С искането за референдум президентът постигна няколко цели - позиционира се на страната на хората, обезкости БСП и върна ПП-ДБ към ГЕРБ и Пеевски. Това каза в студиото на „Събуди се" деканът на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски" проф. Даниел Вълчев. Той коментира казуса с поискания от президента Румен Радев референдум.
„Преподавателите по право казват, че въпросът за еврото е сериозен и с него не бива да се спекулира. Бих искал да разграничим юридическата от политическата страна на въпроса", коментира Вълчев.
Той обясни, че президентът има право да инициира референдум, а Народното събрание е длъжно да разгледа такова искане.
Парламентът обаче не е длъжен да се съобрази с искането на президента, но председателят на НС не може да го отхвърли еднолично и този акт подлежи на атакуване пред Конституционния съд.
„След като Радев знае, че има огромно мнозинство в НС, което ще отхвърли искането му – защо го прави? С това той покачи градуса на напрежението.", каза Вълчев.
Според него президентът е опитал да постигне четири цели.
- да се позиционира на страната на хората с по-дългосрочна цел - това е постигнато
- очакваше да има турбуленции в управляващото мнозинство - това не се случи
- обезкости БСП - и това е постигнато с цел без проблеми да привлече електората към себе си
- върнал ПП-ДБ към ГЕРБ и Пеевски.
Ще бъде лошо обаче, ако има разколебаване на Европа за доклада, каза проф. Вълчев. Това ще направи Радев по-силен, защото резултатът е: ще влезем в еврозоната, когато кажа аз.
Проф. Вълчев коментира и транспортната стачка в София:
„В обществото нямаме консенсус за това кой труд колко струва. Ако имахме базови съотношения, би било добре. Но последните правителства показаха, че който развява повече знамена и вика по-силно, получава най-много. Надявам си стачните действия да не попречат на матурите, защото те са особено важни за децата и техните семейства."
По думите на Даниел Вълчев всеки човек заслужава по-добър живот, но въпросът е дали обществото може да си го позволи. От значение е къде се инвестира приоритетно.
„Съмнявам се, че шофьорите в София са най-зле платените шофьори в градския транспорт в цялата страна. Това само по себе си говори нещо - защо не стачкуват в Стара Загора, Бургас - там по-добре ли са", коментира Вълчев дали протестът в столицата е политически.
Бившият образователен министър коментира и идеята за въвеждане на предмет по добродетели и религия.
„Това е добра идея. Това не е просто образователен въпрос, а позициониране спрямо бъдещето", заяви Вълчев. Според него реакцията срещу подобно предложение се дължи на самото повдигане на темата – то се възприема като скандално.