Генералното консулство на България в Солун отправи препоръки към българските водачи в Гърция и съобщи за завишен брой санкции, съобщава БТА.
"Във връзка със зачестилите обаждания на глобени български граждани поради непоставен предпазен колан, Генералното консулство на България в Солун напомня, че съгласно гръцкия Кодекс за движение по пътищата водачът се наказва с глоба от 350 евро и отнемане на шофьорската книжка за 30 дни. Непоставянето на предпазен колан от пътника води до глоба от 150 евро както за пътника, така и за водача, дори последният да е носил предпазен колан", се посочва в съобщението на консулската служба.
От там припомниха също, че при първото повторение на нарушението се налага глоба от 1000 евро и отнемане на шофьорската книжка за 180 дни, докато при второто повторение се предвижда удвояване - глоба от 2000 евро и отнемане на шофьорската книжка за до 1 година.
Допълнителна информация за движението по пътищата в Гърция може да бъде намерена на интернет страницата на българското Министерство на външните работи.
Там е посочено, че съгласно действащото законодателство в Гърция, при концентрация на алкохол над 1,10 промила се налага глоба от 1200 евро, отнемане на шофьорската книжка за 180 дни, спиране на автомобила от движение и лишаване от свобода от два месеца до пет години.