Сърбия купува 12 нови изтребителя "Рафал" от френската компания "Дасо Авиасион" (Dassault Aviation) за общо 2,7 млрд. евро, съобщи президентът Александър Вучич, цитиран от Ройтерс. След среща с френския си колега Еманюел Макрон в Белград Вучич заяви, че Сърбия планира да плати два транша по 420 млн. евро през 2024 г. и 2025 г. за самолетите, но не уточни кога страната ще може да получи новите изтребители.
По-рано Франс прес съобщи, че френските изтребители ще заменят остарелия флот от руски изтребители "МиГ" на сръбските военновъздушни сили и че се очаква до 2029 г. Белград да получи 9 едноместни и 3 двуместни самолета "Рафал".
Еманюел Макрон приветства покупката на 12 френски изтребителя от Сърбия, определяйки я като "стратегическа промяна". "Това е истинска промяна", каза той в отговор на въпрос за приятелските връзки на Сърбия с Русия - Белград така и не наложи санкции на Москва след войната в Украйна, припомня АФП. "Това е възможност за стратегическа промяна въпреки големия натиск, трябва да подчертаем. Това е истинска стратегическа смелост и възможност за Европа", допълни френският президент, който днес пристигна на двудневно посещение в Сърбия.
„Френският интерес е Сърбия да работи колкото е възможно повече с Европа, защото когато гледам картата, виждам, че не сме далеч един от друг и наистина искам да имаме суверенна Европа, силна, автономна, която контролира по-добре нейната енергийна политика, миграцията, в която има сигурност, която е по-малко зависима от различни други партньори. Затова трябва да имаме структурно партньорство с тези, с които споделяме еднакво географското пространство, защото ние сме там, където сме“, каза Макрон на пресконференцията в Белград. Той добави, че в този контекст Франция иска и се стреми да работи все повече, за да направи Сърбия част от Европа.
„Правим това чрез двустранни партньорства. Укрепваме нашите промишлени, икономически, интелектуални връзки и всичко това укрепва общата ни визия, можем да създаваме работни места, имаме обща интелектуална сила, която ние изграждаме и така ставаме повече зависими един от друг и по-малко от тези, които са по-далеч от нас“, допълни Макрон.
По думите на Макрон всяка страна кандидатка за членство в ЕС има своя собствена програма и свой собствен календар по пътя към присъединяването към Съюза, като обясни, че това е процес, основан на постиженията.