Навършват се 115 г. от рождението на Акира Куросава, наричан "Шекспир на киното"

Навършват се 115 г. от рождението на Акира Куросава, наричан "Шекспир на киното"

Тоширо Мифуне в сцена от филма "Седемте самураи" (1954) на Акира Куросава. Снимка: АП

Акира Куросава - най-известният японски кинодеец и един от най-влиятелните режисьори в света на киното, създател на класики като "Рашомон" и "Седемте самураи", е роден на днешна дата преди 115 години. Куросава е роден на 23 март 1910 г. в Токио, където 88 години по-късно приключва неговият жизнен път. Тази година се навършват и 75 години от излизането на екран на "Рашомон" - филмът, чрез който режисьорът отваря вратите към света на японското кино, дотогава неизвестно на широката публика. Творбите на Акира Куросава са силно повлияни от западното кино и европейската литература, смесвайки успешно чуждите влияния с традиционната японска култура. 

Най-малкият от осем деца, Акира бързо открива своята житейска траектория, която по-късно го отвежда към живота на режисьор. С киното го запознава баща му, който много харесва западната култура, а освен това е възпитаван и насърчаван от учителя си в училище. 

Един от братята на младия Акира работи като преводач на неми филми и представя пред него киното като форма на изкуство. След неговата преждевременна смърт той изоставя амбицията си да стане художник и се насочва към кинорежисурата, сякаш за да изпълни мечтите на покойния си брат. И успява.

Самостоятелната режисьорска кариера на Акира Куросава започва през 1943 г. с дебютния му филм "Санширо Сугата". Лентите му от този период обрисуват следвоенна Япония, засягайки темите за разрухата, борбата между доброто и злото, отчаянието и надеждата. 

Световната слава за Куросава идва с "Рашомон", смятан за един от шедьоврите в киното. Лентата печели награда "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция и "Оскар" за чуждоезичен филм.

Следващите филми на Куросава, сред които "Седемте самураи" и "Телохранител" затвърждават световната му слава и го превръщат в един от най-влиятелните кинотворци за новото поколение американски филмови творци. 

Режисьорът е известен и с екранизациите по класически театрални постановки и литературни произведения - "Идиот" по едноименната творба на Достоевски, "На дъното" по пиесата на Максим Горки, "Замъкът на паяците" по Макбет на Уилям Шекспир. Куросава често работи с отбран актьорски състав. Сред най-известните му сътрудничества е това с Тоширо Мифуне - влиятелна фигура в японското кино и смятан за един от най-великите актьори на всички времена.

Продължила шест десетилетия и наброяваща 30 филма, кариерата на Акира Куросава е много добре позната на почитателите на киното по света. Много от тях с лекота могат да изброят на най-големите му постижения като "Рашомон", "Седемте самураи", "Замъкът на паяците". 

"Седемте самураи" вдъхновява друга класика - уестърна "Великолепната седморка" (1960) на режисьора Джон Стърджис с участието на актьори от ранга на Юл Бринър, Стив Маккуин, Чарлз Бронсън, Джеймс Кобърн.

Киноманите са наясно и с нюансите в кариерата на Куросава, която включва възходи и падения, неуспешен романс с Холивуд и шеметно късно възраждане с помощта на именити американски режисьори като Стивън Спилбърг, Мартин Скорсезе и Франсис Форд Копола, които признават огромното влияние на японския кинодеец върху тях.

Любопитен факт е, че поредицата "Междузвездни войни" се смята за вдъхновена от филмите "Телохранител" и "Тайната крепост" на Куросава.

На Акира Куросава се гледа като на един от най-значимите режисьори на всички времена. Неговият стил, тематичните му наклонности, вдъхновенията и тънкостите на занаята му са обект на множество изследвания, статии, есета, книги и документални филми. Творчеството му е описано в пълни аналитични подробности и е познато на всички. Две основни тематични направления често се посочват като свързваща тъкан в основата на много от филмите на Куросава - идеята за пренасянето на Шекспировите произведения в далекоизточния културен модел и насищането на филмите му с определено западни влияния, почерпени от Холивуд. 

И двете направления свидетелстват, че филмовата чувствителност на Акира Куросава се намира на границата между Изтока и Запада. Така неговото творчество се превръща в прозорец, през който западните режисьори могат да надникнат в екзотичната вселена на азиатското кино. 

Благодарение на това много от двигателите на движението "Нов Холивуд" като Скорсезе и Копола, както и европейски кинодейци като Бернардо Бертолучи и Ингмар Бергман, често посочват Акира Куросава като ключово вдъхновение, което ги е подтикнало към кариера в киното. 

Други известни фигури от световното кино, сред които Абас Киаростами, Сатяджит Рай и Андрей Тарковски, също могат да обяснят любовта си към филмите с прякото влияние на Куросава. Това е основната причина за статута му на икона - той е свързващо звено между няколко стилистично различни култури на филмопроизводството. 

Влиянието на Акира Куросава успява да докосне целия свят на киното и продължава да въздейства върху формата и вкуса му и до днес, както пряко, разширявайки значително режисьорския инструментариум, така и косвено, насочвайки и вдъхновявайки цели поколения творци. 

Поради тази причина прозвището "Шекспир на киното" не е просто високопарен епитет, а точно определение за Акира Куросава, оставил на поколенията огромното си филмово наследство и своето непреходно творчество. 

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • Чочо

    23 Март 2025 20:47ч.

    Седемте самура -легендарен филм. Гледал съм го 7 пъти. За съжаление се улавям, че напоследък все повече отбягвам да гледам нови филми. Киното постепенно деградира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сигналиста

    23 Март 2025 22:29ч.

    "Дерсу Узала"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    24 Март 2025 7:52ч.

    Куросава е велик режисьор. Гледал съм всичките му филми, а "7-те самураи" поне 20 пъти. Рашомон е заснет по три повести на големия японски писател Акутагава Рюноске. На снимката е кадър от филма на Куросава "Телохранителят". Интересен факт е, че във филма на Кевин Костнър "Телохранител" телевизора в хижата, където бе укрита певицата Рейчъл показваха филма "Телофранителя" на Куросава, но едва ли някой е разбрал това. Този факт свидетелства за уважението към Куросава. В автобиографията си той говори за неприятностите си при заснемане на "7-те самураи" и как след спечелването на голямата награда фирмата всячески е изтъквала,че това е предимно неин успех. Режисьори като Куросава днес ни трябват много, защото ни правят по-цивилизовани, по човечни за разлика от заливащите ни и правещи ни идиоти екшъни и хоръри от САЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    24 Март 2025 12:03ч.

    Благодаря за информацията, Стефане. Бих бил благодарен ако някой препоръча хубав японски съвременен филм. Без японска анимация. Не е по вкуса ми ;-)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На снимката е Тоширо Мифуне в ролята на Кикучьу

    24 Март 2025 18:20ч.

    от 7-те самураи, сцената е как с две оризени питки Сенсей освободи едно дете-заложник...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    24 Март 2025 12:12ч.

    Хубав съвременен японски филм ? Май не се сещам. Нейни "Shoplifters" (2018). Но ако чакаш нещо от сорта на Куросава, Мизогучи или Кобаяши има да си чакаш. Японското кино създаде около 20 шедьовъра между 1950-1990 и след тва се изхаби. Най-са силни филмите им които показват тяхната "историческа специфика"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    24 Март 2025 12:14ч.

    Корекция: Мейби...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ваби саби

    24 Март 2025 12:36ч.

    Япония е изтърсак откъм съвременни сюжети, така че не е срамно, че киноиндустрията им не се опитва да се конкурира с масовокултурни производителници на кинобуламачи. Тази страна е изцяло в класиката, а що се отнася до дзен естетиката, тя е дотолкова идиосинкразна, че могат да я схванат само японци и далекоизточни фенове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • йас

    24 Март 2025 17:43ч.

    Е, нищо чудно, че му викат така - все пак половината от филмите му са адаптации на шекспирови трагедии;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе те трагедиите са няколко на света

    24 Март 2025 18:23ч.

    че май се свеждат до само една открай време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    26 Март 2025 12:10ч.

    Додескаден, филм на Куросава, 1970 г.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ран

    26 Март 2025 21:21ч.

    Четири години отлагаха прожекцията в "студио но то кино". Гледах го на касета чак при " Демокрацията" за да завърши епоха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи