се извежда след отчитане на ефектите от вдигането на акциза върху цигарите, възстановяването на ДДС за хляба от 0 на 20% и за ресторантьорските услуги от 9 на 20%.
оказват влияние върху потребителските цени, както и от степента на пренасяне на ефектите им върху компонентите на ХИПЦ.

Несигурност за покриването на инфлационния критерий идва и от Европейската централна банка. Нейната прогноза от декември сочи, че тази година ще има нова тройка държави с най-ниско поскъпване на живота – Франция, Италия и Латвия, а не както през миналата – Италия, Финландия и Литва, от които нашите политици се надяваха на изключение при изчисляването да се изключи Финландия.

Средната инфлация в новите страни отличници ще е 1.5% според ЕЦБ, което прави 3% максимално допустимо покачване на цените в България според хармонизирания индекс. Оказва се обаче, че при сравнение на сценария на ЕЦБ и този на БНБ, за който самата БНБ прави хиляда уговорки, че може да не се изпълни, България ще е близо до ръба на изпълнението, а през ноември отново ще спрем да покриваме инфлационния критерий.

И в БНБ притеснени за бюджета

В терен за сблъсък се превърна фейсбук профила на Десислава Николова, икономист от Световната Банка. Още миналата седмица тя споделя твърдение на Ивайло Яйджиев, бивш заместник-министър на финансите в екипа на Асен Василев, който твърди, че сега е моментът България да поиска извънредна оценка за покритие на критериите от Маастрихт с цел да получим покана за въвеждане на еврото от януари 2026 година.

Едва снощи, темата коментира Маринела Петрова, която е съветник на подуправителя на БНБ Димитър Радев, а в качеството си на заместник-министър на финансите в екипа на Владислав Горанов свърши огромен обем от работата, за допускане на България във валутно курсовия механизъм, познат, като „чакалнята на еврозоната“.

Публикуваме коментара на Маринела Петрова в пълнота, защото изчерпателно говори както за възможностите да се търси изключение при оценката, така и за общото състояние на България от гледна точка на икономика и публични финанси. Той е направен в следната дискусия:

В точка 2 от изложението си Маринела Петрова допуска лека грешка, като посочва, че към края на третото тримесечие България е с дефицит от 3.7% спрямо БВП на начислена основа (тоест според критериите на ЕЦБ и ЕК).

Точното число към 30 септември е 2.7% дефицит спрямо БВП и тя сочи (както писа „Гласове“ в неделя), че това позволява на държавата да направи дефицит от само 700 милиона лева през четвъртото тримесечие, което звучи практически невероятно като се има предвид, че в четвъртото тримесечие винаги се концентрират плащанията по държавните инвестиции средномесечния размер на разходите е двойно по-висок от тези в първите девет месеца.

 

 

 

Коментари

  • Иван Пеев

    30 Яну 2025 10:10ч.

    Задавам си два въпроса, впрочев три. Първо, зако Чехия, Полша, Унгария, Дания, Швеция не се натискат за еврозоната? Второ, глупаво ли е насемението на тези страни, за да не натиска управляващите за влизане в еврозоната? И трето, най-важното, дали нашите политици и полит-икономотрегери най-разбират от евро?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    30 Яну 2025 18:22ч.

    Преди години, в момента когато Ренета Инджова реши да направи статистиката честна, я изгониха .....................така че да не се вярва на никакви числа, освен на тези които постъпват реално от пенсии, цените в магазините, таксите на банките, операторите и ИТН !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИвКо

    31 Яну 2025 17:47ч.

    Ми, изпращаме ясен знак и сигнал към управниците наЧехия, Полша, Унгария. Дания, Швеция че са прости и тъпи, а ние сме умните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ghost

    30 Яну 2025 10:16ч.

    Да се притесняваш за бюджетният дефицит у нас е кат да се притесняваш за смяната на датата в календара. Няма смисъл.Събитието е сигурно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стабилизатор 15

    30 Яну 2025 10:22ч.

    Голямата грешка е гласуваното 50% увеличение на МВР заплатите и връзването им към средната. Това е пълен ташак! И аз искам 50% за мене!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • МВР държи на власт антибългарите, затова е важно да са лоялни

    30 Яну 2025 10:40ч.

    МВР, ще има репресии за вас

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не ни влизайте с бутонките напред!

    30 Яну 2025 10:48ч.

    Ако искат да не им се случват жестоки неприятности, назначените управляващи да спрат с тия намерения да ни набутват в еврозоната. Няма по-голямо престъпление и тоталитарен грях от това към момента!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Търсех пълен текст

    30 Яну 2025 10:50ч.

    на прогнозата на БНБ, вчера. Ако мога да обобщя "едно голямо условно наклонение", издаващо несигурност. Днес гледах интервю с екс фин. мин. Горанов. Горанов твърди, че приемайки еврото, ще взимаме решения. Г-н Горанов знае ли, че в ЕЦБ ще участваме в около 50% от заседанията, поради ротационен принцип и брой гласове. Гърция я били спасила Меркел, не е вярно, немски и френски кредитори спасиха себе си, отпускайки нови заеми на Гърция, срещу взимането на които Варуфакис беше против. Рухваше еврозоната. Намалените социални разходи, заплати, пенсии, увеличени цени, отнемане на материални активи. Гърция преди влизане в еврозана 65% от средни доходи в ЕС, след кризата 62%. България била приела еврото, не е вярно "едно е курс спрямо", друго въвела. Едно е силната марка на икономически мощната Германия, друго фалиралото евро на изправената пред рецесия еврозона. Какво сме щяли да правим, ако лев фалирал? Ние затова имаме инструменти на БНБ, подсигурени от валутен резерв и БНБ може да оперира с долари, франконе и др. След влизане в еврозона, ЕЦБ ще ръководи политика на БНБ. Колко години управлява ГЕРБ? От 2009 до 2025, едно решение на ПП, ДБ не можеше да се вземе без гласовете на ГЕРБ при Сглобката. Служебни премиери на ГЕРБ. Правителства обезцениха лев с активното участие на ГЕРБ. Повишени разходи, с цел купуване на избиратели. "Голямото съгласие" мерки ковид, какво съгласие с принуда накараха преди ПВУ, държавите да подпишат договори, че поемат заем на ЕЦБ. ПВУ борса ток и увеличени квоти. Част от условия. И дойде инфлацията, логично до днес.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не на последно място

    30 Яну 2025 10:58ч.

    Анкета на Нова, 83% срещу приемане евро, в друга медия 96%. За вас българският народ има ли значение? Как е възможно да се унищожава национална валута без съгласие на суверен? Да махнем "Р" от РБ, и да сложим едно "Д", Диктатура България. Утре ако фалира еврото, не че не е, какво правим? Кой ще обезщети собствениците на различни от еврото валути, които насилствено ще превалутирате, национализирате? А кой ни гарантира, че еврото съзнателно не е обезценявано през годините?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пункт по пункт

    30 Яну 2025 11:09ч.

    Много правилни въпроси поставяте, ала медиите са глухи и слепи относно тях. В случая дискурсът излишно се усложнява от експертите, а би трябвало умишлено да се опростява, и да се посочват точно и разбираемо пунктовете, представяляващи същността на прекарването и ограбването за народеца ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • токсичната свръхнадценена чужда валута

    30 Яну 2025 11:11ч.

    Даже типичен човек на статуквото като бившия финмин С. Дянков е против приемане на евро преди 2028 г., че и по-нататък - https://business.dir.bg/banki-i-finansi/simeon-dyankov-3

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За вас българският народ има ли значение?

    30 Яну 2025 11:53ч.

    Няма и никога не е имал. Зовящите за еврозоната са национални предатели и това им е ясно. Ясни са и икономическите и политическите ефекти от влизането на еврозоната тук, и те би трябвало да ги знаят много добре. Самият факт, че направиха всичко възможно, на всички нива, да осуетят референдум по въпроса (не решение 'против', а референдум!) показва доста добре, че знаят какво правят, също така знаят какво мисли плебса по въпроса. Очевидно е, че атаките срещу народа ще продължават, поне докато не започнат да се търкалят глави.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НАЧАЛОТО НА КРАЯ

    30 Яну 2025 11:05ч.

    Самият Антонов в предната си статия находчиво сравни насмешливо обстоятелствата около "постигане" на инфл. критерий, както се опитват да внушават проевро бонзите, като моментна снимка на дебелак, който си е глътнал корема заради фотоса. Категорично НЕВЯРНО. Според Регламент 13 към Маастр. критерии, НЕ Е ДОСТАТЪЧНО ЕДНО СЛУЧАЙНО ДОКОСВАНЕ, а е неотменимо и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПОДДЪРЖАНЕ на критерия в период от една година. Защо, Антонов, в горния си текст вие вече говорите за конвергентни ДОКЛАДИ, при което очевидно трябва да се регистрира начално и крайно положение с поне ДВА доклада и да се заключи, че критерият е изпълнен, а избягвате да кажете ЯСНО и КОНКРЕТНО, че критерият се изпълнява в период от поне 1 ГОДИНА? Това вече не ми харесва! Ценовите индекси се мерят ежемесечно и е възможно да се приемат някакви 12 месеца, които не е задължително да съвпадат с календарната година. Другата дискусия е напълно безпредметна, защото дефицитът се мери официално САМО НА ГОДИШНА БАЗА и ако се окаже, че за 2024 г. завършваме сдефицит над 3 %, целият останал разговор за цени и т.н. става напълно безпредметен. Вместо това, тук ни разказвате за Петрова и Николова (апропо, втората е зам. директор на ИПИ, което е свърталище на ОТЯВЛЕНИ СОРОСОИДИ), които си ПОДАВАТ разни сгодни фразички и спорят дали били 3,7 % или 2,7 %. Тези двете да бъдат отбягвани, а обстоятелството, че разбират от финанси е ирелевантно, доколкото обслуждат групови и кастови интереси! Ако дадат изчисленята на соросоидната общност, да знаете какви красоти ще ни нарисуват. Всеки непредубеден човек, дори и без особена специална подготовка, може да се ориентира и да разбере, че нашата страна не е готова за еврото, а то в дълбоката си същност е токсично, финансово и икономически вредно и несправедливо и в последна сметка дърпа принудително държавите към Съединени Европейски Щати СЕЩ! За да избегнем недоразуменията - на този етан НЯМА УСЛОВИЯ и предпоставки и смисъл нито за СЕЩ, нито за РФ, нито за БРИКС. Нашата СЪДБА ИНТЕРЕСУВА САМО НАС! За всички останали сме НАПЪЛНО БАЗРАЗЛИЧНИ! Всеки предубеден човек, особено със специална подготовка по слугинаж, лъжи, преиначаване, КРАЖБИ и склонност към ГЕОСТРАТЕГИЧЕСКО предателство сега се бори да докаже, колко красиво и неизбежно е еврото, което е пълна лъжа! Европа и еврото сега са с напълно неопределена перспектива. Големите, силни икономически и политически страни, бидейки освен това силно задлъжнели, могат да имет техни съображения да са в евро, нашият национален интерес е да сме вън от еврото. Последното може да наложи и изиска неотменимо тежки и болезнени решения, но това е един коренно различен разговор. Да, годините на лицемерие, лъжи, слугинаж и кражби, застроени с пасивност и отчуждение, трябва да се "ПЛАТЯТ", но все пак остава някаква надеждица за Българя. С еврото ИДЕ НАЧАЛОТО НА КРАЯ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    30 Яну 2025 11:13ч.

    До гуша ми дойде от тази зона и ми писна да пиша за държавите, които не искат да се натресат в нея, за останалите също. НЕ ЖЕЛАЯ ДА ПЛАЩАМ ДЪЛГОВЕТЕ НА ДРУГИ ДЪРЖАВИ, КОИТО РАЗДАВАТ ПО 15-ТА ПЕНСИЯ И ЗАПЛАТА, ДОКАТО БЪЛГАРИТЕ КУПУВАТ ПО 100 ГРАМА СИРЕНЕ!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ghost

    30 Яну 2025 11:59ч.

    Еврозоната е поредната "велика" цел, оправдаваща колаборациата на клептокрациата. Инак трябва да се занимават с конкретика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    30 Яну 2025 18:23ч.

    Това, че българите купуват по 100г "сирене", мен ако питате, е добро. Във връзка с това, което обяснява Роберт Кенеди за американците ;-) . Вервайте ми :-) . А еврото е думнато отдавна, още от създаването си. Но това е недостъпно за огромна част от финансистите, да не говоря за останалите. Така, че успокойте емоциите и се фокусирайте върху нещо по-полезно за себе си и близките около вас. Което хич не е проста задача с огромната лудост около вас в мегаполис ;-) . Пак ще трябва да ми вервате, намате голям избор ;-) . Темата за пенсиите, което е форма на рента, е далееееееч по-дебела тема и от смешните разбирания на "финансистите" за еврото Тя не е дори за отваряне. За справка само вижте колко са пенсионерите в София в момента. Няма да ви пускам хоръри от тубата :-( . Спирам до тук, 'щото, не съм идиот да заработвам омраза от популацията. Макар понякога да ми се налага и да ми се е налагало. Така, че знам ефекта на гърба си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уилт

    30 Яну 2025 13:21ч.

    Спецов и Димов пръскат милиони от хазната за купони на НАП и МИТНИЦИТЕ в Арбанаси, Влас и Пампорово! На ПЛОЩАДА https://www.youtube.com/watch?v=rdsQ5vELnmE

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    30 Яну 2025 13:31ч.

    Отдавна не сме организирали "торта парти", време е да усвоим едни средства.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шалом

    30 Яну 2025 17:37ч.

    Тия от ЕЦБ са супер тъпи, завалийте. Сигурен съм, че нашите ще ги преметнат. Фасулска работа. Бойче ги шиба с 200 вече 20г и тия още не могат да се сетят какво се случва. Егати тъпаците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Деян Колев

    31 Яну 2025 0:00ч.

    Нищо не разбирам, но всички тези приказки за уцелването на момента, в който ще покрием критерия, ми приличат все едно ще ни правят снимка и някой казва "кажи зеле". А след зелето, ще сме си такива, каквито сме, нещата не отиват на добре...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи