САЩ излизат от 66 международни организации, много от тях свързани с ООН

САЩ излизат от 66 международни организации, много от тях свързани с ООН

Съединените щати ще се оттеглят от десетки международни организации, включително агенцията на ООН за населението и договора на ООН, който урежда международните преговори за климата, предаде АП. Президентът Доналд Тръмп подписа вчера указ, с който спря американската подкрепа за 66 организации, агенции и комисии, след като администрацията му направи преглед на участието и финансирането на всички международни организации, включително свързаните с ООН, се казва в съобщение на Белия дом. Много от засегнатите са агенции, комисии и консултативни панели, свързани с ООН, които работят по теми като климата, труда, миграцията и други въпроси.

„Администрацията на Тръмп установи, че тези институции се дублират по обхват, управляват се лошо, ненужни са, разхищават средства, функционират неефективно, попаднали са под влиянието на актьори, които прокарват свой дневен ред в противоречие с нашия, или представляват заплаха за суверенитета, свободите и общото благоденствие на нашата страна“, се казва в изявление на държавния секретар Марко Рубио.

Решението на Тръмп да се оттегли от организации, които насърчават сътрудничеството между държавите за справяне с глобални предизвикателства, идва в момент, когато администрацията му предприе военни действия или отправи заплахи, които разтревожиха както съюзници, така и противници – включително залавянето на авторитарния венецуелски лидер Николас Мадуро и индикациите за намерение да поеме контрол над Гренландия, отбеляза АП.

Администрацията и преди е спирала подкрепата за структури като Световната здравна организация, агенцията на ООН за палестинските бежанци, Съвета на ООН по правата на човека и ЮНЕСКО. Тя възприе и по-широк, „алакарт“ подход към плащането на вноските към световната организация, като подбира кои операции и агенции според нея съвпадат с дневния ред на Тръмп и кои вече не обслужват интересите на САЩ.

Източник: БТА

 

Коментари

  • Да излязат от нато,

    08 Яну 2026 8:54ч.

    та Бог да им отпише греховете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ха дано

    08 Яну 2026 9:33ч.

    Ама надали...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    08 Яну 2026 12:11ч.

    черен ден за борците за климат, губят един спонсор. още по-черен за териториите в т.н. европейски съюз - ще се наложи да поемат допълнителни разходи. зер, борбата за климат е хлеб наш насущний.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Три трилиона долара трябват на умиращия хегемон и то са нужни още за вчера

    08 Яну 2026 12:36ч.

    Лихви по борчовете на печатницата има да се плащат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Priest

    08 Яну 2026 12:56ч.

    Прекрасни сте, както винаги !!!! Моят прозорец към света !!! Само бих предложил превода на “actor” в тия конкретни случаи е по-скоро “деец” … а не актьор. Може да се ползва в журналистическия—политически жаргон не само за човек, но и за организации, държави…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ООН да се закрие

    08 Яну 2026 13:28ч.

    Окончателно и напълно се компрометира с ЛЪЖАТА “КОВИД” 💩 А СЗО директно да бъдат избесени, начело с оня терорист и военопрестъпник от Етиопия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Джо

    08 Яну 2026 14:11ч.

    Тоя ги подкара с голямата тояга. Няма Путин, няма Мутин, няма китайци с имена от две букви, няма ООН-та и НЛО-та. Всичко наред под ножа. Светът се е докарал до такава деградация и упадък, че само пълно разрушаване ще го излекува. Бой, бой и още бой!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Тоя" нищо не може да направи. Нито на Русия, нито на Китай

    09 Яну 2026 12:45ч.

    Само на американците вреди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Теляк и Мангал

    08 Яну 2026 14:13ч.

    Теляка на Свинята от Банкя - Явор Дачков, пак върнал форума и пак трие ли трие. Ех, демократино, добре те е учил Мангала от Драгалевци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    08 Яну 2026 16:11ч.

    Надника ли загуби,подлого хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Гилотен

    08 Яну 2026 19:52ч.

    Ах колко жалко е да си агент на чуждестранно влияние с намалени приходи !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "...авторитарния венецуелски лидер Николас Мадуро..."

    08 Яну 2026 15:51ч.

    Защо да е "авторитарен"? Защото не позволи на САЩ да му разграбят държавата?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точно затова!

    08 Яну 2026 17:38ч.

    Бива ли да се цигани така за някакъв си нефт и полезни изкопаеми? Не стига, че са си направили държава над петрола на янките, ами и се правят на мноо важни...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Байгън

    08 Яну 2026 16:40ч.

    Днес е много тихо от към Вашингтон. Защо така?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...Рижият демонтира ..

    08 Яну 2026 20:41ч.

    ...целият Американски век. Като циганин хотел на Златните...накрая ще взриви и монумента в Ръшмор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи