Глоба и от 20 лв. вече може да спре сделка за имот или кола

Глоба и от 20 лв. вече може да спре сделка за имот или кола

Следвайте "Гласове" в Телеграм

От днес неплатени задължения за доходи, местни данъци и такси, глоби - дори и минимални от 20 лева, осигурителни и здравни вноски може да се окажат спирачка при сделка за имот или кола. За тези задължения Националната агенция за приходите трябва да е образувала изпълнително дело за принудително изпълнение.

Новият режим е заради промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които бяха  приети през август 2023 г., но влизат в сила от днес - 3 май. Поправките задължиха нотариуси, съдии по вписванията и други длъжностни лица да правят проверка в реално време по електронен път дали продавачът има неплатени дългове. 

Справка ще се прави не само за физически, но и за юридически лица при продажба на фирми, учредяване на вещни права, особени залози,  апортиране на имущество, наследствени права. Проверките ще вършат съответните длъжностни лица според вида на сделката. Непогасените дългове могат да бъдат от данъци, мита, осигуровки, глоби, включително от КАТ или общината.

Освен нотариусите такава проверка ще правят съдиите по вписванията, длъжностните лица по регистрация от Търговския регистър и длъжностни лица по вписване по Закона за особените залози. 

Досега тези, които искаха да продават  имоти или коли,  да учредяват вещно право или особен залог, да апортират имущество или да теглят ипотечен заем от банка, само подписваха декларация, че са изрядни и нямат стари дългове. Сега тази декларация отпада. Тъй като данните в системата на НАП за образувани изпълнителни дела се актуализират непрекъснато, справката ще става минути преди страните по сделката да положат подписите си при нотариуса.

До тази промяна се стигна, след като данъчните установили, че е честа практика продавачите да попълват декларации с неверни данни и да продават имоти или други вещи, без да са покрили задълженията си.

В подобни случаи  се налагало воденето на дълги съдебни дела, а имало и такива, при които се стигало до разваляне на сделката, особено ако цената не е достатъчна да погаси задълженията

“След като поправките бяха приети, НАП отвори специален портал за електронна проверка, а Камарата на нотариусите и данъчните подписахме споразумение още през юни миналата година. През март експерти от приходната агенция обучиха нотариуси и други длъжностни лица, за да няма проблем. Камарата направи указания за всички нотариуси, за да няма различно тълкуване. Всеки момент ще бъдат разпратени и технически указания как да се използва системата”, обясни председателят на Камарата на нотариусите Димитър Танев.

За да няма дублиране на проверката от съдии по вписванията и нотариусите,  се очакват и правила  на правосъдното министерство към съдиите, добави той.  Танев бе категоричен, че новото правило се отнася за всички стари дългове , но

не засяга актуални задължения, за които срокът за плащане още не е изтекъл

Нотариусите  ще носят отговорност само ако не изпълнят задължението да проверят в реално време.

Старата декларация за платен данък, която до момента се използваше за изповядване на сделките, обаче не е отменена. Прогнозата на нотариуси е, че в някои случаи при сделки с моторни превозни средства ще се прави проверка и в системата за обмен на информация, поддържана от финансовото министерство, дали за автомобила е платен местният данък към общината. Ако съответната община обаче  не е осигурила автоматично подаване на тези данни към системата, тя ще трябва да издаде или завери документ за платен данък. Това може да забави сделката, особено ако данъкът е дължим в друго населено място, отдалечено от актуалното местоживеене на собственика.

Промяната в ДОПК дава две възможности да се избегне блокиране или отлагане на сделки. Първата е продажбите да се извършат, след като длъжникът плати задълженията си. За тази цел НАП е отворила специална бърза сметка, по която плащането може да се нареди и веднага да бъде отразено.

Втората възможност е двете страни да декларират писмено, че са съгласни публичните задължения на продавача да се погасят от цената по сделката.По принцип е почти невъзможно физическо или юридическо лице да няма информация за свои стари задължения, ако е подадена точна информация за връзка, поясняват данъчните. И допълват, че НАП образува изпълнително дело за задължения, когато срокът за плащането им е изтекъл. Преди това уведомява длъжника за дълга.

В съобщението се обявява размерът на задълженията, посочва се декларацията или актът, въз основа на който са установени. Дава се срок за доброволно плащане, след което се образува изпълнителното дело. НАП отново изпраща съобщение за това и последващите действия, ако дългът не бъде погасен в 7-дневен срок. В съобщението има и банкова  сметка, по която да се извърши плащането.

Ако длъжникът е сключил споразумение с данъчните за отсрочване или за плащане на задължението на части, то тогава за непогасен дълг се смята неплатената част от него.

От НАП прибягват вече до принудително събиране и на далеч по-малки суми - изпълнителни дела се образуват дори и за неплатени глоби от 20 лева.

Източници: novini.bg, "24 часа"

 

 

Коментари

  • Мунчо

    03 Май 2024 17:14ч.

    Какафонията е АБСОЛЮТНА. Но както казва "великия" корифей на финансовата ( овча ) мисъл, ексминистъра Асенка Кокорчева: ДА ГО ДУХАТ БЕДНИТЕ ! А, със сигурност тези промени в ДОПК са ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННИ. Трябва само компетентен орган или лица с т.н ,, правен интерес " да сезират КС. Това, че някой го мързи да си изпълнява задълженията по събиране на фиска, НЕ може да е причина да се гази Конституцията в частта и по защита правата и свободите на българските граждани. Подобна ТЪПНЯ бе обявена за противозаконна, респективно противоконституционна, когато същите ГЛАМАРИ пробутаха забраната (за българските граждани, а не примено за турските гастербайтери !!!!! ) да не може да се преминава през държавната граница, ако не си си платил пътна глоба по фиш. Както се казва, нищо старо не е забравено, нищо НОВО НЕ Е НАУЧЕНО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 666

    03 Май 2024 20:07ч.

    А ако искам да продам , за да си платя задълженията ??? Параграф 22 . По- правилно , според мен , при продажба - държавата си взема дълговете , а остатъка - за продаващия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи