Васил Велев: В Сърбия цената на тока за небитовите потребители е 130 лева, у нас - 408

Васил Велев: В Сърбия цената на тока за небитовите потребители е 130 лева, у нас - 408
408 лева за мегаватчас е средната цена за ноември. Декември прогнозираме да стигне до 450, изтъкна Васил Велев. В съседна Сърбия цената за небитовите потребители е 130 лева, а в Румъния цената е от порядъка на 180 лева, а в Турция – по-ниска, допълни той. Това е голям риск за икономиката и за обществения сектор.

Бизнесът иска 217 лева компенсация за мегаватчас за декември



Бизнесът предлага 217 лева компенсация за мегаватчас за небитовите потребители за месец декември. Предложението е адресирано в писмо до премиера и министрите на финансите, икономиката и енергетиката с копие до КЕВР и е подкрепено от над 140 браншови организации. Това съобщи пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ).


Според него подобна компенсаторна мярка трябва да продължи „докато има такъв пазар, който е счупен, който не работи, такива свръхекстремно високи цени“. 

 

Велев определи овладяването на енергийната криза като най-неотложната и най-спешната задача пред новия кабинет.

 

„408 лева за мегаватчас е средната цена за ноември. Декември прогнозираме да стигне до 450“, изтъкна Васил Велев.

 

В съседна Сърбия цената за небитовите потребители е 130 лева, а в Румъния цената е от порядъка на 180 лева, а в Турция – по-ниска, допълни той. Това е голям риск за икономиката и за обществения сектор, категоричен е Велев.

 

„Борсовите цени са приблизително еднакви, но в във всички страни има индивидуални решения, които да компенсират тези свръхцени за съответните потребители.“

 

Цените за бита и сега са субсидирани. Ако продължат да бъдат потискани и субсидирани, това ще доведе или до фалити на дружествата, които снабдяват с електроенергия, топлоенергия и вода, или до кръстосано субсидиране и фалити в индустрията, коментира Васил Велев в предаването „Преди всички“.

 

„Когато се субсидират едни цени, тази субсидия някой я плаща. И става така, че който потребява повече, той получава по-голяма субсидия. По-заможните граждани, които потребяват повече, получават по-голяма субсидия, която я плащат всъщност по-бедните. Това задържане на цените не е социална политика. Социалната политика е компенсиране на най-нискодоходните с енергийни помощи, с други средства, а не субсидиране за всички, включително и за тези, които могат да си плащат реалните сметки и тези, които не могат.“

 

Растящите цени на тока ще подклаждат инфлацията, но този процес може да се овладее чрез несимволично и своевременно компенсиране на тези високи цени, каза още Васил Велев.

 

„Парите са тук, в България. Ние имаме само 7% електропроизводство на основата на поскъпналия природен газ. Другите 93%, суровините, не са поскъпнали – въглищата са на същите цени, вода, вятър, атом – всичко това със същата себестойност.“

 

Обхватът на антикризисните мерки у нас е над два пъти по-малък от средния за ЕС, изтъкна още Васил Велев.

 

„Те и сега не са в оптимален дизайн. Това, което у нас отсъства като мярка, е подкрепа на фиксираните разходи на предприятията в пострадали сектори.“

 

Целия разговор може да чуете тук.

 


Източник: БНР

 

 

 

 

 

Коментари

  • кривата ракета

    14 Дек 2021 11:23ч.

    Еми като суровините не са поскъпнали, откъде идват тия цени? Цените за бита и сега се потискат - ами като суровините не са поскъпнали, защо трябва да се увеличават още? Тука ми се струва, че само Тодорка Боева може да оправи проблема. 217 лева на мегават час субсидия за частници?! Плуват ли корабчета????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ввв

    14 Дек 2021 11:31ч.

    Скоро инфлацията ще направи тези цени несубсидируеми драги ми смехурко.. Тогава кочината, е тогава отива тотално у кереча... Синергия ще има обаче майна !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мдааа

    14 Дек 2021 11:40ч.

    Сърбия не е ЕС и това е резонно. Както и Турция. И нашите щяха да са такива, ако не изнасяхме. А, сега ми обясни, като се вързахме за Румъния в единния пазар, как става тоя номер?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мара канибала

    14 Дек 2021 11:46ч.

    Понеже сме в ЕС. Както виждате, благата текат като пълноводен поток - в джобовете на бръкселските евротарикати, оказващи се клиенти на борсовките.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Калин

    14 Дек 2021 12:01ч.

    Драги ми индустриалецо Велев, чети Ерих Ремарк и всичко ще ти се изясни и намести, освен това (ако не четеш Ремарк) спомни си за справедливата пазарна икономика. На края, стига ревахте, омръзнахте ми и фалита е изход към нещо ново.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Васил Велев: В Сърбия цената на тока за небитовите потребители е 130 лева, у нас - 408

    14 Дек 2021 12:16ч.

    Ама Сърбия не е в ЕС и в Сърбия сходните на г-н Велев и ко. не бяха прецакани с мантрата за Енергийна борса и как неведомната й сила щяла да срине цената на енергоносителите. Хитрата сврака с двата крака...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Голяма част от тъй наречените...

    14 Дек 2021 12:19ч.

    ...индустриалци в БГ-нужника /по Давид Черни/ не са ли печаливши инвеститори в инсталации за производство на "зелен" ток от дъжд, вятър и фъшкии, та колегите им потребители да благодарят основно и на тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на 14.12.2021 в 12:01 Драги ми индустриалецо Велев, чети Ерих Ремарк и всичко ще ти се изясни и намести

    14 Дек 2021 12:20ч.

    Четенето и на Димитър Димов особено Тютюн също много помага за разбирането.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • чугун

    14 Дек 2021 12:41ч.

    Нали има ток на различни цени на борсата: има и по евтин, него го изнасяте;има по скъп-той си е за нас, да плащаме. Но това са подробности, както разбрахме, важното е да затворим въглищните си централи, време да пускаме ядрени мощности няма, забрави Козлодуй и особено Белене, ще трябва да въведем възобновяеми източници, перки и соларки. Новият министър (еко) вчера така ни поръча. Които оцелеят, да изпълняват, а които изпълняват, няма всички да оцелеят. Важното е, че като измрем, спасяваме планетата и белите мечки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Антикомунистическото и русофобското разорение

    14 Дек 2021 14:00ч.

    Искахте капитализъм - получихте го! Искахте антикомунизъм - получихте го! Искахте русофобия - получихте я! Искахте нАТО - получихте го! Искахте ЕС - получихте го! Искахте ГМО - получихте го! Искахте "зелена сделка" - получавате я! Искахте "златен милиард" - геноцид, но не за вас и за децата ви - получавате го - за вас и за децата ви! Искахте да искате! Получавате всичко накуп от дядо Сатана!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е то

    14 Дек 2021 19:05ч.

    Ами борса. Пък някой отвори пазара към Гърция, дето не и достига тока. Едни се нагушиха, прекупвачите, другите реват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще дойде Видов ден

    14 Дек 2021 22:38ч.

    Скоро ще дойде Видов ден. Ще трябва да се прави наново държава. Жалко ще го изгладуваме много години. И тук ще има много които ще се хващат за колесника на самолета както в Афганистан. Много хора работят против нашата държава , но няма толкова места в самолета когато ще трябва да се изнасят панически.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това не е ли корупция ?

    19 Дек 2021 20:02ч.

    "Парите са тук, в България. Ние имаме само 7% електропроизводство на основата на поскъпналия природен газ. Другите 93%, суровините, не са поскъпнали – въглищата са на същите цени, вода, вятър, атом – всичко това със същата себестойност.“ Подобна стойностна разлика в икономиката води до несправедливи натрупвания и незаконни лични богатства - ще се задействат ли анти-корупционните бг-батмани !? Например продажба на държавни активи в енергетиката довежда до огромно повишаване на цените на енергията и реализиране на свръхпечалби - следва ли съответните приватизационни сделки да бъдат анулирани, по линия на антикорупционното законодателство? Или пък енергореформата и създаването на енергийна борса под чужда стратегия довежда до спекулативно раздуване на цените и натрупване на бизнес-печалби на гърба на целия народ - ще бъдат ли предприети антикорупционни мерки срещу тези международни публични институции /ЕС и МВФ/ които наложиха на България да въведе енергийна борса у нас !? Друг пример, добиване на полезни изкопаеми, напр. злато и мед, които са изключителна национална собственост - обаче те по някакво стечение на обстоятелствата попадат за свръхдългосрочно ползване у нечии ръце, посредством административни процедури концесия - следва ли според новите антикорупбгбатмани тези концесии да бъдат развалени !? И изобщо смятат ли идващите на вълната на антикорупцията да се справят със същинските корупционни процеси у нас, или ще тропат хоро върху магистрали-гейт !?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи