Иран и Русия са свързали платежните си системи

Иран и Русия са свързали платежните си системи

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Иран и Русия са свързали платежните си системи "Шетаб" (Shetab)  и МИР, за да могат притежателите на карти в двете страни да получат достъп до средства от сметките си. Това съобщи днес Иранското държавно радио, цитирано от ДПА. Двете страни, които вече си сътрудничат във военната и икономическата сфера, обявиха че укрепват допълнително връзките си след две години на планиране.

Както Иран, така и Русия са предмет на международни санкции, пише БТА. Руската инвазия в Украйна доведе до западни санкции върху финансовия сектор, като много руски банки бяха изключени от международно признатата система СУИФТ (SWIFT). Компаниите за кредитни карти "Виза" (Visa) и "Мастъркард" (Mastercard) също сложиха край на руските си операции. Иран е изключен от дълго време.

Техеран подкрепя Москва с доставките на дронове, които се използват за атаки срещу Украйна, въпреки че Иран отрича тези твърдения, допълва ДПА.

Връзките между двете страни се смятат от Запада по-скоро като прагматични, отколкото като идеологически. 

Източник: "24 часа"

 

 

Коментари

  • Практик теоретик

    13 Ное 2024 11:11ч.

    Практически това е просто технически. За да е идеологически, трябва да има и балансирана в обем и структура, взаимно допълваща се и взаимно изгодна търговия. В противен случай - американска, колониална, централизирана. Но, все пак апетита идва с яденето - от практическо удобство, китайска капка по капка, идеологическа става.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    13 Ное 2024 11:40ч.

    Западняците са особено досадни, но и в известен смисъл - и смешни - с постоянното търсене на някаква идеология. Така им е тръгнало още от 1917-та - Русия е идеологически враг. Днес е невъзможно да се обоснове идеологическо противопоставяне между Русия и запада, но те упорито продължават, натрапвайки ни своята "идеология" във вида на някакви ценности, за да не се окаже, че всичко е само прагматизъм и технократщина - евтини ресурси и придобивки... Иначе, в дълбоката си същност противопоставянето за Русия наистина е "идеологическо" в смисъл на дълбоко цивилизационно и дотам достига всяка достатъчно проживяла и удържала държава, за която освен това ресурсите не са проблем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    13 Ное 2024 12:15ч.

    Идеология има та се къса. Западът е "ултралиберален" а Русия "ултраконсервативна". Тва, кат "политическа доктрина". Кремъл се опитва да не забравя "соц нещата" . Но нещо любопитно. Вчера Кремъл отново си пусна резолюцията за осъждане на "неонацизма". Израел я подкрепи а Иран не участва в гласуването. В

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи