Частните съдебни изпълнители срещу "спешните промени" в тарифата за таксите

Частните съдебни изпълнители срещу "спешните промени" в тарифата за таксите
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) подкрепи Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) в искането за финансова обосновка и анализ във връзка с предложението за промени в проекта на Постановление за допълнение на Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ.
<p>В писмо до министъра на правосъдието Зинаида Златанова председателят на УС на БТПП Цветан Симеонов поиска да бъде изготвена детайлна оценка на въздействието от евентуалната промяна. Поводът за реакцията на организацията е предложението на Правосъдното министерство за отпадане на пропорционалната такса за ЧСИ, в случай че длъжник погаси своя дълг в 14-дневния срок за т.нар. &bdquo;доброволно изпълнение&ldquo;. В писмото председателят на БТПП обръща внимание, че въпреки изискването на Закона за нормативните актове такава оценка не е направена.&nbsp;</p> <p>От БТПП поискаха анализът да даде отговор и на въпроса как евентуална промяна ще се отрази на събираемостта на вземанията, на междуфирмената задлъжнялост и работата на ЧСИ.&nbsp;</p> <p>&bdquo;От особена важност е измененията в нормативната уредба да способстват за бързото и безпрепятственото събиране на вземанията, чрез стимулиране на доброволното изпълнение и без да се създават бариери за дейността на ЧСИ&ldquo;, е позицията на БТПП.&nbsp; Преди седмица своите опасения изрази и КЧСИ. Мнението на професионалната общност на частните съдебни изпълнители е, че премахването на пропорционалната такса няма да облекчи масовия длъжник, а само отделни лица и структури, които умишлено не плащат дълга си, докато не се стигне до намесата на съдебен изпълнител.&nbsp;</p> <p>КЧСИ вече изрази мнение и пред Министерство на правосъдието, че с подобна практика на &bdquo;спешните промени&ldquo; и без обсъждане се приемат по-скоро популистки поправки, които обслужват отделни корпоративни интереси. Промените, освен че ще бъдат в ущърб на кредиторите, ще застрашат и бизнес средата, и финансовата стабилност в държавата.</p>

Коментари

  • Моторист

    22 Юли 2014 20:58ч.

    Институтът на частния съдебен изпълнител е една от най-зловещите придобивки в резултат на така наречената демокрация. Безсрамните им такси, в резултат на които те всички са вече милионери, са най-безразсъдната форма на защитена от закона кражба. Същото е като на голия, босия и гладния да отнемеш последния залък хляб и последната надежда за съществуване. Законодателните промени, колкото и да са незначителни, трябва да влязат в сила възможно най-бързо. А най-добре би било частните съдебни изпълнители да бъдат премахнати напълно или ролята им да бъде сведена до приемливи нива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЧСИ са кръволоци!

    22 Юли 2014 22:15ч.

    Това предложение ако се доведе до знанието на масите чрез обществените медии, ще получи пълна подкрепа от хората. ЧСИ нямат интерес да се разшумява около тях. Таксите им са извергски като отношение и тотално неморални. Действат като преродени следовници на Дракула. Напълно е прв прежде пишещия. ЧСи трябва да бъдат премахнати и събирането на вземания да остане само в държавна структура подопечна на съда. В момента ЧСИ са недосегаеми. Изземват имущества, продават ги на свои хора и докато ощетения подава жалби и съди се оказва, че дори и да ги осъди, не може да си върне имуществото. Това е легализирана форма за ограбване на хората. МАФИЯ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kurt

    23 Юли 2014 2:40ч.

    Хубаво. ЧСИ вземат безумно големи такси (не съм се сблъсквал челно все още с такива, но такова е преобладаващото мнение). Какво пречи, обаче, да бъде спазено искването на ЗНА и да се види колко печелят, при какви разходи и с какъв ефект? И, твърде вероятно, да бъде поставен въпросът дали не следва да им бъдат сериозно орязани таксите. Законите, в частност и ЗНА, са задължителни за всички органи и лица. Отказвайки да спазва законите, държавата сама се поставя в положение да върви \&quot;крадеца вика \&quot;Дръжте крадеца!\&quot;\&quot; Защо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пострадал от ЧСИ

    23 Юли 2014 4:33ч.

    Това е проблем.На ЧСИ трябва да им се покаже жълт картон.Наглеци,които налагат ограничения като запори,заедно с призовката за доброволно изпълнение и така на практика се нареждат на първа позиция при вземане на парите,увеличени нагло с техните такси!!! Следващото НС ще има много,много искания за озаптяване на тези гадни бирници!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • hhhh

    23 Юли 2014 16:00ч.

    Такса на Гражданско сдружение от Частни съдебни изпълнители СИЯ ХАЛАДЖОВА И УЛЯНА ДИМОЛАРОВА, гр.София /събират \&quot;дългове\&quot; на Топлофикация и Софийска вода/= 3 /три/ страници ксерокопия на документи от изпълнително дело струват 7 /седем/ лева с ДДС. В една папка има около 50 стр.-половината от тях или не са номерирани или номерата са забелвани и поправяни по няколко пъти. Фалшифицират се масово дати на покани за доброволно изпълнение и се крадат пари и имоти на \&quot;длъжници\&quot;Тия двете к--ви запорират пенсии и майчински и обслужват мафията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • SS

    23 Юли 2014 17:48ч.

    A kur...um v glavata

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Moby

    23 Юли 2014 22:47ч.

    Правилен ход. Поканата за доброволно изпълнение при запорирано имущество и сметки на длъжника е разход за 20 лева на ЧСИ. Ако длъжникът не плати доброволно в дадения срок, тогава тръгва същинското изпълнително дело. Какво реват само от КЧСИ! Запорите кредиторът ги е наложил още при завеждане на делото и са за негова сметка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи