Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Договор, който трябва да даде техническите и икономическите параметри за строежа на два нови реактор AP-1000, цената им и колко ще струва произвежданата от тях електроенергия, подписаха в понеделник проектната компания АЕЦ "Козлодуй-Нови мощности" и създаденият и регистриран в България консорциум между американската "Уестингхас", която ще предостави технологията, и южнокорейската "Хюндай", която ще строи бъдещите мощности.
Всичко това трябва да стане ясно до 12 месеца, но служебният министър на енергетиката Владимир Малинов допусна по-ранното изпълнение на договора, чиято цена е търговска тайна, но е в рамките на 350-370 млн. долара.
Очакванията на Малинов са през четвъртото тримесечие на 2025 г. резултатите от технико-икономическия анализ да бъдат предоставени на Народното събрание, за да се вземе окончателно инвестиционно решение за строежа на VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" и да се премине към следващата стъпка – подписване на същинския договор за изработване на необходимото оборудване, доставката, монтажа му и въвеждането в експлоатация на първия от двата нови реактора през 2034 г. По думите на министъра сегашният контракт прави проекта "необратим".
Чака се обвързваща оферта
Изпълнението на сегашния договор трябва да приключи с обвързваща оферта за строежа на двата реактор с фиксирана цена, която обаче подлежи на инфлационна индексация, с твърд срок на изпълнение, с точни разчети на капиталовите и оперативните разходи, разсрочване на дълговете около строежа при развитието (според евентуалното ни влизане в еврозоната и членство в Организацията за икономическо развитие, което бе свалило лихвите), както и идеен проект за ядрения и турбинния острови и за инфраструктурата на VІІ блок, обясни Петьо Иванов, директор на АЕЦ "Козлодуй-Нови мощности".
Коментираната досега прогнозна цена на двата реактора е между 14 и 16 млрд. долара. Към момента проектната компания разполага с 1.5 млрд. лв. капитал, има писмо за готовност за предоставяне на финансиране над 8 млрд. долара от американската експортна банка "Ексим банк", такова за същата сума е получено вече и от корейската експортна банка и корейската агенция за търговско застраховане, каза Малинов. Американската "Ексим банк" ще финансира дейностите на "Уестингхаус" и българските подизпълнители, корейските държавни институции – "Хюндай" и корейските фирми, които бъдат привлечени за участие в реализацията на проекта.
Ще има и финансов консултант на проекта
Към това осигурено финансиране се очаква да се присъединят постъпленията от продажбата на оборудването за прекратения проект за АЕЦ "Белене" на Украйна. Малинов обяви, че на Киев вече е изпратено окончателното предложение за сделката, за което в рамките на месец трябва да се осигури финансирането, а след това договорът да се одобри от украинския парламент. По думите му остава валидна търсената, съгласно решението на Народното събрание, цена от минимум 1.2 млрд. лв. за оборудването.
За структурирането на бюджета проекта АЕЦ "Козлодуй-Нови мощности" ще наеме финансов консултант по подобие на правната кантора от САЩ, с която бе подписан договор за юридически услуги.
Нотификация от ЕК
Докато и се правят разчетите, съгласно сегашния инженерингов договор, паралелно ще се работи по нотификацията на ядрения проект пред Европейската комисия, чието разрешение е необходимо за изграждането на новите реактори. Вече е направен контакт с Брюксел по въпроса. Площадката за VІІ блок има валидна оценка за въздействие върху околната среда, каза Иванов, а за VІІІ блок в момента се изготвя такава от фирмата "Дикон", съвместно със словашки партньори. Екооценката за втория реактор ще е готова до края на 2025 г., след което ще бъде представена за обществено обсъждане.
Резултатите от инженеринговия договор са важни и за придвижването на проекта към одобрение от ядрения регулатор и издаване на първи строителни разрешителни, каза още директорът на АЕЦ "Козлодуй-Нови мощности". Той обясни също така, че цената на подписания сега контракт е под разработения от дружеството му прогнозен бюджет. Според изискванията на парламента стойността трябваше да е до 200 млн. евро, но Малинов обясни, че решението се отнася само за дейностите, извършвани от "Хюндай". Договорът е с регистрирания в България консорциум между американската и корейската компания "Уестингхаус – Ейч Ди и Си" ДЗЗД.
"Дълго време ни отне да убедим двете компании да създадат консорциум, за да се координират по-добре дейностите и да не се налага да работим с два отделни субекта", каза енергийният министър след подписването на договора.
Подписи под него, освен Петьо Иванов, положиха Елайъс Гедиън от "Уестингхаус Електрик къмпани" и Йонг Джун Юн от името на "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън". Това стана в присъствието на премиера Димитър Главчев.
Утвърждаващ се енергиен хъб
Министър-председателят отбеляза, че "Уестингхаус" е безспорен лидер в областта на ядрената енергетика, който със своя опит ще спомогне за реализирането на този ключов за България проект. Главчев посочи, че ядрената енергетика е доказан път за зелено развитие и нулеви въглеродни емисии.
Посланикът на САЩ Кенет Мертен също коментира, че новите реактори ще допринесат за производството на чиста енергия в България.
Елайъс Гедиън от "Уестингхаус Електрик къмпани" припомни, че компанията му от 25 години работи съвместно с АЕЦ "Козлодуй" – при модернизацията на V и VІ блок и подмяната на свежото ядрено гориво. Той допълни, че с настоящия проект ще бъде подкрепено не само производството на електроенергия, но и регионалната икономика. Припомни, че "Уестингхаус" вече има подписани споразумения с 22 български фирми за участието им в строежа на реакторите. По думите му списъкът ще се разширява.
В проекта за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй" ще вложим всичките си усилия с дух на предизвикателство и ангажираност, заяви Йонг Джун Юн, представител на компанията "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън".
България винаги е била кръстопът на обмена между Изтока и Запада, а днес се утвърждава като енергиен хъб в Европа, каза още той. Според него ядрената централа в Козлодуй ще играе важна роля за повишаване на ядрената сигурност на България, в насърчаването на устойчиво развитие чрез декарбонизация. Приемаме това за наша мисия и се гордеем, че можем да допринесем за реализирането на бъдещата визия на България, каза още Юн.
Той отбеляза, че "Хюндай" има изпълнени 24 ядрени обекта в срок и в рамките на бюджета от 1971 г. насам. "Добре започнатото е наполовина свършено", цитира Юн корейска поговорка.
Източник: mediapool.bg