НАТО губи при руска инвазия в Балтика, показва военна симулация от Германия

НАТО губи при руска инвазия в Балтика, показва военна симулация от Германия

Военна игра, организирана от германския в. "Велт" през декември 2025 г., е симулирала руска инвазия в Литва - и резултатите са се оказали шокиращи. В сценария, чието действие се развива през октомври 2026 г., на Русия са били необходими само 15 000 войници и няколко дни, за да подкопае доверието в НАТО и да установи контрол над Балтийския регион.

Ключът към успеха се е оказало не военното превъзходство, а увереността, че Германия ще се колебае, а САЩ ще откаже да приложи член 5. Европейските правителства се готвят за война с Русия. Но наскоро публикуваните резултати на проведената военна игра потвърждават, че те не са готови за нея.

Руската инвазия - ограничена или пълномащабна - в страните от НАТО и Европейския съюз е станала по-вероятна поради напрежението между Европа и президента Тръмп по повод Гренландия, Украйна, търговията и други въпроси. Такова е мнението на много европейски политици и експерти по сигурността.

Те посочват, че Русия е преминала към военна икономика, насочвайки националните ресурси към програма за превъоръжаване и военна мобилизация, които значително надхвърлят нуждите на кампанията в Украйна.

Ключовият въпрос е: колко скоро? По-рано в Берлин и други столици смятаха, че Русия няма да може да заплаши НАТО преди 2029 г. или около тази дата. Сега се оформя консенсус: такава криза може да настъпи много по-рано - преди Европа, която увеличава собствените си инвестиции в отбраната, да бъде в състояние да отвърне на удара.

"По наша оценка, Русия ще може да прехвърли големи контингенти войски в рамките на една година", казва министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс. "Виждаме, че те вече увеличават стратегическите си запаси и разширяват присъствието си по границите на НАТО", допълва той.

Путин иска да възроди славата на Руската империя, което прави страните, които някога са били част от нея - като балтийските държави Литва, Латвия и Естония - очевидни цели. Всички те са членове на ЕС и НАТО от две десетилетия.

"Тревогата е много осезаема в моята страна, но в същото време се готвим да се защитим", - казва Дейвидас Матульонис, съветник по националната сигурност на Литва. Въпреки че Литва разчита на помощта на САЩ и други съюзници от НАТО в случай на руска инвазия, не трябва да се подценяват собствените войски на страната: "Те определено ще се сражават още преди пристигането на подкрепленията".

Военните стратези на НАТО също са загрижени за възможни руски планове по отношение на шведските, финландските и датските острови в Балтийско море и отделни части от Полша, крайния север на Норвегия и Финландия, както и кампания от удари по стратегическата инфраструктура на Европа чак до холандското пристанище Ротердам.

Сценарият на военна игра

Ученията, симулиращи руска инвазия в Литва, са организирани през декември миналата година от германския в. "Велт" съвместно с Германския център за военни игри към Университета на Хелмут Шмидт на Бундесвера. Те са станали предмет на бурни дискусии в европейската общност за сигурност още преди публикуването на резултатите в четвъртък. В ученията са участвали 16 бивши високопоставени германски и натовски служители, законодатели и видни експерти по сигурността, които са разиграли сценарий, чието действие се развива през октомври 2026 г.

Инсценировката, организирана от "Велт", представлява ролева игра. Играчите са се намирали в различни помещения и поредно са давали команди на модераторите на играта, имитирайки действията на държавните служители. Подобни игри обикновено се разделят на рундове, които съответстват на определен период от време. По време на рундовете страните правят паралелни ходове, чиито последствия се определят от предварително подготвени правила и съдийски решения. Например, Русия може да минира границата с Полша, поради което в следващия рунд Полша няма да може да прехвърли безпрепятствено войски през нея. Броят на подобни действия се определя от правилата на всяка конкретна игра.

В играта за нахлуването на Русия в НАТО са участвали три отбора. Синият, състоящ се от девет играчи, е представлявал правителството на ФРГ, червеният, от трима играчи, - Кремъл, а останалите четирима играчи са играели външни роли: генерален секретар на НАТО, председател на Европейската комисия, държавен секретар на САЩ и министър-председател на Полша. Инсценировката е продължила три дни, след което е определен победител.

В този сценарий Русия използва като претекст хуманитарна криза в Калининградска област, за да превземе литовския град Мариямполе - ключов кръстопът в тесния коридор между Русия и Беларус. Представянето на руската инвазия като хуманитарна мисия се оказва достатъчно, за да накара САЩ да откаже да приложи член 5 от НАТО за колективна отбрана. Германия проявява нерешителност, а Полша, въпреки че провежда мобилизация, не праща войски през границата в Литва. Германската бригада, вече разположена в Литва, не се намесва - отчасти защото Русия използва дронове за миниране на пътищата, водещи от нейната база.

"Сдържането зависи не само от възможностите, но и от това дали противникът вярва в нашата решителност. И във военната игра моите "руски колеги" и аз знаехме: Германия ще се колебае. Това беше достатъчно за победата", казва Франц-Стефан Гади, виенски военен анализатор, който е играел ролята на началник на руския Генерален щаб.

Град с население от около 35 000 души, Мариамполе се намира на важен стратегически кръстопът в Европа. На югозапад минава магистралата Via Baltica към Полша, препълнена с камиони от целия ЕС и Украйна. На запад се намира транзитният път между Беларус и Калининград, който Литва е длъжна по договор да държи отворен за руския транспорт.

Резултати от играта

В сценария на военната игра, при липса на американско лидерство, Русия за няколко дни е успяла да подкопае доверието в НАТО и да установи доминация над Балтика, като първоначално използва само около 15 000 военнослужещи.

"Руснаците постигнаха повечето от целите си, почти без да мърдат собствените си подразделения", казва Бартломей Кот, полски анализатор по въпросите на сигурността, който е играел ролята на полския министър-председател. "Това ми показа, че веднага щом Русия започне да говори за ескалация, в нашето мислене вече е заложено, че именно ние трябва да преминем към деескалация", казва още той.

В действителност Литва и другите съюзници биха получили достатъчно предупреждения от разузнаването, за да избегнат такъв сценарий, смята контраадмирал Гедрюс Пременецкас, началник на щаба на отбраната на Литва. Дори без съюзници, собствените въоръжени сили на Литва - 17 000 души в мирно време и 58 000 след незабавна мобилизация - биха се справили с ограничената заплаха в района на Мариямполе. Самата Русия ще трябва да вземе предвид високите залози: "За Русия би било дилема дали да удържа Калининград, и ако Русия започне нещо, НАТО трябва много ясно да заяви: ако го направите, ще загубите Калининград".

Командващият сухопътните войски на Германия генерал-лейтенант Кристиан Фройдинг заяви по време на посещението си в Литва в сряда, че макар разузнаването на НАТО да продължава да оценява, че Русия няма да може да действа срещу членовете на алианса до 2029 г., Германия и нейните съюзници "са готови за битка още тази нощ, каквото и да струва това". Той допълни, че няма да гадае колко време остава на Европа.

"Путин е опортюнист и ако види възможност, ще я проучи, ще провери реакциите, а когато има повече възможности - ще се опита да разшири резултатите", - казва Нико Ланге, бивш високопоставен служител на германското министерство на отбраната и старши научен сътрудник на Мюнхенската конференция по сигурността, участвал в ученията на "Велт" - "Това може да се случи точно сега. Ако целта е да се покаже, че член 5 от НАТО не работи, да се раздели европейците, е необходима воля, а не изключително голям военен потенциал. Защо Путин да чака, докато европейците са готови?"

Руските официални лица настояват, че Кремъл няма планове по отношение на територията на членовете на ЕС или НАТО. Преди четири години Русия също заяви, че не възнамерява да нахлува в Украйна.

Позицията на САЩ

Новата стратегия за национална отбрана на администрацията на Тръмп, публикувана през януари, гласи, че Русия "ще остане постоянна, но овладяема заплаха" за източните членове на НАТО. При това се добавя, че Русия "не е в състояние да претендира за европейска хегемония", тъй като европейските съюзници значително я превъзхождат по население, икономика и потенциална военна мощ.

Изводът от това е, че Русия няма да води срещу НАТО такава изтощителна война, каквато води в Украйна. Но това не е причина да се смята, че тя изобщо ще се откаже от агресията. "Дълготрайна война би била пагубна за Русия, защото ние бихме ги надминали в производството и мобилизацията", казва подполковник Амунд Осфлатен, преподавател по сухопътна война и доктрина в Норвежкия университетски колеж по отбрана. "Ето защо, ако имат намерение да предприемат нещо, ще искат да го направят рано, като заемат изгодни позиции, които после лесно да се отбраняват."

Именно това се е случило в сценария на "Велт" Александър Габуев, директор на Центъра "Карнеги - Русия - Евразия" в Берлин, който е играел ролята на Путин, отбелязва, че димната завеса на "хуманитарната" интервенция е била ключова за успеха. "Много помогна постоянното повтаряне, че ни е нужен хуманитарен коридор, защото злите литовци не ни позволяват да снабдяваме бедните гладни жители на Калининград".

Сива зона

Такава хибридна тактика, особено в момент, когато много хора в администрацията на Тръмп открито приемат путинския наратив, все повече заплашва способността на НАТО да взема решения, казват европейски служители.

"Има сива зона и с всеки следващ ход на Русия тя става все по-тъмна", предупреждав министърът на отбраната на Нидерландия Брекелманс. "В крайна сметка решението дали е пресечена линията на член 5 се взема от засегнатия съюзник и 31 други членове на НАТО. Русия знае, разбира се, че това не е точна наука - и ние знаем, че тя ще се опита да продължи да натиска".

 

Коментари

  • в друга подобна военна симулация от Германия

    07 Фев 2026 9:42ч.

    русия превзе киев за 3 дни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахахаха 😂😂😂😂😂

    07 Фев 2026 10:58ч.

    Къде акат киевчани?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така е

    07 Фев 2026 13:28ч.

    Освен това взе четири области плюс Крим...а чакай,то не било симулация

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • badfinger

    09 Фев 2026 16:36ч.

    Русия не може да победи Украйна , но може да победи НАТО !!! Това обяснява яловата помощ на НАТО за Украйна .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    07 Фев 2026 9:45ч.

    бла-бла. бла. подготвят жабите в тенджерата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смех

    07 Фев 2026 10:09ч.

    Купянск чий е, бе ? Русийката я чака глад и мизерия в пъти по- голяма от тази през 90те. Ако успее да не се разпадне ще е успех.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бойкий

    07 Фев 2026 12:43ч.

    Нали уж Русия не можела да вземе един Купянск, а трансджендърните атлантически курви си признават, че са гола вода във военщината. Русия е умна, затова и е хитра. А вие сте само хитри, защото сте глупави.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смех

    07 Фев 2026 13:29ч.

    Купянск е руски,а УСрайна я чакат плащане на репарации,купони и мизерия смеееех

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смех

    07 Фев 2026 16:52ч.

    що не отиде Хулйло да се снима в Купянск както се снима Зеленски, бе обитател на контейнер ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не стига че шизофреник, ами и слабоумен

    07 Фев 2026 18:16ч.

    Имаш ли нещо повече завършено (като образование) от детска градина? Барем да беше изкарал и една забавачница!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пълни глупости

    07 Фев 2026 10:28ч.

    При една евентуална война на НАТО и Русия няма да има никакви подобни неща. Не знам защо примитивно се прехвърля логиката на войната Украйна-Русия към по-глобална ескалация. Ако има масирано всключване на войски от НАТО, Русия просто няма да има ресурса като жива сила на пехотници и ще се започне с ползването на ядрено оръжие от двете страни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да бе

    07 Фев 2026 10:54ч.

    НАТО разполага ли с жива сила? Не говоря за хората от прайда, а за обучена армия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разполагат с около 3.5 милиона пехотинци, друг е въпроса за качеството им

    07 Фев 2026 11:45ч.

    Затова си мисля, че Русия ще си гледа техните лични проблеми, а когато Турция реши да си вземе нейното, руснаците ще си пасуват. Никой няма да си жертва децата за народ, който превърна псуването и подигравките на руснаците по сайтовете в национален спорт. Още когато станаха нещата със Сирия трябваше да си седнем на задниците. За Русия е много по-важно някой да спазва конвенцията от Монтрьо, отколкото да се хабят за някаква фалирала държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    07 Фев 2026 11:52ч.

    "Разполагат с около 3.5 милиона пехотинци, друг е въпроса за качеството им" Със сигурност е по-високо качество от средностатистическия европейски пехотинец или 150 килограмов краварски хамбургер. 🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пиша за пехотинците на НАТО, а не Русия

    07 Фев 2026 11:56ч.

    NATO has approximately 3.44 to 3.55 million active military personnel across its 32 member states as of 2025, with the United States contributing the largest share (1.35 million). Key infantry-heavy nations include Turkey (447,000), France (207,100), Germany (188,500), Italy (174,800), and the UK (156,200).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    07 Фев 2026 12:10ч.

    към 07 Фев 2026 11:45ч.: логичен коментар. с уточнението, че тия, които трябваше да си седнат на петата точка, са скарани с логиката и се водят от алчността и комплексите си. и с надеждата, че ако се стигне до там, все пак няма да ни оставят. не, че сме заслужили с нещо добро отношение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    07 Фев 2026 12:34ч.

    Добре, но "active military personnel" включва и хамбургерите заседнали зад бюрата във всички клонове на въоръжените сили. Реално в действащите краварските сухопътни сили например има едва 450 000 войници. В другите армии ще е сходно положението. А за българската армия по-добре да не се приказва.😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Смех

    07 Фев 2026 13:30ч.

    Путин направи цялото импотентно НАТО за смях в УСрайна

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спомняте ли си случката със свръхмодерния US есминец "Доналд Кук" в Черно море?

    07 Фев 2026 13:32ч.

    Невъоръжен СУ-24 прелетя над него и после моряците ходиха на психиатър, а доста от тях напуснаха ("Не съм постъпил на военна служба, за да умирам...") Даваха ги по западните телевизии - ред сълзи, ред сополи. Та май не е само до количеството военнослужещи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие не разбрахте ли, че нас не трябва да ни интересува изобщо Русия и Украйна

    07 Фев 2026 13:42ч.

    Визирам не американската, а турската армия и то в съвсем друг вариант, който много вероятно ще засегне всички нас. Турция няма да се спре с кърджалийско, а ще иска цяла България. Вие сте зациклили на тази война Русия-Украйна като някаква редовна психоаналитична терапия, а не виждате какво става у нас и нашето бъдеще. Дори един от хората с най-голяма аудитория в YouTube и нас казва, че ако направи видео за проблемите в София или България, това не събира и 1/10 от гледанията ако обяви тема за е**ната Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    07 Фев 2026 11:48ч.

    Тия хора не ли, че войната не е компютърна симулация? Имат ли поне две гънки под черепната кутия? Ако искаш да се готвиш за война - готви се. Събирай войска, защото, както видяхме, само войнишкият ботуш има значение за края й. Всичко друго е направено да помагана този сапог. Време е "юнаците' от НАТО да учат руския. Макар че, ако чакат на Русия да ги нападне... Ще се пенсионират по-рано, без да са показали, какво могат. Затова и подгряват тенджерата. А жабите скачат - "сега ги натупахме, ватенките", "сега ги таковахме"... Идиотщината няма граници, но стана твърде банална. Време е да се усетят, че "игрите" им са контрапродуктивни. Или да почват мурабето, или да си подвиват опашките. Няма среден път. Защото, ако не го почнат сега, след това ще се наложи все пак да си подвият опашките и да се изнасят като бити долни леви съединители.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    07 Фев 2026 11:56ч.

    Кремъл всъщност има много ама много повече жива сила от ЕС просто защото ВСИЧКО Е В ЧИПА! В ЕС има основно джендъри, които си лакират ноктите а Русия е зловещо "мачистка". Такъв и е натюрела.Мъжете там командват а жените са "баби", които требе да седят в кухнята или леглото. Разберете ме правилно.Тва е"студен анализ" а не некфа мизогония. Абе що не видите хилядите билбордове, които предлагат добри заплати за да ходи обикновения мъж да се бие я в Украйна я в Африка а в Близкия Изток и т.н. Апропо набират се десетки хиляди от чужбина.Основно Африка ама дори и гурки от Непал. Дали Кремъл ще нападне Прибалтика? 50/50.Ако Калининград е реално застрашен ще има инвазия към Сувалския коридор. Ако ЕС мирува следващите войни на Путин ще са Централна Азия, Кавказ или Молдова...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Друга симулация

    07 Фев 2026 12:04ч.

    Ако нямаше кой да ги "заплаши" в прибалтика, генералите на нато още щяха да носят поли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • При компютърна симулация

    07 Фев 2026 12:14ч.

    На природен катаклизъм като земетресение, наводнение, удар от астероид или ядрена война, направена през средата на 90-те в Брюксел от натовчетата, се оказало, че: НАТО и западналяците ще загубят, да, ще загубят и при ядрена война. По тази компютърна симулация се оказва, че още на втория ден в западналогейските общества оцелелите ще убиват съсед, познат, роднина, който има хляб, няколко ябълки или подслон. Докато в Русия, особено в азиатската й част, някои от хората няма да разберат, че са във война, защото винаги са живели в лишения. Това не е подигравка към руснаците, а факт. Но голяма част от този факт се дължи на алчната, долнопробна и нагла чифутска и западналогейска измет, която от столетия ламти за още и още. Затова тази измет трябва да бъде изтребена. Има доста устройства, които могат да се ползват като метли! На тях обикновено пише: "После меня только тишина!" Хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аз лично почне ли военна патаклама

    07 Фев 2026 12:48ч.

    ... ще си убия съседката. Толкова е нагла тая вещица и доносница.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аргументи по компютърната симулация

    07 Фев 2026 12:19ч.

    През 2003 и 2004 в северните щати на САЩ спря токът за около 24-36 часа поради сериозен студен арктически фронт от Канада. Температурите там паднаха до -30 и -40 някъде. Какво се случи (бях в САЩ и го знам като очевидец) - на 10-ия час имаше банди по градовете, които разбиваха и плячкосваха магазини за бяла и черна техника, бижутерия и други скъпи стоки. Не знам дали такива кадри могат да се намерят в Ю-тюб или в нета, но това го видях с очите си на няколко места и по няколко американски телевизии. Американците не са общество, а физическа амалгама на всякакви етноси, националности и сбирщайн измет. Нямат онова усещане за сплотеност, общност, народ, нация. Иван Славков много добре ги определи: САЩ са хостел. Днес си там, утре си на друго място.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НАТО губи от Русия във всяка ситуация

    07 Фев 2026 13:13ч.

    Дори самото НАТО е на път да се изгуби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    07 Фев 2026 19:05ч.

    В тая симулация,нещо ми се губи ядрената компонента,която по същества заличава всякакви неравенства в личен състав и конвенционална бойна и осигуряваща техника. Симулацията на симулиращите е да вземат едни пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Бартоломей Кот"....

    13 Фев 2026 19:44ч.

    ...."полски анализатор"?!??!?!... 🤔🤔🤔

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи