Финансово поносими инвестиции в язовири могат да решат проблема с водата на над 1 млн. българи

Финансово поносими инвестиции в язовири могат да решат проблема с водата на над 1 млн. българи

Малцина знаят, че България е сред петте най-бедни откъм водни ресурси държави в Европа заедно с Полша, Чехия, Белгия и Кипър. Още по-малко хора знаят, че затова управляващите в миналото са си давали сметка и са планирали решаване на проблема, чрез изграждане на язовири, които да служат за водоснабдителните нужди на населението. Ако всички язовири, които са планирани за построяване, чието изграждане е започнало и е пред завършване, или на някакъв по-ранен етап, се завършат, ще се реши проблемът с достъпа до вода на над един милион души в България. Това показва научна разработка на специалистите по хидростроителство проф. Вангел Василев и инж. Пенчо Сърнев.

Публикацията на проф. Василев и инж. Сърнев е от 2011г. и е представена на конференция, посветена на проблемите на водите, организирана от Българския национален комитет по големите язовири, който е член Международната комисия по големите язовири (ICOLD).

Докладът разделя язовирите в България, които все още не са влезли в употреба на няколко категории. Група 1 включва язовирите, при които е започнато някакво строителство по хидрокомплекса (той включва язовирната стена, пречиствателната станция, тръбопроводи, преливници, тунели и др.), но не са извършени строителни работи по изграждането на самата язовирна стена. В група 2 попадат язовири, при които са започнати строителни работи и по изграждането на самата язовирна стена. Трета група обхваща язовири, при които не е започнато никакво строителство по хидровъзела, но за тях съществуват проектни разработки в различен стадий.

Завиреният обем на непостроените язовири от първа група (не е започнато строителство на язовирната стена) е около 234 млн. m3, предназначен за задоволяване на  водопотребление от около 152 млн. m3 от около 600 хиляди жители. По цени от 2011 година разходите за строителството на хидровъзлите биха възлизали на около 270 – 300 милиона евро.

В тази група са яз. „Черни Осъм“, който да служи за водоснабдяване на Троян, Ловеч, Плевен и селища в областта, яз. „Бяла“ за водоснабдяване на Севлиево и селищата в областта, яз. „Раков дол“,  проектиран за смесено ползване - питейно-битово водоснабдяване и напояване в региона Бургас – Созопол и яз. „Индже войвода“ отново за водоснабдяване на Южното Черноморие. В публикацията има подробен анализ на дейностите у които трябва да се извършат при всеки от язовирите, за да може те да влязат в експлоатация и да изпълнят предназначението си.


Общият завирен обем на непостроените язовири от втора група (започнато строителство на язовирната стена) е около 43 млн. m3, с който е било предвидено да се задоволи водопотребление от около 26 млн. m3 за 160 хиляди души. Необходимите парични средства за довършването на строителството на хидровъзлите от тази група са 80 – 90 милиона евро, отново по цени отпреди 13 години.

Групата включва Яз. „Нейковци“ за водоснабдяване на Трявна и околните селища, яз. „Луда Яна“ за водоснабдяване на Панагюрище и селищата в околността, яз. „Пловдивци“ за водоснабдяването на Рудозем, Мадан и селищата в областта, както и яз. Кюстендил – за водоснабдяването на Кюстендил и селища в региона.

Подробни проекти и оценки има за още осем язовира в трета група. Те са яз. „Младеж“ за селища от Южното Черноморие, яз. „Братан“ за водоснабдяване на Котел и селища по поречието на река Тича, яз. „Ракочевица“ за водоснабдяване на Благоевград,яз. „Тополница“ за водоснабдяване на Дупница, яз. „Батулия“ за допълнително водоснабдяване на София и областта, яз. „Джебел“ – за водоснабдяване на Джебел, яз. „Раянци“ за Перник и яз. „Луда Мара“ за водоснабдяването на Петрич.

Още около 350 милиона евро по цени от 2011 година биха били необходими за изграждането на всички останали язовири от трета група, с което да се осигури достъп до стабилно водоснабдяване на допълнителни 340 хиляди жители и така близо 1.1 милиона души могат да получат достъп до качествено и устойчиво водоснабдяване на цена около 740 млн. евро.

За 13-те години от представянето на доклада, по някои от язовирите коментирани в него, работите са напреднали, но въвеждането им в експлоатация все още предстои.  Така от Група 2: (язовири, при които са започнати строителни работи в миналото), в най-голяма степен на готовност е хидрокомплекс „Луда Яна“, чийто пуск предстои в най-скоро време. Завършено е строителството на язовирната стена на хидрокомплекс „Пловдивци, но водите на язовира не се използват, защото не е построен нов тръбопровод (!!!???!!!). Няма промяна по довършването на язовирната стена и другите съоръжения  на хидрокомплекса „“Нейковци“, макар че има изготвена проектна документация за това.

Това прави публикацията все още актуална от гледна точка на въпроса как могат да се съберат водни ресурси, с които да се реши огромна част от водните проблеми в България. Това, което трябва да се преразгледа най-сериозно са цените. Ясно е, че от 2011 досега инфлацията е умножила цената на строителните материали, а и не само тях повече от два пъти.

Дори и на оскъпяването да се сложи коефициент от четири, по който да се умножи оценката за разходите от 2011 година, пак се получава стойност от 2.96 милиарда евро (740x4), или по-малко от шест милиарда лева – под три процента от БВП , която е напълно по силите на държавата. Тази сума е горе-долу равна на обещаваните капиталови разходи през последните години, но бе достигната само миналата година.

В година като 2025, когато ресурсите ще са оскъдни, но държавата трябва да работи за подобряване на условията за живот, ако не желае да се сдобие с нова имиграционна вълна, както и заради традиционната неподготвеност на общините да организират големи инвестиционни проекти, язовирите могат да се превърнат в приоритет на България. Това са средства, които ще се похарчат изцяло в българската икономика, ще се използват български материали и работна ръка, ще се увеличи заетостта в редица райони на страната.

 

Коментари

  • Кайзер Созе

    14 Ное 2024 19:50ч.

    При намаляващо население и липса на поливни системи бих започнал не с язовири за стотици милиони, а с почистването на кладенците за стотина лева . Както и спирането на "микро" вицовете, практически инсталирани от Мамин, Боце(ДПС, Литекс, половината депутати) на всеки язовир за водоснабдяване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИвКо

    15 Ное 2024 10:02ч.

    Няма никакъв проблем ВЕЦ-вете да връщат през нощта част от водата обратно в язовирите или във водоема от където я взимат, т.е. частично са са ПАВЕЦ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Сизе

    14 Ное 2024 19:56ч.

    При условие, че вече на практика не поливане, а големите "соц-язовири" са включени в системата седемдесетте, няма го и потреблението от промишленост(поради липсата на такава) а населението(изключва няколко анклава и София-,която е друга България) е на нивото от тогава, да се чуди човек къде е водата?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм...

    14 Ное 2024 20:30ч.

    За зелените дебили думата язовир е мръсна дума...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Созе

    14 Ное 2024 20:35ч.

    Тия не съм го срещал, но кат чуя за "инфраструктурен обект, воден цикъл и публични инвестиции" се сещам за кражба, куче влачи самолет и усвояване на едни пари от наши хора. Вода гази-жаден ходи

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Созе

    14 Ное 2024 20:39ч.

    Провери си сам регистъра на микровецовете и си задай въпрос що през лятото пускат водата в дерето? При все че язовира е напоявал цяла област?И не гледай само големите вецове. Измамата е в "микро"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Созе

    14 Ное 2024 20:41ч.

    Не че казвам нещо ново, всеки слязал от магистралата го е виждал с очите си в Мамковината

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Созе

    14 Ное 2024 20:55ч.

    Да направим справка с актуална драма. Водоснабдяване на Шумен. Оставям настрана шеметният възход на шега на местното ВИК(оставил и Перник без вода) на захранващият язовир-Тича, се оказват два микровеца. Един на стената, един на реката(Камчия) . Язовирът е проектиран за водоснабдяване и напояване(каквото вече няма, благодарение на българският Бил Гейтс). Областта е по-малко от Окръжният Град при соца. Индустрията е в колапс, а вода няма. Едновременно ВиК отчита осемдесет процента загуби по трасето. А микровецовете трябва да се разровиш, но са работили целогодишно. И колко язовира , за стотици милиони ще построиш, та да не ги пуснат в дерето да пълнят сметките на двама за инвестиция плащана от двеста хиляди? Къде видя цвят зелен, освен в пачките със Франклин?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ъглошлифер

    14 Ное 2024 21:27ч.

    Абе как така нема пари за ВиК, а пък в драгалевци им правят канализация. Тия миндили с крадените имоти в драгалевци как така им дадоха разрешения за строителство без да имат канализация. Там има блокове на изгребна яма!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Созе

    14 Ное 2024 21:55ч.

    Пари за проекти винаги ще се намерят, но те нямат връзка с водоснабдяването. Любим ми беше примера със село Камчия-петдесет души , в двайсет обитавани къщи. Без едно дете в селото. Четирсет и осем милиона да ги върне ПОНСА на камчийският водопровод(и сега са без вода)Грубо се падаше по милион и горница на пенсионер.Ма не ме беше яд за това, ами петнайсет те им Каптажа ги оставиха зимата да заливат пътя(е, после го отводняваха по друга програма) (Под линия-фирма ПОНС строи Златната ограда по турската ни граница).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кайзер Созе

    14 Ное 2024 21:58ч.

    Това по времето, кога пържола с гарнитура в ресторант беше пет кинта(е , поне със сервитьор и меню) . Стигаше да им купят апартамент в Истанбул на всеки и за пенсия на депутат (а викат ще сме бедна държава...)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    14 Ное 2024 22:23ч.

    Кайзере кви поливни системи бре? Нали ги нарязаха и изнесаха в Гърция щото са комунистически. Ти да си чувал нещо за почистване на коритата на реките? При мръсните комунисти го правеха ежегодно. Що не го правят сега, а се учудват на поредното наводнение. За микроязовирите не ми се говори. Навремето ТКЗС-тата(АПК-тата) се грижеха за тях. Сега за арендатора грижата е нежелан разход. Що се отнася до нови язовири сам ще се оправиш кога и колко са построени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИвКо

    15 Ное 2024 10:09ч.

    По времето но соца във всяка област имаше предприятие "ССМ и БЕ", нещо което на евроатлантика не знаещ що е то държава и има ли почва у нас не може да се обясни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мирослав

    14 Ное 2024 23:01ч.

    Ми те готовите язовири са празни бе тъпако и кемтрейлс има заслугата за това! Ловеч и Плевен да прекарат вода от язовир голяма Желязна!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Истината

    15 Ное 2024 0:01ч.

    Язовирът се казва Сопот и водата е богата на нитрати. С две думи нама да става за пиене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hякой

    15 Ное 2024 0:38ч.

    Ще рече нитратите са лоша работа ;-) . Освен ако под нитрати имате в предвид раудъп и подобие на "големите" мошеници от *онсанто и т.д. И от къде се пълни язовира, знаете ли :-) ? "Крем"трейловете са дебела тема. Ама сайънтистето ги сметат за Кон-спирация . Макар мен ако питате тия сайтнтисте и магаре не могат спра. Камо ли да го подкарат ;-)!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вашата вера

    15 Ное 2024 5:54ч.

    Може , ама олигархията казва, не може, това не е социализма, да мисли за държавата, няма Народна Република България, има Парламентарна Република България ,следователно, ще живеят добре партиите, олигарсите и каквото кажат от Брюксел, ние сме победени и подчинени на Западна Европа , свърши онази система ,която мислеше за държавата ,вече има Капитализъм и олигархия, защо е социален на Запад , хитри са, не искат бунтове, но ,загазиха заради войната ,която водят срещу Русия,,те ,ще се измъкнат, Източна Европа да му мисли и по скоро глупаците, като България, много неща няма да имаме вече, много придобивки от соца ,няма да ги имаме , ЧЕРеН КАПИТАЛИЗЪМ, за богатата класа и 25% от българите е добре, НЯМА ДЪРЖАВА, има партии, ГЕРБ и ЕС,гробокопачи на България, това е страшната истина....и изход няма,,,тъжно,,,,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИвКо

    15 Ное 2024 10:14ч.

    Соца и режима на ТЖ мислеха с 50 години напред и затова правеха язовири и АЕЦ, нехранимайковците днес освен да хвалят ориентацията мислят как да нарълнят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИвКо

    15 Ное 2024 10:16ч.

    мислят как да напълнят гушата и да изкарат до вечерта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омраза

    15 Ное 2024 5:57ч.

    Оправдават се с природата,лъжци, крадци и убийци, такава система дойде в България

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИвКо

    15 Ное 2024 10:22ч.

    Радуйся народе, имаме банани и нямаме бодлива тел по границата, а ако ти се пие вода стягай катуна и беж към Голямата локва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи