Точка, запазваща монопола на „Лукойл“, присъства в коалиционното споразумение

Точка, запазваща монопола на „Лукойл“, присъства в коалиционното споразумение
В коалиционното споразумение между ПП, БСП, ИТН и ДБ е разписана точка в помощ на запазване на доминиращото положение на Лукойл – за сметка на  поддържането на ниска конкуренция и високи цени на горивата. В това се увери Tribune.bg при подробен преглед на документа.

 

На 16 стр. в „Приложение № 3: Енергетика“ сред краткосточните мерки е записано дословно „16. Преглед на изискванията за създаване, функциониране и анализ на достъпа до данъчни акцизни складове с цел по-висока конкуренция“.  А в основната част на споразумението, в която се делят министерствата и буквално е записано закриването на петролната компания.

 

Държавното предприятие „Държавна петролна компания“ беше създадено заради необходимостта от разбиването на монопола на „Лукойл“ при данъчните и митническите складове. Целта на компанията трябваше да е чрез използване базите на резерва да освобождава горива на пазара на ежедневна база.

 

Държавните складове трябваше да преминат от държавния резерв към компанията, която да осигури достъп до горива на всички търговци. Прехвърлянето обаче така и не се състоя в мандата на Кирил Петков като служебен икономически министър, нито при наследничката му Даниела Везиева, а със записаното в коалиционното споразумение, компанията вероятно ще бъде зачеркната окончателно.

 

Преди месец Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отново алармира за злоупотреба с господстващо положение на групата „Лукойл“. Комисията е установила, че група „Лукойл“ притежава най-голямата складова и свързана с нея транспортна инфраструктура, която я прави господстващо предприятие на пазара на съхранение на автомобилни горива. Дружествата от групата са извършили злоупотреба с господстващо положение чрез съвкупност от действия, изразяващи се в непредоставяне на услуги по прием и съхранение на горива в собствени данъчни складове, ограничаване на достъпа до данъчните складове, свързани с най-големите морски петролни терминали в страната и непредоставяне на достъп до нефтопродуктопроводите на групата за транспортиране на внесени горива, се посочва още в заключението на КЗК

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Кирил Христов

    12 Дек 2021 16:33ч.

    И НИГДЕ ЛЪЧ НАДЕЖДЕН ЗА ВЪЗХОД! НЕ СИ Е ДОРОБУВАЛ ТОЗ НАРОД!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ники

    12 Дек 2021 19:00ч.

    Знаех си аз,че в Харвард е пълно с руски агенти.Ако Лукойл е собственост на Русия,то аз съм собственика на Газпром.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ама разбира се, ако Лукойл са от лошите

    12 Дек 2021 22:30ч.

    ЗНАЧИ НЕ СА РУСНАЦИ. В краен случай евреи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мани Пулаций

    13 Дек 2021 11:31ч.

    Е, стига, де. Банкянската трибуна лее сълзи за закриването на хранилката, наречена Държавна петролна компания. Язък за трудоустрояването на своите хора, язък за планираното възлагане на свои фирми. Опаковали са поплака си с етикет "ауу, запазване на монопола на Лукойл" и очакват - явно с право - всички да реагират първосигнално. Айде няма нужда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Построеният от българския народ "Нефтохим - Бургас"

    13 Дек 2021 11:33ч.

    една от най-големите рафинерии на Балканите - да се върне обратно на народа, тоест на българската държава. Предавателя Костов да го направи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи