Вашингтон и Пекин намаляват значително взаимно наложените си мита. Китайският внос в Америка ще бъде таксуван с 30% (от 145%), а американският в Китай - с 10% (от 125%). И в двата случая става дума за понижаване на налозите със 115%, като мярката ще е в срок от 90 дни.
Според съвместно изявление, публикувано в Женева, САЩ и Китай временно ще намалят митата върху продуктите си, за да охладят търговското напрежение и да дадат на двете най-големи икономики в света още три месеца за разрешаване на различията си.
Комбинираните 145% американски налози върху повечето китайски вносни стоки ще бъдат намалени до 30%, включително ставката, свързана с фентанила, до 14 май, докато 125% китайски мита върху американски стоки ще паднат до 10%, според изявлението и официалните лица на брифинг в понеделник.
„Проведохме много солидна и продуктивна дискусия относно стъпките напред по отношение на фентанила“, заяви министърът на финансите Скот Бесент. „Единодушни сме, че нито една от страните не иска да се отдели изцяло от другата.“
В изявлението се казва още, че „страните ще създадат механизъм за продължаване на дискусиите относно икономическите и търговските отношения“.
Съобщението представлява стъпка към деескалация на митническата война, която доведе до незабавен спад в търговията през Тихия океан. Двете страни по-рано съобщиха за „съществен напредък“ в разговорите си, което окуражи пазарите и помогна на китайските акции да възстановят загубите си след обявяването на митата от президента Доналд Тръмп в „Деня на освобождението“ на 2 април.
Търговският представител Джеймисън Гриър заяви, че САЩ искат да имат по-балансирана търговия с Китай. В първоначалното си изявление в неделя Белият дом нарече споразумението „търговска сделка“, но все още не е ясно каква е приемливата цел и за двете страни и колко време ще отнеме постигането ѝ.
Преди това Китай поиска от САЩ да премахнат всички мита, които са наложили през тази година, което е несъвместимо с целта на САЩ да намалят или премахнат търговския дефицит.
Макар че пазарите приветстваха неотдавнашните съобщения за напредък, историята показва, че постигането на подробно споразумение може да отнеме много време, ако такова е възможно.
През 2018 г. двете страни също се споразумяха да „замразят“ спора си след един кръг от преговори, но САЩ скоро се оттеглиха от тази сделка, което доведе до повече от 18 месеца на допълнителни мита и преговори преди подписването на „първата фаза“ на търговското споразумение през януари 2020 г.
В крайна сметка Китай не успя да изпълни споразумението за закупуване в тази сделка и търговският дефицит на САЩ с Китай скочи по време на пандемията, което постави началото на настоящата търговска война.