Инсталация „Доходи“ на Михаил Михайлов, който ще участва с друг проект на биеналето във Венеция тази година.
Припомняме, че арт инсталацията „Как живеем“, с която България се представи на Венецианското биенале през 2019-та беше сравнена с чаши от ИКЕА. Според запознати хонорарът и всички допълнителни разходи на България за участието на събитието са около 500 000 лева.

Българската инсталация на биеналето във Венеция през 2019 г.
Компанията от своя страна използва повода, за да си направи реклама на гърба на скандала, като пусна подобни чаши за 1,99 лева, а рекламното послание гласеше.„Венеция не е близо, но ИКЕА е“.

Вече е ясно и кой ще бъде участникът в предстоящото Венецианско биенале за изкуство 2022 г.
Журито, назначено със заповед на министъра на културата разгледа постъпилите в министерството 17 проектни предложения и класира на първо място проекта „Ето къде си“ с куратор Ирина Баткова и автор Михаил Михайлов.

„Доходи“ Михаил Михайлов
Журито е в следния състав:
Председател:
проф. д-р Галина Лардева-Минкова – изкуствовед и заместник-ректор по научноизследователската и художественотворческата дейност в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив;
и членове:
1. проф. д-р Красимир Русев – художник и преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“;
2. Весела Ножарова – изкуствовед и куратор във Фондация „Кредо Бонум“;
3. д-р Боряна Вълчанова – уредник и куратор в Националната галерия;
4. Ния Табакова – старши експерт в Държавен културен институт към Министерство на външните работи;
5. Владия Михайлова – главен куратор в Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“;
6. Десислава Дикова – представител на Министерство на културата,

Инсталацията „Пипни и докосни“ на Михаил Михайлов
Още от пръв поглед върху подбора на жури и избрания автор се натъкваме на интересни факти.
Както винаги Комисар от българска страна е директорката на Националната художествена галерия Яра Бубнова, основател на частния Институт за съвременно изкуство – София (ИСИ). Както при предишното наше участие на биеналето, така и сега, държавата подпомага съвременното ни изкуство, за да се представим във Венеция и отпуска половин милион лева.
До преди няколко дни в сайта на Министерството на културата нямаше информация за журито. В медиите изтече само името на председателя. Трудно се намира и информацията кои са другите участници в конкурса. Всичко се върти около един тесен кръг от хора.
Тази година спечелилият проект е с куратор Ирина Баткова, която е братовчедка на Тодор Батков, а автор на творбата е Михаил Михайлов, който живее във Виена.
Михайлов, е участвал в проект от 2009 година „Обща история от частни случки“ с куратор Яра Бубнова, тоест сегашния комисар на българското участие.
Освен Бубнова, с български художници във Виена се е занимавала и Весела Ножарова, сегашен член на журито. Едни и същи хора журират и награждават творци, които са представяли преди време в своята практика на куратори.
При по внимателно вглеждане в подбора, се оказва, че още един член на журито е бил куратор на спечелилия участник.
Изложба под надслов „Allegoria Sacra” е открита в залите „Рафаел Михайлов” на 25 октомври 2017, пишат търновските медии тогава, а куратор на експозицията е преподавателят във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ доц. Красимир Русев, сега също член на журито за Венеция, един от подбраните участници пък е именно Михаил Михайлов, завършил в същия университет.

„Доходи“ Михаил Михайлов
Освен това концептуалистът е често представян от галерия „Сариев“ и фондация „Отворени изкуства“, което е отбелязано и в официалната му биография. Само че, един от членовете на управителното тяло на фондацията е и член на журито на настоящия конкурс - Владия Михайлова.
И това са само повърхностни странни съвпадения в творческите прояви на жури и победители. Дано, все пак творбата надскочи нашите песимистични размишления.
За финал на нашата публикация използваме и един цитат от интервю на спечелилия български творец Михаил Михайлов:
„...Бих могъл да се идентифицирам едновременно с различни националности и да приема много страни като родни... Това е и една от темите в художествената ми работа. В момента, в който отговарям на този въпрос, съм на резиденция в Париж (Cite Internationale des Arts) като австрийски художник с български паспорт, пребиваващ в студиото на Армения...
Източник: tribune.bg