Чешкият милиардер Даниел Кретински купува емблематичните Британски кралски пощи за 3.6 милиарда лири (4.6 милиарда долара), след като правителството на Кийр Стармър даде зелена светлина на сделката.
Така за първи път в 500-годишната история на компанията майка Royal Mail ще бъде със собственик извън Обединеното кралство, предаде Ройтерс.
Продажбата става след няколко трудни години за Royal Mail, предизвикани от резкия спад в търсенето на пощенските услуги в комбинация с обществената ѝ функция за доставка на писма.
Британските пощи са създадени през 1500 г. като ексклузивна услуга за монарха и кралския двор и са приватизирани през 2013 година. Оттогава те са собственост на International Distribution Services (IDS).
Сега британското правителство разреши на EP Group на милиардера Кретински да продължи сделката, която беше договорена през май, но се изчакваше официалното одобрение, необходимо съгласно законите за националната сигурност поради важността на пощенските услуги във Великобритания.
Услугата ще остане със седалище в Обединеното кралство, а британското правителство ще запази така наречената "златна акция". Това означава, че ще трябва да одобри всякакви ключови промени в собствеността на Royal Mail, местоположението на централата и данъчното пребиваване.
Британският министър на бизнеса и икономиката Джонатан Рейнолдс заяви, че този това е "добра сделка за Великобртиания". "Договорихме нещо, което гарантира дългосрочното бъдеще на Royal Mail и дава новото начало, от което се нуждаем", каза той.
Сделката за придобиване, която все още трябва да получи и вътрешнокорпоративно одобрение, се очаква да приключи в началото на 2025 година.
Британските кралски пощи
Royal Mail е една от най-старите институции в Обединеното кралство. Тя започва своята дейност през 1500 г. като ексклузивна услуга за крал Хенри VIII и неговия двор.
Става обществена пощенска услуга през 1600 г. Компанията, която беше приватизирана през 2013 г., се бори през последните години да се адаптира, тъй като броят на хората, използващи пощенската услуга, продължава рязко да намалява.
Кой е Даниел Кретински?
От своя страна Даниел Кретински има бизнес интереси в цяла Европа, включително в компанията Eurstream, която пренася руски природен газ по тръбопроводи през Украйна, Чехия и Словакия. Той вече притежава 27 процента в International Distribution Services.
Името му става по-разпознаваемо във Великобритания след 2021 година, когато чешкият магнат придобива дялове в английския футболен клуб "Уест Хям" от Висшата лига.
Той има също така има дялове в търговията на дребно във Великобритания, включително във водещата верига супермаркети Sainsbury's.
Състоянието на 49-годишния Даниел Кретински се оценява на 9.3 млрд. долара според класацията на Forbes.
Той започва професионалния си път като адвокат, но натрупва състоянието си, след като изгражда империя в енергетиката.
Бизнес апетитът му се простира и към медиите не само в Чехия, но и в Европа. Освен Czech News Center, Кретински притежава и чешкия таблоид Blesk. Преди да продаде дяловете си през септември 2023 година, той притежава и 49% от френския Le Mond.
Местните медии свързват името му с това на Анна Келнер - дъщерята на чешкия милиардер Петр Келнер, чийто фонд PPF е собственик на българската бТВ и има дял в "Йетел". Келнер загина при катастрофа с хеликоптер. Приживе беше най-богатият чех със състояние от над 17.5 млрд. долара, според класацията на Forbes.