Новият руски ред: Ще се намери ли роля за Путин след края на президентския мандат

Новият руски ред: Ще се намери ли роля за Путин след края на президентския мандат
Години наред водещият лозунг на руските опозиционни активисти, който те скандираха, докато ги влачеха към полицейските камионетки след поредните улични демонстрации, беше: „Русия без Путин“. Днес, когато четвъртият, и вероятно последен, шестгодишен президентски мандат на Владимир Путин наближава втората си година, перспективата след изтичането му Русия да продължи без него изглежда все по-вероятна, макар този въпрос все още да не е актуален.

 

Снимка: Ройтерс

 

Решаването му сега няма да е придружено от гръмогласно скандиране на лозунги по улиците, а ще стане с приглушени разговори в коридорите на властта. Много вероятно е някои от участниците в разговорите да обсъждат схеми за запазването на Путин, както и на относитително стабилното статукво, чийто гарант е Путин. Става дума за запазването му на такава позиция, която да му даде възможност да приема окончателни решения по критично важни въпроси.

 

Всички тези разговори, разбира се, са свидетелство за началото на сериозни дебати между представителите на руския политически елит. Резултатът от тях може да доведе до промяна на руската конституционна система в по-добра или по-лоша посока, както и да определи каква ще бъде страната след приключване на дългия период, наричан от руснаците „епохата на Путин“.

 

Олга Криштановска, ръководител на социологическия център „Лабораторията на Криштановски“ и водещ специалист по изучаване на руските елити отбелязва, че „във всяка авторитарна система най-опасно е предаването на властта. Често в Русия започват безредици в момента, в който управлявалият продължително лидер напуска властовата структура. В резултат на това може да възникне хаос и да започне война между елитите. Путин осъзнава тази заплаха и вероятно обмисля варианти за подкрепа на бъдещия президент, с оглед запазване на стабилността и възможността спокойно да се оттегли“.

 

Зависимата от Путин система

 

В продължение на две десетилетия Путин беше незаменим лидер на Русия. В наследство той получи страната в състояние на пълен хаос, но успя да възстанови реда, да възроди икономиката и отново да я направи важен играч на международната сцена.

 

За болшинството руснаци годините на управление на Путин бяха относително добри, но във всички случаи значително по-добри от катастрофалното десетилетие на 90-те години, когато страната беше на границата на разпада. Путин постигна тези резултати за сметка на връщането на традиционната руска централизирана бюрократична държава, с издаваните отгоре надолу заповеди и с единствен и неоспорим лидер на върха.

 

Днешните руснаци вече имат значително по-висок жизнен стандарт, много по-големи лични свободи и даже много по-здраво чувство за национална гордост, отколкото в който и да било друг период от своята история.

 

Независимо от геополитическата криза през последните пет години, която нанесе двоен удар върху Русия, от една страна с жестоките санкции, а от друга - с падането на цените на нефта, страната демонстрира такова ниво на политическа, социална и икономическа устойчивост, което обърка западните и критици.

 

Едновременно с тези успехи, руснаците не получиха едно важно нещо в епохата на Путин. Това нещо е властта, с която да контролират съдбата на страната си чрез истински демократичен, политически процес. В същото време проучванията на общественото мнение показват, че на  този етап болшинството от хората биха одобрили подразбираща се сделка, която ще им осигури от една страна стабилност, лични свободи и относително благоденствие, но същевременно ще им даде малко възможности да влияят върху формулирането и провеждането на правителствената политика.

 

Международното напрежение и стагниращия жизнен стандарт на фона на кризата от последните пет години направиха живота на хората по-сложен, а такива непопулярни мерки, като повишаване пенсионната възраст, повлияха негативно на някогашната стратосферна популярност на Путин. Въпреки това, неговия рейтинг си остана достатъчно висок. Той има подкрепата на 2/3 от населението на страната.

 

На кого ще предаде щафетата?

 

Болшинството от представителите на руския политически, делови и бюрократичен елит получиха своите позиции в епохата на Путин. Неочакваното му оттегляне за тях би било равнозначно на катастрофа. Това е така, защото съществува тясна връзка между богатството и властта, което е характерна черта за руската система.

 

Все още никой не може да забрави предаването на властта преди 20 години от Борис Елцин на Владимир Путин, което по руските стандарти протече невероятно мирно и спокойно. Но тази смяна доведе до мащабни сътресения в редовете на елитите. Много от олигарсите в епохата на Елцин бяха изхвърлени от страната, а активите им - национализирани. Онези, които оцеляха, бяха принудени да се закълнат във вярност на Путин. В този случай именно Путин, като кадрови служител в КГБ, с относително независима базисна подкрепа от сътрудниците в бившите съветски органи за сигурност, можеше да обезпечи спокойното предаване на властта.

 

След 20 години кремълските кули все така се издигат над всички политически институции, но Путин така и не отгледа приемник от своя кръг и не разреши свободната политическа конкуренция, която пък би могла да предложи някой извън пределите на този кръг. Според мнението на някои експерти, проблемът на Путин се състои в това, че той няма свой собствен Путин, на когото би могъл да предаде щафетата.

 

Бившият кремълски съветник Глеб Павловски казва: „У нас вече няма елит, който би могъл да съществува отделно от Путин. Свързаните с този режим хора напълно зависят от Путин и ще прекратят своето съществуване, ако загубят тази връзка. За тях няма никакви гаранции в случай, че Путин се оттегли, и затова те са толкова  наплашени от вероятността за подобен вариант“.

 

На този етап не съществуват някакви систематизирани данни относно мнението на руснаците, как биха реагирали в подобна ситуация. Единствено независимата агенция за проучване на общественото мнение „Левада център“ е включила този въпрос в работата си с фокус-групи. Научният сътрудник в „Левада център“ Денис Волков отбелязва по този повод: „Ние установихме, че мнозинството от хората приемат нещата спокойно и не ги вълнува въпросът ще остане ли Путин на власт, или ще си тръгне. Има и по-малки фокусни групи, състоящи се основно от най-бедните хора и либерали, които искат той да си замине. Но ние забелязахме друга тенденция - хората, като цяло, постепенно се уморяват от Путин. Трудно може да се прогнозира в каква посока ще тръгне всичко през следващите пет години“.

 

Има три варианта

 

Въпросът за това как може да бъде удължена властта на Путин изглежда вече е предмет на обществено обсъждане. Преди нова година говорителят на долната палата на парламента Вячеслав Володин публично изрази идеята за промяна на приетата през 1993 г. Конституция на Русия и за създаване на нов пост, който ще позволи на Путин да остане на върха на властта след приключване на президентския му мандат през 2024 г. А малко преди това дългогодишният председател на Конституционния съд на Русия - Валерий Зоркин, публикува пространна статия в „Российская газета“, в която се обяви против промяната на основния закон на страната за подобни цели.

 

Днес експертите обаче обсъждат три възможности как Путин едновременно да предаде властта и същевременно да остане на висока позиция. Едната от обсъжданите идеи разглежда въпроса за създаване на нова държава, основана на съюза между Русия и Белорус, което изисква формирането на нова политическа структура за управлението й. Тази идея е стара и отдавна съществува на теория. Но реализацията й се усложнява от редица препятствия от практически характер. Създаването на такава държава ще предостави нова възможност за удължаване на политическия живот както на Путин, така и на дългогодишния белоруски лидер и привърженик на силната власт - Александър Лукашенко. Също така, тази идея би получила подкрепа от хората и в двете страни.

 

Сергей Марков, бивш съветник на Путин, казва по този въпрос: „Хората, разбира се, обсъждат въпроса за новата съюзна държава, което може да реши голям брой проблеми. Оказа се, обаче, че практическата й реализация е доста сложна и все още не е ясно как може да стане това“.

 

Вторият вариант предвижда разширяване на пълномощията на Държавния съвет, тоест на кремълския съвещателен орган, който разглежда въпроси на високата политика, но все още няма формално властови пълномощия.

 

Има възможност да се измени Конституцията за вменяване властови пълномощия на Съвета и тогава той ще заприлича малко на Политбюрото от съветската епоха, а Путин ще стане негов председател след изтичане на президентския му мандат. Но засега все още не е ясно какви изменения трябва да бъдат направени в Конституцията, за да се реализира този вариант.

 

Професорът по политология в московската Висша школа по икономика Николай Петров е на мнение, че „ Вероятно има възможност всичко да се ограничи само до няколко поправки. Главното е, че в този случай Путин ще запази контрола си над въоръжените сили и органите на сигурността. Ние вече направихме репетиция на тази схема в продължение на четири години (2008-2012), когато той се оттегли от поста си на държавен глава, а президент стана Дмитрий Медведев. Тогава, обаче, Путин запази контрола си, като зае поста на премиер-министър. А сега това трябва да бъде една по-формална и по-здрава система“.

 

Третата идея е за път, по който страната все още не е вървяла след разпадането на Съветския съюз. Става дума за превръщането на Русия в парламентарна република, с възможно запазване на Путин в качеството му на символичен държавен глава. Мнозина вече говорят, че на такава обширна и разнообразна страна, като Русия, повече й прилича представителна законодателна власт, отколкото силен лидер.

 

Този въпрос обаче беше решен през 1993 г. със силата на оръжието , когато господин Елцин ликвидира избрания парламент, а след това пренаписа Конституцията, като в новия й вариант предостави голямата част от властта на Кремъл. Въпреки това, тази идея все още се подкрепя от някои политически сили в Русия, включително от Комунистическата партия. Експертите обаче се съмняват, че такъв вариант може да се развие на основа на сега съществуващата политическа структура.

 

По повод тези надежди Николай Петров отбелязва, че „няма основания да вярваме, че демократичните институции ще се появят от само себе си. При сегашната ситуация болшинството от институциите отслабват, а президентската власт укрепва. Явно, че Путин ще бъде този, който формира политическата власт и днес никой няма възможност да му противоречи“.

 

Времевият фактор

 

Някои аналитици смятат, че вече е назряло времето за приемане на ключови решения, с оглед необходимостта новата конфигурация на властта да бъде готова да функционира нормално още преди изтичането на сегашните президентски пълномощия на Путин през 2024 г.

 

Други, включително и бившия съветник на Путин - господин Марков, твърдят, че окончателния избор на решение ще се отлага максимално дълго във времето, с надеждата, че противопоставянето между Русия и Запада може да свърши и тогава ще бъде по-леко да се поеме риска от предаване на властта на новия президент в рамките на съществуващата система.

 

Господин Марков подчертава, че „Русия е убедена, че се намира в ситуация на война, а Путин е единствения изпитан истински лидер, който й е необходим дотогава, докато съществува тази ситуация.

 

Госпожа Криштановска предполага, че мебелите в Кремъл може и да бъдат разместени, но Путин ще остане още дълго време на някаква ключов пост във властта. По този повод тя казва: “Ако Путин оглави Държавния съвет, то в такъв случай именно там ще бъде центърът на властта. Не говорим за разделяне на властите между президент, парламент или какъвто и да било друг орган. Просто става дума за това място, което ще заеме Путин“.

 

Източник: The Christian Science Monitor

Превод: Никола Стефанов

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Не, няма

    26 Яну 2019 10:26ч.

    Първо Путин никога няма да слезе от властта и второ, управлението му е продукт на руското мислене. Там такова управление се цени и с основание. Всеки опит за демокрация (Горбачов, Елцин) се превръща или в хаос и разруха, или в грабеж и бандитизъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Boostani

    10 Апр 2022 11:14ч.

    <a href="http://amoxicillin.network/">amoxicillin 100 mg</a>

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Markstani

    13 Апр 2022 15:07ч.

    <a href="http://avanadapoxetine.monster/">dapoxetine online canada</a>

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Boostani

    24 Апр 2022 8:07ч.

    <a href="http://viagrabuying.quest/">lowest price generic viagra</a>

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Markstani

    29 Апр 2022 10:33ч.

    <a href="https://viagra0.quest/">viagra cost in australia</a>

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Boostani

    03 Май 2022 11:02ч.

    <a href="https://cialisttab.monster/">tadalafil prescription</a>

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Marystani

    12 Май 2022 20:35ч.

    <a href="https://viagracheapdrugpharmacy.quest/">genuine viagra australia</a>

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на-в-ухо-донос-(х)ор

    26 Яну 2019 10:30ч.

    Клиширано либерастко материалче. Изпъстрено със соросо-троцкистки новговор. Да има какво да назобят и лакеите на партнериата, влизащи тъдява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Българин от Б

    26 Яну 2019 13:30ч.

    "...популярност на Путин. Въпреки това, неговия рейтинг си остана достатъчно висок. Той има подкрепата на 2/3 от населението на страната" . По-точно е да се каже, че той имаше подкрепа от 2/3 от населението , но преди пенсионната реформа. Сега са по-малко от половината. https://fom.ru/Politika/10946

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какво значи соросо-троцкистки?

    26 Яну 2019 13:51ч.

    Нищо общо нямат двамата, освен, че са евреи, което за всеки нацист по душа ги прави еднакви и кандидати за газовите камери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • усмивка

    26 Яну 2019 15:35ч.

    Ще ми се господин авторът да ми даде пример за страна по света, където хората ''контролират съдбата на страната си чрез истински демократичен, политически процес''. Освен Русия, там вече разбрахме, че не могат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • observer

    26 Яну 2019 16:14ч.

    Американските кравари могат само да мечтаят за краят на Владимир Владимирович. До 2027 г. САЩ и ЕС няма да същесвуват. - фалит и разпад. Следващият Президент на Руската федерация през 2027 г. , ще е жена , която сега е на 39 г. , много добър юрист и страшно много мрази англосаксонците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лорд Биконсфилд

    26 Яну 2019 19:29ч.

    "истински демократичен, политически процес" - тоя наистина ли си вярва на тая глупост! Това, което в Русия не им се удава добре да направят е убедителният политически цирк. А то е, защото руснаците вярвата в "праведността", което си е друга глупост. Ама е нелечимо...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитър

    26 Яну 2019 19:31ч.

    Защо не си гледате ненормалниците ,Меркел, Макрон, Мей , пияницата Юнкер , сатаната Сорос- идеолога на джендърите , които съсипват ЕС с идиотиите се , а сте се загрижили за Путин ! Не го мислете въобще , защото той не е глупак , като изброените по-горе и за разлика от тях знае какво прави , защо го прави и как да го направи !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За фашисти споменахме,

    26 Яну 2019 23:16ч.

    Ето и обвързър, кой бил мразел англосаксонците, кои били кравари. Трябва да страдаш от сериозни дефицити, за да намираш утеха в омразата към народи, които не познаваш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдение

    27 Яну 2019 9:26ч.

    "Ще се намери ли роля за Путин след края на президентския мандат?" Не, вече е невъзможно. Невъзможно е Путин едновременно да бъде жив и де не "нац. лидер".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евала на Путин

    27 Яну 2019 10:04ч.

    Евала!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Още

    27 Яну 2019 12:54ч.

    от времето на Петър първи, Русия се индустриализира и развива от най отгоре. И сега Путин се опитва да развива Русия с укази с идеи отгоре, които идват от него, а не хората от долу да проявяват инициатива и творчество. Това правеше и Сталин, като СССР се разви като индустриална държава, чрез диктаторско управление отгоре, като тези, които правеха чертежите и работеха, бяха лагерниците от ГУЛЛАГ, които бяха царската интелигенция, както и кулаците и враговете на пролетариата. Близо 6 милиона души са работили и умрели на тези строежи на индустриалната мощ на СССР. Но производството на тези заводи беше здраво, грубо, металоемко и енергоемко, както и продукцията му беше груба, металоемка неикономична и неконкурентно способна, и затова не се купуваше от западните държави. Само оръжието им, което пак беше грубо, тежко, неконкурентно способно, но убиваше сигурно, се купуваше и то от държави, които не можеше да си купят от запада. Нашите заводи и проекти за заводи, също се купуваха от СССР и се строяха по техни проекти и също бяха груби неикономични и неконкурентно способни. Затова и нашето производство не се купуваше от запада, а намираше пазар, само в СССР и арабските държави. Та Путин я кара по този тертип, но сега няма лагерници от ГУЛЛАГ, които да работят безплатно под страх за живота си и Русия на Путин няма успехи. Сега тя разчита само на енергийни суровини, като нефт и газ, които продава за долари и евро и когато цените им паднат Русия отива в криза. Не стане ли така, че руснаците от долу да проявяват инициатива и творчество, Русия няма шанс. След диктатурата на Сталин, Хрушчов и Брежнев, Горбачов се опита да даде възможност на частната инициатива и творчество, но СССР се разпадна. И след Путин ще се опитата да въведат частната инициатива и творчество от долу, но след диктатура обикновено следва разпад. А Като се има впредвид, че в Руската федерация живеят към 150 народа, които ще бъдат обхванати от национализъм и сепаратизъм, бъдещето на Русия след П утин не ми се вижда розово.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до Още

    27 Яну 2019 14:56ч.

    Про-мишлеността е замислена за производство на чиста мисъл, а не на конкурентноспособност, разправии с опоненти и всякакви други способности откъм кура. Не говорите истината за Русия, а просто удобно я вкарвате в чужди схеми и й приписвате неавтентични задачи. Въпреки това обаче, тя ще се докаже и в това, което очевидно не очаквате от нея и ще останете изненадан. Току-що изреченото пророчество може и да си го запомните!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до "до Още"

    27 Яну 2019 16:55ч.

    Сталин е извиквал при себе си Кремъл някой учен, или конструктор и му е казвал, че трябва да проектира и построи примерно самолет и то по добър от германски самолет. Написвал му това нещо като обещание от конструктора и е написвал, че ако конструктора не построи самолета, ще бъде разстрелян. И го е карал да се разпише. И ако в определения срок не е бил построен самолета, конструктора е бил разстрелван. Това не е моя измислица , а е било истина и другите учени и конструктори са знаели това. Например Корольов - създателя на съвтските ракети и космонавтика е бил също в лагер ГУЛЛАГ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • реге, ска и фънк

    27 Яну 2019 17:24ч.

    Ами в такъв случай Сталин е постъпвал правилно, знаейки как мързелът, забавленията, безотговорността изпортват творците. Затова днес Русия динствена има ноу-хау за космическите ракетни технологии, а останалите купуват от нея. Историята ви е поучителна: човек трябва да бъде подръчкван с остен, за да не си пилее живота, както и да служи на родината си, дори и под заплаха от нещо много сурово. В противен случай си оствва беден; и рекламите и възхвалит на медиите няма да прикрият тая действителна нищета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • реге, ска и фънк на 27.01.2019 в 17:24

    28 Яну 2019 7:43ч.

    Ноу-хауто на Русия за ракетните технологии е всъщност съветско, но ако сме честни, ще го наречем германско. Съветите, както и Америка стъпват на технологиите на Фау 2. Американците отмъкват гениалния военопрестъпник фон Браун, руснаците неговите помощници и чертежите. А иначе в Русия имат традицията да представят чуждите изобретения за свои. От парната машина, велосипеда, до радиото, самолета и ракетните технологии. Имаха даже и един селски учител Циолковски, дето бил изобретил ракетата хиляда години след китайците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • реге, ска и фънк

    28 Яну 2019 9:05ч.

    Бих казал, че разликите между изобретенията на Корольов (Союз) и ракетите Фау са по-значими, отколкото приликите. Влияние във формата и дизайна винаги е имало, хората си приличат, защото си влияят един друг... няма заради това да търсим обезателно кой оглавява рейтинга на изобретателите на човешката форма, само защото някои ги друса параноята все те да оглавяват рейтинги. И какво като днес е Русия, а вчера е била СССР, нали оня ден пак е била Русия (като империя)? И не знам за каква традиция говорите, традицията е да омаловажавате постиженията и на руски изобретатели по политпоръчкови мотиви. Ние на тая традиция ви обръщаме внимание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thee

    28 Яну 2019 9:26ч.

    В космонавтиката СССР/Русия винаги са били по-напред от американците. След края на всв американците наемат нацистки инженери, включително и споменатия фон Браун, което е най-малкото морално укоримо защото именно неговите ракети ежедневно са рушили градове в Англия и са убивали цивилно население. Но какъв морал да очакваме от американците - те са богове на лицемерието и алчността. Руснаците може и да са откраднали чертежи на ракетата Фау, но поне спазват някаква хигиена и не назначават довчерашните си врагове за конструктори. Въпреки че американците взимат престъпници за конструктори, пак са били изостанали далеч зад СССР в космонавтиката и ракетните технологии. СССР създава първата междуконтинентална балистична ракета още преди някой да си помисли да основава НАСА. Руснаците имат блестящи учени в тази сфера и е смешно как ги обвиняват, че нямат акъл да създадат нищо, а в същото време са най-напредналата държава в едни от най-сложните области познати на човечеството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • целият възход на либералното бе за сметка на хришчовския злонамерен провал на съветското

    28 Яну 2019 10:02ч.

    Първи са в създаването на космически кораб, на орбитална космическа станция (такава американците имали ли са изобщо?), на луноход, на крилата ракета, на свръхзвукова крилата ракета, на свръхзвукова противокорабна крилата ракета, на водородна бомба, на вакуумна бомба, на ядрени реактори от четвърто поколение (със затворен горивен цикъл), на плаващи ядрени електростанции. Сравнете стратегическите отрасли в ядрената мирна енергетика на Русия и на Запада: заради съветското наследство, Русия е единствената страна в света, която перспективно развива ядрени технологии от ново поколение и строи ядрени реактори зад граница. поръчките й са за 50 г. напред. Конкурентите й фалират защото нямат нито потенциала и мащаба, нито отговарят на качеството и себестойността, за да са пазарно конкурентни. Но да продължим с руските приноси във военната авиация: изобретатели на нашлемното целеуказване, на антената с фазирана решетка в радиолокацията и в частност в авиационната радиолокация, на покритието за ниска забележимост на самолетите (професор Уфимцев), на двигателите с променяем вектор на тягата. А коя страна днес в света, освен Русия, държи ноухау-то на големите военни операции (преди всичко заради исторически военен опит и талант на военачалниците) - тема, по която говорихме тук преди няколко дни? Да не ви казвам пък какви засекретени изобретения имат братята в нанотехнологиите напоследък. Ще ме попитате защо предпочитат да засекретяват и да не се хвалят? Ами защото пратньорите от Запад много ги уважават и са страшно лоялни в конкуренцията, както всички знаем.... Обичат пазарната икономика само когато печелят единствено те.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • братът на Иван Георгиев от Попово

    28 Яну 2019 21:31ч.

    Удивително е как самозвани пишман-историци намират кураж да разказват от първо лице как в сибирските лагери се конструирали и чертаели самолети, какво Сталин е карал авиоконструкторите да подписват и пр. басни, като че ли са пили чай с Батюшка всеки четвъртък вечер. Но не са си направили труда да научат, че ГУЛАГ се пише с едно Л, нито какво точно означава съкращението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Целият възход...

    29 Яну 2019 8:45ч.

    Лидерите на комисариата в СССР и после министрите са заменили частните олигарси монополисти, които даже ги нямаше в Руската империя. Защото по теория комунизма е ДЪРЖАВЕН държавно монополистичен капитализъм - империализъм с държавни олигарси монополисти, които заменят частните олигарси монополисти от държавно монополистичния капитализъм- империализма. На върха естествено е бил Сталин, Хрушчов и после Брежнев. Те, като са кажели нещо, всичко се е изпълнявало и то под страх за живота на професорите и целият ресурс на СССР е отивал за тази цел.. И всичко, което се описва в по предния пост е вярно. Защото диктаторите са го искали и под страх от смърт, и професорите са го правели. Но как са живели хората в селата или деревните, от където са нямали право да излизат, били са като закрепостени в селата в СССР. На чуждестранни журналисти, пък и туристи от Соц. лагера и България се показваше един колхоз и можеше да се ходи само в Москва и Ленинград - сега Санкт Петербург. Имаше секретни градове, а в останалите села или деревни не можеше да се ходи. Та питам аз как се живееше в тези села, какви им бяха къщите, какви им бяха доходите. Пълно мълчание и те изкарваха контра революционер, не можеше дори да се говори затова. А в тези села и деревни живееше 2/3 от населението на СССР. Ако някой мисли, че съм пропагандатор, нека да иде в Северна Корея и да види. Макар, че и Северна Корея ще започне като Китай да внедрява частната собственост. Нека комунягите спрат да говорят, поне за неща които може да бъдат оборени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до горния постинг

    29 Яну 2019 8:50ч.

    Съветите, поне при Сталин, искаха да възпитат в хората пълноценен живот, с пътеводна абстрактна цел, а не дебилно живуркане. Оправете се първом с буржоазните аксиомки и понятия, пък тогава излизайте да гледаме на историческите факти по същество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И съветите,

    29 Яну 2019 13:11ч.

    и диктаторите и всички се бореха за власт, но не проявяваха инициатива и творчество, както се прави при частната собственост. Там където има държава и държавна собственост хората се борят за власт, но не творят и не проявяват инициатива. Борят се за власт, като се изкарват велики и майстори, а другите ги обявяват за никои и некадърници. Дори и сега този манталитет не е преодолян, а в държавата и в парламента всички виждаме, как БСП се борят за власт. "БСП са най добри, само те ще оправят България, а ГЕРБ са престъпна шайка, и всичко лошо, което го има в България е направено от ГЕРБ". Преди така по същия начин маргинализираха СДС и Иван Костов. Не, че ГЕРБ не им отговарят със същото, но те поне говорят, че подобряват живота на българите. Макар, че българите харесват хората, които се борят за власт, харесват да гледат сеир, а не харесват тези, които наистина творят. А при комунизма тези, които творяха, и търсеха вината в себе си, както е при частната собственост, а не търсеха вината в другите, както при "борците за власт", нямаха никакъв шанс и те бяха винаги виновни и никои и некадърници. Но последните работеха и създаваха благата, а майсторите и великите вземаха парите. Тази борба за власт в предприятията се водеше в почивките и когато не се работеше и не много време, защото все пак трябваше да се работи, но отравяше атмосферата и предизвикваше истинска омраза в хората. Но това беше "борба за хляб", защото и ножа и хляба бяха в комунистите. Та така съветите възпитаваха хората в "пълноценен живот".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • волк

    29 Яну 2019 13:31ч.

    Инициатива и творчество не са в пряка релация с частната собственост. Косвена връзка може и да е налице, но нас ни интересува пряката. Инициатива и творчество са плод на мотивация. А теориите за мотивацията са много и все обстоятелствени. Не са една-единствена. Така че си поразширете бихевиоралния хоризонт за обяснение на процесите. Понякога, когато си притиснат от страх да загубиш живота си, проявяваш толкова много творчество в качествен и количествен аспект, колкото и 100 години при спокойно, уравновесено живуркане няма да ти осигурят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И това добро ли е волк

    29 Яну 2019 13:44ч.

    Да те притиснат на сила, или административно да те карат да работиш, с административна принуда? Истинския начин е икономическата принуда в началото на капитализма. Като си гладен и беден , си плюеш на ръцете и работиш. А сега вече културата ти те кара да работиш. Но дали имат тая култура някои народи, които са преминали през социализма и комунизма, или нямат хилядолетни цивилизации, както други народи? Или нямат нужната религия която създава цивилизациите и културата?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • остен, нагайка - това също работи,даже и по-доре при умело направляване

    29 Яну 2019 14:22ч.

    Какмо общо има "началото на капитализма" с края на капитализма, в чийто стадий сме днес?! И защо отнасяте ширококонсенсусни морални категории (добро-зло) към толкова рядко срещани феномени като инициативност и творчество? Вие предагате инициация чрез печалба, но това е един много хоризонтален подход, той рядко вижда по-далеч от носа си, конюнктурен е, защото се ръководи само и главно от печалбата. Кога ще направите така, че хората да се вдъхновяват от чисти идеи? Нима разчитате че това може да бъде оставяно само на случайността? Но именно затова са изчезвали цели народи и култури, защото са разчитали на метафизика и(ли) случайности.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Края на капитализма.

    29 Яну 2019 14:42ч.

    Той капитализма беше загниващ, паразитиращ и умиращ и в навечерие на социалистическа революция, но се срути комунизма, а не капитализма. Аз мисля, че сега се влиза в нова ера на нова цивилизация, която е пак с капитализъм, но отношенията се обърнаха на 180 градуса и хората не могат изведнъж да се ориентират и да се обърнат и ще има трудности. Защо Вие си мислите, че ще има край на капитализма? И какво предлагате за бъдещето? Имате ли някаква идея, или целта Ви е да сме в Евразийския съюз. Те и руснаците май нямат идеи, или Путин има? Ами кажете си, какви Ви са идеите, ако наистина имате такива идеи?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Учителя Дънов

    29 Яну 2019 15:37ч.

    Аз не отричам капитализма, аз просто констатирам, че нещата при днешния капитализъм, въпреки че работят, не работят така ефективно и творчески, както на мен и много други им се иска. Край на капитализма няма да има, ако нещата се оставят на сляпостихийната еволюция или на самотек. То е като ефекта на бездънното дъно, който откак се помня наблюдаваме в България - едно безумно и безкрайно пропадане, което ни известява края (защото е очевидно, че не може и няма как да стане по-добре), и все пак краят не се види, защото пропадаме на ново, по-дълбоко дъно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще се

    29 Яну 2019 16:41ч.

    опитам съвсем накратко да напиша бъдещето на капитализма. Капитализма се критикува заради цикличността и кризите. Кризите имат четири фази: Задвижване, монопол, конкуренция и стагнация. При конкуренция имаме дефлация и оживление с голяма покупателна способност на хората. При монопол има инфлация и подем. При стагнация има криза и рецесия, което означава едно и също, но е за капитала едното и за труда другото. При стагнация има голям относителен излишък на стоки и неплатежоспособно търсене, което според Маркс е икономическа криза. Стоките са били унищожавани, или се е чакало да се продадат и чак когато са ги продадели е започвала фаза задвижване с Предприемачески риск за капитала и депресия за работниците. И се питам, а не може ли да се продадат в друга държава или други държави относително излишните стоки? И идва идеята: ако има в света две обединения от държави примерно СЕВЕР и ЮГ, както е ЕС, и фазите в икономическия цикъл на Севера са противоположно с фазите на цикъла в Юга, то ако Севера е в Стагнация, а Юга в Конкуренция, то относително излишните стоки на Севера ще могат да се продадат в Юга, а капитали от Юга ще отидат в СЕВЕРА, и обратно, и кризите веднага ще приключат. Валутите на СЕВЕРА и ЮГА ще са плаващи а световно правителство ще следи фазите в цикъла да са противоположни. Като начело на това световно правителство е Генералния секретар на ООН, а световната банка е банката на света, а фискалната политика се прави от МВФ. Естествено нещата може да се опишат много по подробно, но тук в този сайт няма как. Та долу горе това е идеята за капитализъм без кризи. И бъдещето на капитализма според мен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • витията апокалипсо

    29 Яну 2019 17:39ч.

    Такъв нов капитализъм, какъвто описахте, няма никакво глобално бъдеще, докато Западът съзнателно и със смирение не приключи с русофобията. Ако продължава да има забранени зони за руските стоки и технологии, каквито днес се поддържат с провокационния и отблъсващ санкционен режим, ако продължава изкуственият монопол на долара и англосаксонски контролираните борси, почти идеалното положение, което сте описал, няма как да се осъществи. Защото Русия не може да бъде нито завладявана, нито подчинявана. Нейното глядущо призвание е друго, на стокърството, а не на стоката... т.е. нямащо нищо общо даже и с най-далечните и перспективни цели на наглосаксонството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аз мисля, че

    29 Яну 2019 19:48ч.

    когато ЕС стане военен и политически гигант, а Русия стане икономически гигант, както и Китай стане политически и икономически гигант, то четирите обединения : Северна Америка, ЕС, Русия и Китай, ще са въоръжени до зъби и сами ще разберат, че войната не е алтернатива и сами ще искат да са в обединение СЕВЕР, а останалите държави - в обединение Юг, и ще се обединят. Така както военния паритет беше възпиращ между САЩ и СССР и толкова години нямаше война, така и сега. Но според мен и Русия и Китай трябва да разберат че трябва да са демократични, а не да са тоталитарни и диктаторски държави. Тогава ще станат нещата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • разбиха му китарата в главата

    30 Яну 2019 9:16ч.

    "Но според мен и Русия и Китай трябва да разберат че трябва да са демократични, а не да са тоталитарни и диктаторски държави." - Това са втръснали на всички западни определения, които неистово се опитват да минат за някаква универсална истина. но има толкова много подходи да се изследват обществата и културите; и западните пролиберални обяснения са само един възможен подход, който, разбира се, като само една гледна точка, е ограничен и атакуем. И още нещо, във връзка с казаното, веднага се сещам за поговорката "Не го гледай какви ги говори, а какви ги върши". Да не забравяме все пак, че лихварството, колониализмът и фашизмът са изобретения на модерния западен капитализъм, не на Русия и Китай.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Когато има

    30 Яну 2019 11:55ч.

    диктатура, се променя манталитета на политическата класа и на нацията. Явно трябва да напиша защо, защото хората не го знаят. Когато има диктатура, всички започват да се борят за власт, а най много от всички в държавата и обществото за власт се бори диктаторът. Той знае, че ако падне от власт, разправата с него ще бъде жестока. И прави така, че най близките му сътрудници, да ги е страх от него, като и те на свой ред правят така, че техните подчинени да ги е страх от тях. И това се създава като манталитет по цялата вертикала на пирамидата на властта и държавата. Тогава се създава манталитета на "връзките", или диктаторската корупция, където всеки член на обществото се мъчеше да има "връзка" - човек, който е на възможно най високата позиция във властта, и ако има проблеми се обаждаш на "връзката", който взема мерки и проблема е решен. Отплатата беше някаква услуга или даване на някакви подаръци в натура. След комунизма например отплатата за "връзката" се осребряваше или това е корупцията. Неслучайно в бившите социалистически или изобщо диктаторски среди, корупцията е толкова голяма. но борбата за власт ражда омраза завист, злоба, непочтеност, нечестност и всички обратни на християнските добродетели чети, които стават манталитет на нациите при диктатури. Тук мога да кажа, че със сливане на партия и държава се получава партокрация, а при сливане на икономическо общество и държава се получава бюрокрация. А когато има сливане на църква и държава се получава теокрация. Това е при исляма, както и при католическата църква, където папата е глава на Католическата църква, но е и глава на държавата - Ватикан, която е Божието царство на Земята. Същото е и при Англиканската църква, но там краля или кралицата е също глава на църквата и на държавата, но практически няма правомощия. Или царува но не управлява.. Затова се иска демокрация, за да няма изкривявания в обществото и да има едно, или дву мандатност. Ето Путин, който уж е избран демократично всъщност се превърна в диктатор, защото управлява вече четвърти мандат. А дори в древен Рим, където са управлявали консули , когато е имало голямо предизвикателство пред Римската държава се допуска да има диктатор, който да управлява демократично и след това се връщала демократичната република. И когато идва на власт Сула, като диктатор, се изкривява манталитета на обществото и вече не са искали република, а Рим става империя, като диктатор става Цезар и после Октавиан Август и се създава Римската империя.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сори, ленгли

    30 Яну 2019 12:27ч.

    Така е за диктатурата, и най-вече по отношение на глобалната такава (понеже засяга всички ни), всичко това би следвало да се подразбира за диктатора САЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи