Комисията по бюджет и финанси одобри вдигане на осигуровките за ИТ сектора

Комисията по бюджет и финанси одобри вдигане на осигуровките за ИТ сектора

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Поредна бюджетна комисия в парламента тече инфарктно с постоянни обратни завои. Този път в комисия увиснаха предложените от правителството нови осигурителни прагове. Комисията първоначалон отхвърли вдигането на максималния осигурителен праг от 3400 лв. в момента на 3750 за бюджетната 2024 г. Депутатите при първото гласуване на текстовете не приеха и увеличението на минималния осигурителен праг за самоосигуряващите се от 780 на 933 лв. 

Мнозинството отказаха да гласуват предложения ръст на праговете въпреки предупрежденията, че това ще отвори дупка в бюджета от над 300 млн. лв. След обявената почивка обаче текстовете бяга прегласувани на трето гласуване и максималният осигурителен праг все пак бе увеличен на 3750 лв. Остана висящ въпросът за минималните осигурителни прагове на земеделските производители и гюгютопроизводителите. Не е ясно дали на фона на тези обрати няма да има завои и при окончателното приемане в пленарна зала. 

Бе приет и бюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) на второ четене в парламентарната комисия по бюджет и финанси. Депутатите решиха работодателят да плаща само първите два дни от болничния, вместо първите три, както бе досега. Освен това паднаха предложенията за увеличение на майчинството през втората година и то ще бъде по-малко от минималната работна заплата.

Към момента през втората година майките получават месечна помощ в размер 780 лв., колкото е и МРЗ. Догодина обаче минималната заплата ще се увеличи на 933 лв. Майчинството обаче остава непроменено

Предложения по тези текстове имаха ИТН и БСП, които настояха за увеличение на майчинството през втората година до 933 лева. Предложението е на стойност 76 млн. лв. Георги Ганев от ПП-ДБ попита откъде ще дойде сумата, като от партията на Слави Трифонов искат трансфер от централния бюджет, а от левицата - от облагането на свръхпечалбите на банките. Впоследствие Ганев попита дали с повечето пари наистина се дава решение на демографската криза и колко бебета се очакват срещу тези пари. Отговор не бе даден.

Падна и идеята на ГЕРБ за увеличение с 10% на заплатите на служителите в НОИ. Стойността на предложението е почти 13 млн. лв., като се очакват те да дойдат от трансфер от бюджета. След гласуването Венко Сабрутев от ПП-ДБ даде заявка, че това предложение ще се съгласува с Министерството на финансите и ще се направи опит за вдигане на възнагражденията.

От ДПС поискаха да не се вдига увеличението на осигуровките на земеделците и тютюнопроизводителите. От движението настояват минималният осигурителен праг да остане на нивото на настоящата минимална заплата - 780 лв. От министерството на финансите пък предлагат той да се вдига с увеличението на МРЗ и съответно да стане 933 лв.  От движението предлагат още увеличение на минималното обезщетение за безработица да се увеличи от 18 на 22 лв. на ден. И двете предложения не минаха в комисия.

Предложение да не се пипат минималните осигуровки на земеделците имаха и от ГЕРБ, но то не бе прието. В резултат обаче, с подкрепата на ГЕРБ и ДПС, падна и целият параграф от проектозакона за минимални и максимални осигурителни прагове. Така не само, че земеделците се спасиха от вдигане на минималния осигурителен доход от 780 на 933 лв., но "спасени" бяха ИТ специалистите и хората с високи заплати, като отпадна вдигането на максималния осигурителен доход от 3400 на 3750 лв.

Венко Сабрутев от ПП-ДБ заяви, че за да се спаси един сектор, всички са склонни да "взривят" изцяло бюджета на ДОО. В крайна сметка членовете на комисията се върнаха за трети път на спорния параграф 9 и решиха да го прегласуват за трети път. Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев заяви, че минималният осигурителен доход за земеделци и тютюнопроизводители да се вдига плавно. В отговор некоалиционният му партньор Сабрутев заяви, че щом се иска плавно вдигане - то да прагът да се увеличи не на 933 лв., а на 850 лв. Без изненада искането му не бе прието. В крайна сметка депутатите гласуваха разделно целия параграф, като в резултат комисията реши да не пипа осигуровките на земеделците, но да вдигне с 10% максималния осигурителен доход за ИТ специалистите и хората с високи заплати. Така обаче отпаднаха изцяло и праговете за минималните осигуровки. В резултат депутатите отложиха гласуването на целия параграф, като това ще се случи с допълнителен доклад преди пленарното заседание утре.

Какво още е заложено в проектобюджета

Според текстовете на Министерския съвет планираните приходи в бюджета на ДОО са малко под 12 884,0 млн. лв. Увеличението спрямо миналогодишния са с малко над 1 655,0 млн. лв. - 14,7%. Проектът на бюджет е съставен при допускане, че средният осигурителен доход ще нарасне с 11,2%.

Разходите възлизат на 24 331,1 млн. лв. Спрямо миналогодишния бюджет има увеличение с 2 542,1 млн. лв. - 11,7%. В голямата си част разходите се вдигат най-вече заради планираното вдигане на пенсиите.

Увеличение на минималната работна заплата от 780 лв. на 933 лв. от 1 януари 2024 г.;Увеличение на пенсиите по "швейцарското правило" с 11% от 1 юли 2024 г.;

 - минимален размер размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст - от 1 януари до 30 юни – 523,04 лв., а от 1 юли до 31 декември – 580,57 лв.

- увеличение на възрастта и осигурителния стаж при пенсиониране при условията на трите категории труд: за работещите при условията на трета категория труд са 62 години и 2 месеца навършена възраст и 36 години и 6 месеца осигурителен стаж за жените и 64 години и 7 месеца навършена възраст и 39 години и 6 месеца осигурителен стаж за мъжете;

- необходимата възраст за пенсиониране при непълен стаж е 67 години, при наличие на 15 години действителен осигурителен стаж;

- необходимите условия за пенсиониране за лицата от сектор „Отбрана и сигурност” са 54 години и 2 месеца навършена възраст и 27 години осигурителен стаж и за двата пола;

- минималната възраст за пенсиониране на лицата, работили при условията на първа и втора категория труд, които не отговарят на условията за пенсиониране от професионален пенсионен фонд по чл. 168 от КСО или са променили осигуряването си по чл. 4в от КСО, е съответно 50 години и 8 месеца за жените и 54 години и 2 месеца за мъжете от първа категория и 55 години и
8 месеца за жените и 59 години и 2 месеца за мъжете от втора категория труд. Отпуснатите до 31 декември 2023 г. се осъвременяват с 50% от инфлацията и 50% от нарастването на средния осигурителен доход;

- увеличение на т.нар. "вдовишки добавки". От 26,5% от пенсията на починалия съпруг или съпруга добавките вече ще са 30% - т.е. ръстът е с 13,2%;

- работодателите ще плащат само първите два дни от болничния, а не първите три, както бе досега;

- увеличение на обезщетенията за временна неработоспособност. Общата сума по тази мярка е 79,7 млн. лв.:

- дневен минимален размер на обезщетението за безработица – 18 лв.;

- дневен максимален размер на обезщетението за безработица – 107,14 лв;

- парично обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (майчинство) и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя) - 780 лв.;

- еднократната помощ при смърт на осигурено лице - 540 лв.


Източници: OFFNews.bg, segabg.com

 

 

Коментари

  • Данчо МЕНТАТА

    11 Дек 2023 16:09ч.

    Ужасна власт: Депутатите забраниха преизчисляване на пенсиите Народните избраници обаче не допуснаха да мине исканото от опозицията преизчисляване на пенсиите, което народът ще запомни за следващите избори… 76 милиона лева ще струва мярката. Възникна спор откъде да дойдат тези пари. За „Възраждане“ това са четири „Страйкъра” по-малко. За Румен Гечев парите могат да дойдат от свръхпечалбите на банките. Така майчинството през втората година остава на същите равнища, както досега.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нека за пореден път да припомним на неолибералните джентълмени на клавиатурата политиката на Властта на суджуците, асансьорите, терасите, боклукомора, водомора, къщите на тъщите, ЕВРОмутрата ... към пенсионерите и техните доходи:

    11 Дек 2023 16:14ч.

    - Първото правителство на Борисов замрази пенсиите - от 2009 до 2013 г. те не помръднаха нагоре и с една стотинка. - Извършената през 2013 г. актуализация не успя дори да покрие натрупаната инфлация. - През 2014-2017 г. пенсиите бяха осъвременявани по швейцарското правило с нищожни проценти - 1.9 - 2.7%. През 2014 г. средната пенсия беше 311.35 лв. - През 2017 г. хиляди пенсионери не получиха дори 2.4% индексация заради апокрифно постановление от 2006 г. Кабинетът на Борисов отказа да поправи гафа. - През 2019 г. индексацията беше с повече, но не заради щедростта на Борисов, а заради тръгналите нагоре цени. По същата причина ще е 6.7% от 1 юли 2020 г. - 1.276 млн. пенсионери живеят под линията на бедност за 2020 г., изчислена на 363 лв. - През 2019 г. трябваше да отпадне таванът за новите пенсии. Финансовият министър Владислав Горанов зачеркна този текст от кодекса за социално осигуряване. - През 2018 г. кабинетът "Борисов" извади стажа преди 2000 г. от формулата за изчисление на пенсията, което по прогнози на НОИ щеше да ощети между 30 и 50% от новите пенсионери. След всеобщо недоволство и намеса на Борисов беше дадена възможност за избор на формула до края на 2022 г. -Добавено от Sine_metu: ..., плюс особено важното спиране нарастването на коефициента за стаж. Борисов еднолично отмени предвидения в КСО растеж до 1,5% за всяка година стаж. В края на 2018 г. го замрази на 1,2%. - Мутрокрацията тихомълком ограничи избора на формула за пенсия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до кога ???

    13 Дек 2023 12:57ч.

    кога държавните служители, ще започнат да плащат осигуровки?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тези пари за

    13 Дек 2023 16:04ч.

    "вдовишките добавки" трябваше да отидат при младите майки. Откъде накъде жените на богатите, висяли в къщи или на някое уютно местенце за работа цял живот, ще взимат над 1000 лева?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи