Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
САЩ на практика се изтеглят за втори път от културната агенция на ООН. През първия си мандат Тръмп отново изтегли страната, но тя се върна в организацията преди две години по времето на Байдън .
Ходът цели да нанесе удар върху базираната в Париж агенция, основана след Второта световна война, с цел да да се грижи за мира в света и да си сътрудничи в образованието и науката.
През първия си мандат Тръмп изтегли САЩ и от Световната здравна организация и Съветът на ООН по правата на човека.
"Президентът Тръмп реши Съединените щати да се оттеглят от ЮНЕСКО - организация, която подкрепя крайно либерални и разделящи културни и социални каузи, напълно откъснати от разумната политика, за която американците гласуваха през ноември", заяви заместник-говорителката на Белия дом Ана Кели за в. "Ню Йорк Пост".
Това ще бъде третото напускане на ЮНЕСКО от страна на САЩ, чиято централа се намира в Париж, и второто по време на администрация на Доналд Тръмп. Президентът Тръмп оттегли страната си организацията по време на първия си мандат, а Съединените щати се върнаха след петгодишно отсъствие, когато администрацията на Джо Байдън подаде молба за повторно присъединяване.
Стъпката е удар по базираната в Париж агенция на ООН, създадена след Втората световна война, за да насърчава мира чрез международно сътрудничество в областта на образованието, науката и културата, отбеляза Ройтерс.
Тръмп предприе подобни стъпки и през първия си мандат, оттегляйки САЩ от Световната здравна организация (СЗО), Съвета за човешки права на ООН, Парижкото споразумение за климата и Виенското споразумение за ядрената програма на Иран от 2015 г.
Джо Байдън отмени много от тези решения, връщайки САЩ след встъпването си длъжност през 2021 г. в ЮНЕСКО, СЗО и Парижкото споразумение.
След завръщането на Тръмп в Белия дом САЩ пак поеха курс на оттегляне от тези международни организации. Президентът републиканец вече взе решения за оттегляне на Вашингтон от СЗО и спиране на финансирането на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци, в рамките на процес на преразглеждане на членството на САЩ в агенции на ООН, който трябва да бъде завършен до следващия месец.
ЮНЕСКО е добре позната с включването на обекти в списъка си със световно културно наследство, включително Големия каньон в САЩ и древния град Палмира в Сирия.
САЩ осигуряват близо 8 процента от общия бюджет на ЮНЕСКО, а по времето, когато Тръмп за първи път оттегли САЩ от организацията, вноската им се равняваше на 20 процента от общия бюджет.
Източници: "24 часа", segabg.com