Младите лекари, "пратени на село в Сицилия" от Тошко Йорданов, не приемат неговото извинение и твърдението, че думите му са извадени от контекста. Напротив - присъствалите на заседанието на Здравната комисия изразиха доводи защо това е обидно за цялото лекарско съсловие в България.
"Относно изказването на Тошко Йорданов искам да му кажа, че няма контекст, в който това, което казва, звучи добре. Няма контекст, който да оправдава неговите думи към цяло едно съсловие. Изключително неуважително, не само към нас, които присъствахме и бяхме потърпевши на неговите думи, а към всички лекари, които се опитват да се борят за здравето на българските пациенти в България, а не са тръгнали в чужбина", заяви д-р Калина Божилова пред bTV.
"Другото, което е важно да се каже, е, че министър Силви Кирилов не му направи никаква забележка за изказванията, както и профекор Ангелов не го прекъсна в нито един момент, въпреки че неговото изказване беше над 12 минути, в които тонът му беше красноречив през цялото време", допълни д-р Божилова.
"Той се обърна към нас. Гледаше ни през цялото време. Започна изказването си, че ние сме студентките, дето ходим по телевизиите, не сме специализанти. Искам само да уточня защо специализантите не ходят по телевизиите - защото те по някакъв начин се чувстват заплашени за позицията, която заемат, или за специализацията си. Аз смятам, че като студент все още нямам какво да губя и затова си позволявам да излизам и да говоря по този начин", заяви студентката по медицина Василена Димитрова от инициативния комитет "Бъдеще в България".
"За мен винаги е опция да отида да практикувам в чужбина. В момента, в който си взема дипломата, аз съм един конкурентен кадър, който, заминавайки в чужбина, ще го приемат с отворени обятия, въпреки изказването на господин Йорданов. Кадрови дефицит в здравеопазването има във всички държави", продължи Василена Димитрова.
"Тези думи не дават никаква перспектива. Той подходи много емоционално, за което в момента получава и неодобрението на целия народ. Опцията за чужбина винаги е била налична за всички колеги. Ние завършваме медицина след шестгодишно тежко учени и положени много усилия, ние сме интелигентни хора, знаем по няколко езика и можем по всяко време да отидем не в село, а в голяма университетска болница. И със сигурност ще ни приемт с отворени обятия - обратно на казаното от него", допълни Калина Божилова.
Как премина заседанието на Здравната комисия, на което Тошко Йорданов отправи своите думи към младите лекари?
"Имаше недоразумение, тъй като, отивайки там, очаквахме, че ще ни бъдат предложени варианти, които да удовлетворяват нашите искания и ние ще сме в изслушвателната позиция, тъй като това все пак е работата на народните представители и на комисията. Но ни поставиха в позиция, че ние трябваше да изчетем нашите текстове, които предлагаме и те да ги обсъждат. Ние нямахме такава готовност, защото сме подготвили нашите текстове да бъдат изчетени днес. Очаквахме от Здравната комисия да ни предложат текстове, следсктвие на които да се отмени нашата кръгла маса. Но това не се случи", заяви Василена Димитрова от ИК "Бъдеще в България".
"Поканата е от професор Костадин Ангелов, председател на Здравната комисия. С една единствена точка - обсъждане и решния за трудовите възнаграждения в лечебните заведения", уточни тя.
"Всъщност аз бях в пълна готовност да представя текстовете, те бяха пред мен. Но това не беше уговорката, тъй като датата за кръглата маса беше обявена преди датата на извънредната здравна комисия. Съответно всички, до които сме изпратили покани, знаеха, че на 2 юли, днес, ще представяме законопроекта. И тъй като бяхме там без нашия адвокат, аз отказах да представям тези текстове, тъй като ние не сме депутати и не е наше задължение да предлагами и изготвяме законопроекти. Смятаме, че, след като сме поканени на Здравна комисия, трябваше да се покаже ясна политическа воля на надпартийно ниво да се изготви законопроект, който да ни се представи. Сега те го оставиха за 28 юли. Но се чудим тогава какъв беше смисълът от Здравната комисия вчера", каза по темата д-р Калина Божилова.

Д-р Белослава Томова, специализант по педиатрия
Мисля, че цялото общество реагира доста бурно на коментара на Тошко Йорданов. Смятам, че той унижи не просто нас като млади колеги, но и цялото ни докторско общество. Това заяви пред БНТ д-р Белослава Томова, специализант по педиатрия.
"Бих отишла да работя в Сицилия, предполагам, че ще ми е много приятно да работя от брега на морето. Но на този етап не съм планирала да работя в Италия", пошегува се тя.
"Тошко Йорданов показа, че ние сме една лесно заменима бърза работна ръка, която може да бъде внесена от всяка точка по света", коментира д-р Томова.
"Това не е така, защото това е регулирана професия и навсякъде трябва да се прилагат съответните закони и приравнителни изпити, за да може, както ние да практикуваме в други точки на света, така и чужденци да практикуват у нас".
"Днес кръглата маса ще бъде главно насочена към представянето на проектозакона, който ни беше предоставен при срещата ни с различни политически партии. Към него си позволихме, заедно с юридическа помощ, да направим съответните промени. Искаме да запознаем всички политически партии, както и асоциациите на болниците и работодателите", допълни д-р Томова.
"Ако Тошко Йорданов се извини, той трябва да се извини на цялото съсловие, а не само на нас", коментира тя.
На мнение е, че е време да се даде повече гласност и за младото поколение нещата да са по-добри, за да "се движим все повече към европейско здравеопазване".
"Отидете в Италия, платете си, работете 5 години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех. Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата", обърна се председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов към младите лекари и специализанти, дошли на извънредното заседание на здравната комисия във вторник.
От седмици медиците протестират за по-справедливо заплащане в сектора, или 150% от средната работна заплата за страната. Те не са съгласни и с това, че колективният трудов договор е работещ механизъм.