Над 17 хил. български компании смятат да съкратят служители през следващата година

Над 17 хил. български компании смятат да съкратят служители през следващата година

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Над 17 хиляди български компании смятат да съкратят свои служители в следващата една година. Това е с близо 37% ръст на фирмите, които са принудени да свиват дейността си и да уволняват служители – през 2023 г. фирмите, решени да се освободят от служители, са били 12 600, предава БГНЕС.  Това сочи изследване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила.

В документа най-широко са представени фирмите, опериращи в дейностите търговия, транспорт и хотелиерство и ресторантьорство с дял от 37,2%, следват работодателите в държавно управление, образование, хуманно здравеопазване и социални дейности с дял от 15,0% и на трето място е индустрията. 

От изследването става ясно, че за работодателите най-ценното умение у един работник остава умението за самоконтрол и дисциплина, поставено от 87,4% от работодателите на първо място. Комуникативните умения и уменията за сътрудничество (работа в екип) са важни за близо 85% от работодателите, а уменията за решаване на проблеми се посочват от 78% на първо място. 

В изследването се казва още, че в следващата година българският бизнес ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти, като в 17 от 28 области заявените потребности от работна сила превишават броя на регистрираните безработни в тези области. Сред тях са Варна, където превишението е близо 5 пъти, София-град и Бургас - с превишение 4 пъти. Областите, в които няма да се усещат негативните последици от липса на достатъчно свободна работна сила са Видин, Разград и Търговище.

Най-търсените от бизнеса професии остават учителите, медицинските сестри, шофьорите, лекарите, машинните инженери, преподавателите, фармацевтите. В различните сектори на икономиката пък ще са нужни 49 764 работници без специалност, като това е ръст с 1.3% на годишна база. Основен сектор, в който се очертава недостиг на кадри, отново е индустрията, където се търсят общо 68 249 души. В търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството ще се търсят 55 308 души. 

Все повече работодатели изпитват трудности при намирането на нужните им специалисти и работници - от 63,8% средно за 2023 г. на 66,7% през 2024 г., като най-често работниците нямат необходимата квалификация (образование) - в 43,1% от случаите.

Източник: бТВ

 

 

 

Коментари

  • Truman

    03 Ное 2024 11:47ч.

    Цунамито идва и ще ни завлече на ново дъно. Без ток, без газ, без сигурност, без медицина, без образование, безвластие и бандитизъм, БЕЗ ДЪРЖАВА!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    03 Ное 2024 14:24ч.

    Много служби, комисии, агенции, НПО-та, общини и Парламента плачат за съкращения !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • badfinger

    03 Ное 2024 19:23ч.

    AI настъпва в БГ . Особено в авторемонтните услуги .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Глобалист

    03 Ное 2024 11:59ч.

    Индустрията е на трето място, понеже индустрия няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    03 Ное 2024 12:44ч.

    Те вече ги съкращават.... Двата завода в Северна България... малки фирми с интелектуални услуги допреди 2-3 години с по 5 офиса остават с 2, в магазините работят пенсионерКИ /направо ми се реве как издържат тези жени на по 12 часа смяна/. А чиновническата пасмина расте... 20 министерства и хиляди агенции, комисии и пр. с хора, които не са изкарали полезен лев през живота си. Пак се обръщам към "Гласове" да ни предложи интервю с г-н Иван Костов по важните за държавата въпроси. Всичките му подклисари станаха професори. Признавам си, че бях член на ДСБ 2 години и избягах с писъци... Младите правим грешки, но грешките трябва да се поправят! Също да се обясняват и провалите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въпрос

    03 Ное 2024 12:51ч.

    Какво е това "фирми с интелектуални услуги" 24 часа в денонощието?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    03 Ное 2024 14:26ч.

    До Въпрос 03 Ное 2024 12:51ч. Частни детски градини, фирми за обучение на ученици по съответните учебни предмети и по различни езици, също и по художествени занаяти, рисуване, пеене, грънчарство, шиене, бродиране, фирми за услуги за преводачи, машинопис и стенография, редактори, коректори, куриерски /най-вече/, музикални школи и т.н. СЕГА ЯСНО ЛИ ТИ Е, или мислиш, че всички като тебе са чиновници!? Малко мозък, да му се не види!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мозък

    03 Ное 2024 15:17ч.

    Колко мозък трябва да отговориш под въпроса? И колко мозък трябва да наречеш отрасъла "услуги", а не "интелектуални услуги". За да разнасяш пици колко интелект се иска? Добре, но за да има услуги, трябва да има индустрия, пък била тя и рудодобив. Основният проблем на социализма беше, че индустриалният сектор беше силно развит, но не и този на услугите. Проблемът на сегашния социализъм (наричан и капитализъм) е силно развитият сектор на услугите, но не и на индустриалният. Когато ритнаха камбаната на предишния социализъм нагласата беше, че към силно развития индустриален сектор ще се добави и силно развит сектор на услугите. Това не стана. При сегашния социализъм нагласата е, че щели да връщат индустрията обратно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    03 Ное 2024 21:27ч.

    Кви са тия 17 000 компании в България? Половината явно са "компанията пред блока" - Аз, Анани и Анастас на бутилка гроздова?! Че то в Германия няма толкова компании?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи