САЩ налагат мита от 25% върху вноса на автомобили

САЩ налагат мита от 25% върху вноса на автомобили

Правителството на САЩ налага вносни мита в размер на 25% за всички автомобили, произведени в чужбина. Целта е да бъде подпомогната американската автомобилна индустрия. Това обяви тази вечер пред журналисти американският президент Доналд Тръмп, цитиран от агенциите. "На практика ще взимаме мита в размер на 25%. Но ако произвеждате автомобилите си в САЩ, мита няма да има", каза той от Овалния кабинет. Президентът добави, че мярката, която по думите му ще влезе в сила от 2 април и ще започне да бъде събирана от 3, ще допринесе за небивал икономически растеж в САЩ, като тя ще засегне и моделите, произвеждани от американски марки зад граница. "Този ход ще продължи да стимулира икономическия ни растеж, както никога досега", посочи републиканецът.

Митата са поредните от серия такси, с които американският президент обложи чуждестранния внос, откакто встъпи в длъжност. Преди това Тръмп наложи 20-процентни мита за всички импортни стоки от Китай и 25-процентни мита за целия внос от чужбина на продути от стомана и алуминий.

През февруари Тръмп обяви 25-процентни мита за целия внос на стоки от Канада и Мексико. Впоследствие той отложи влизането в сила на мярката за някои продукти и услуги, които попадат в обхвата на Споразумението за свободна търговия САЩ-Мексико-Канада (USMCA, новия вариант на бившето Северноамериканско споразумение за свободна търговия, НАФТА).

Белият дом очаква да събира по 100 милиарда долара годишно благодарение на мярката. Възможно е тя да затрудни и американските автомобилни производители, тъй като те внасят части от целия свят, а също и да доведе до увеличение на цените и понижаване на продажбите.

Според Тръмп така ще бъдат отворени повече заводи в САЩ и ще бъде сложен край на сегашната "смехотворна" по думите му производствена верига, при която автомобилните части и готовите автомобили се сглобяват из цялата територия на САЩ, Канада и Мексико. За да подчертае сериозността си, Тръмп каза: "Мярката е постоянна".

Дяловете на General Motors на борсата спаднаха с близо 3% във вчерашната търговия. Тези на Ford се покачиха леко. Stellantis, компанията собственик на марките Jeep и Chrysler, отбеляза близо 3,6-процентен спад.

При обявяването на решението си президентът поясни, че Илон Мъск не му е давал никакви съвети относно митата за автомобилите, и добави, че ефектът от тях може да е неутрален и дори положителен за притежаваната от Мъск марка електромобили Tesla. "Той никога не ми е искал услуга", каза Тръмп за Мъск.

ЕС изрази "дълбоко" съжаление за решението на САЩ да наложат 25-процентни мита върху вноса на автомобили, в това число и на тези от Европа. Това обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от агенциите. Тя допълни, че ЕС ще продължи да търси решение чрез преговори със САЩ, но при гарантиране на икономическите си интереси. "Както съм казвала и преди, митата са вид данък - което е лошо за бизнеса и е еднакво лошо за американските и европейските потребители", отбеляза председателят на Еврокомисията.

Фон дер Лайен допълни в становището си, че ЕС ще анализира решението на САЩ, а също и други мерки, които Вашингтон обмисля да обяви в идните дни. "Като една от водещите търговски сили и като силна общност от 27 държави Европейският съюз ще продължи да защитава работниците, компаниите и потребителите си", посочи председателят на ЕК.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

 

Коментари

  • йас

    27 Март 2025 7:32ч.

    Бай Дончо ще трябва да си внесе и технически персонал, щото протекционизъм без хора не води до желаната реиндустриализация. Десетилетия наред живяха от рециклиране на финансови потоци и университетите бълваха финансисити и прависти, а те коли не могат да правят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логореята

    27 Март 2025 8:02ч.

    Западът трябва да престане да произвежда пари от пари, защото това не е всъщност никакво производство, доколкото количеството е нищо без качество, а качеството е гарантирано от промишлено производство. При простото печатане няма никакво промисляне относно пълноценното завъртане на икономическия цикъл.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Посеролог

    27 Март 2025 8:12ч.

    Най-доброто качество на парите е тяхното количество, така че те са особен вид стока...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сведущ

    27 Март 2025 8:25ч.

    Ето това вече е софизъм. Утопията за чисто количество поражда изцяло фалшивки, качеството е автентичност и синтез, а не уравниловка и анализ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • казано с езика на Христос и Ботев

    27 Март 2025 8:27ч.

    Не ние сме фонкционал на парите, а парите са наше средство, за да живеем и да се обогатяваме - но с повече и по-близо до Бог, а не с количеството пари, които трупаме. Кафа вече от протестантско-еврейски инструментални извращения с живото слово, което ясно указва какво е БОГАтство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • попр.

    27 Март 2025 8:47ч.

    *фУнкционал

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за съществените разлики между производителна икономика и паразитна хрематистика

    27 Март 2025 8:37ч.

    Дискурс върху основните политикономически методологеми на Аристотел, с фрапантни примери откъм съвременния западен капитализъм: https://cont.ws/@alexvh/1794979 и https://cont.ws/@alexvh/1826637

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трала-ла

    27 Март 2025 9:34ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=Q2qwgxoFvkA& https://www.youtube.com/watch?v=p7zqCKHC3z8 https://www.youtube.com/watch?v=v7UZt81GbeA

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи