Печалбата на банките у нас е 3 млрд. лв. към 31 октомври

Печалбата на банките у нас е 3 млрд. лв. към 31 октомври

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Печалбата на банковата система у нас е 3 млрд. лв. към 31 октомври, което е със 17 млн. лв. (0,6 процента) повече спрямо реализираната за първите десет месеца на 2023 г., съобщават от БНБ.

В края на октомври активите на банковата система са 182,4 млрд. лв., като спрямо края на септември размерът им нараства незначително - с 32 млн. лв. или 0,02 процента.

Отношението на ликвидно покритие към 31 октомври възлиза на 255,7 процента (при 244,1 процента към края на предходния месец). Ликвидният буфер е в размер на 49,4 млрд. лв., а нетните изходящи ликвидни потоци възлизат на 19,3 млрд. лв. (при 52,9 млрд. лв. и 21,7 млрд. лв. в края на септември).

Общите брутни кредити и аванси в края на октомври са 118 млрд. лв. и на месечна база се увеличават с 1,71 млрд. лв. (1,5 процента). Вземанията от кредитни институции се увеличават с 428 млн. лв. (4,4 процента) до 10,1 млрд. лв., а брутният кредитен портфейл (влизат нефинансови предприятия, домакинства, други финансови предприятия и "Държавно управление") нараства с 1,4 млрд. лв. (1,3 процента) до 107,9 млрд. лв. Увеличават се кредитите за домакинства (с 800 млн. лв., от които 598 млн. лв. са обезпечени с жилищен имот) и за нефинансови предприятия (с 658 млн. лв., 1,3 процента). Намаляват кредитите за други финансови предприятия (с 67 млн. лв., 0,8 процента), както и за сектор "Държавно управление" (с 20 млн. лв., 2,1 процента).

Общите депозити в банковата система в края на октомври са 154,7 млрд. лв., като през месеца се отчита намаление с 354 млн. лв. (0,2 процента). Намаляват депозитите на кредитни институции - с 1,1 млрд. лв. (9,6 процента), на сектор "Държавно управление" - с 229 млн. лв. (6,1 процента), и на нефинансови предприятия - с 19 млн. лв. (0,04 процента). Увеличават се депозитите на домакинства (с 998 млн. лв., 1,1 процента) и на други финансови предприятия (с 5 млн. лв., 0,1 процента).

Балансовият собствен капитал на банковата система в края на октомври е 22,4 млрд. лв. и на месечна база нараства с 338 млн. лв. (1,5 процента) като основен принос за растежа му има печалбата през месеца, посочват от БНБ.

Източник: "24 часа"

 

 

Коментари

  • badfinger

    29 Ное 2024 17:05ч.

    Само ?!?!?! Това го няма никъде по света . Който иска да печели да идва БГ . Ние сме надупени .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зад кулисите на капУталистическия рай

    29 Ное 2024 21:00ч.

    Близо 5 години се вихри кредитната вакханалия в България на фона на изкуствено поддържани ниски лихви и за сметка и в ущърб на реалната икономика, която няма как да компенсира с реални блага потока от инфлационни левчета, изливан от банките (Радев с очилцата, не президента, заслужава да бъде обесен за топките за тая работа, ама като гледам, как се развиват нещата, ще е щастлив, ако може да се върне зад океана като кастрат). Ако банковата печалба расте, значи кредитната вакханалия (онанистите, пардон, икономистите ѝ викат "кредитна експанзия") продължава. Да го обясня просто: в началото на изплащане на кредита погасителните вноски представляват предимно лихви (обикновено 80-85% от първите вноски), т.е. печалбата на банката е най-голяма в началото на срока на кредита и намалява във времето с постепенното намаляване на главницата. Ако печалбата на банките расте, значи отпускат по-голям обем нови кредити, отколкото в предходния период. При непрекъснато отпускане на нови кредити от банките, чието изплащане започва напрактика още в края на първия месец (а банката прибира и други такси), по-голямата част от вноската по кредита е лихва, която се явява приход за банката. Разликата между лихвата, получена по кредита и лихвата по депозитите е нейната печалба. При ниските депозитни лихви и високите банкови такси, които покриват оперативната дейност на банките (и осигуряват екстра печалба), банките в България припечелват отлично дори при среда със символични лихви, каквито са лихвите по кредитите за народонаселението (за бизнеса са дране на кожи и изтърбушване на вътрешности, ама на кой му пука за реалната икономика?!). Някой ще каже: "лихвата - хубаво, ама кредитът не е погасен". Това е най-приятното: банката осчетоводява кредита като вземане от кредитополучателя. Отпуснатият кредит не е разход за банката, а актив. Банката няма интерес да го погасявате предсрочно, а да плащате лихви по него, колкото се може по-дълго. За банката пасив представляват депозитите, които тя не само трябва да върне при поискване, но по които трябва да плаща и лихва (близка до нулата, защото Радев с очилцата... абе решил е да става кастрат).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ачо

    29 Ное 2024 22:04ч.

    Това разбрахме за чуждите банки.А колко са печалбите на чуждите търговски вериги,бензиностанции,енерготата,телекомите,завладените медии,чуждите заводи,цехове,предприятия?Някой знае ли и може ли да каже?Който знае да каже за да знаем как се ограбва България.Ако приблизително от България се изнасят кум чужбина годишно 30,40 милиарда ,това не е ли обир на васала,не е ли подигравка с предложенията за така наречен план за възтановяване и устойчивост срещу 1 милиард да ти затварят топлоцентралите със съгласието на лакеите на васалите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаха ха

    30 Ное 2024 8:10ч.

    Ето защо пари в банка не държа и всичко при мен е в кеш , досущ като мистър кеш за да няма главоболия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е понеже

    02 Дек 2024 10:53ч.

    кадрите са внимателно подбрани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи