Орбан нарече "ужасяващо" искането на Украйна за 800 млрд. долара от Запада

Орбан нарече "ужасяващо" искането на Украйна за 800 млрд. долара от Запада

Унгарският премиер Виктор Орбан нарече "ужасяващи" последствията от изпълнението на искането на Украйна към западните страни да ѝ предоставят 800 милиарда долара през следващите десет години. Правителственият ръководител даде да се разбере, че Будапеща няма да участва в тази инициатива, договорена от Киев и Брюксел, съобщава ТАСС. "Украйна иска толкова много пари през следващите 10 години, че ще бъдат достатъчни за изплащане на пенсии в Унгария за 40 години или семейни помощи за 60 години. Това са 800 милиарда долара, които украинският министър-председател иска да получи от Брюксел. А Брюксел от нас", написа Орбан във Фейсбук.

Така той коментира изявлението на вицепремиера на Украйна Тарас Качка, който на 3 януари съобщи, че е постигнато споразумение с представители на страните от ЕС за отпускане на $800 милиарда финансова помощ на Киев за десет години. Според украинските власти това трябва да стане част от така наречения мирен план, който те представиха на 24 декември на преговори в САЩ.

Орбан съобщи, че на 7 януари на заседание на унгарското правителство министърът по европейските въпроси Янош Бока е представил „доклад за това как брюкселчани ще разпределят тези 800 милиарда долара и как възнамеряват да покрият тези разходи“. "Резултатът е просто ужасяващ. Брюксел ще премахне 13-та и 14-та пенсия и семейни надбавки в Унгария и ще наложи прогресивен данък върху доходите на унгарските данъкоплатци. И всичко това, за да имат поне какво да плащат за комунални услуги в Украйна. Ние, унгарците, не искаме това", каза Виктор Орбан.

На 5 януари, говорейки на голяма пресконференция в Будапеща, Орбан каза, че през 2026 г. Унгария няма намерение да финансира Украйна и да подкрепя продължаването на въоръжения конфликт там. Така нареченият мирен план от 20 точки на Украйна включва предоставянето на "глобален пакет" от помощ и създаването на фонд от 800 милиарда долара за възстановяване на страната.

Унгария смята така наречения мирен план от 20 точки на Украйна за несъстоятелен, тъй като той предвижда присъединяването ѝ към Европейския съюз и отпускането на 800 милиарда долара от западните страни. Това заяви междувременно днес ръководителят на кабинета на унгарския премиер Гергели Гуйяш пред журналисти. „Твърдата позиция на Унгария е, че трябва да се установи мир в Украйна, но Украйна сега няма място в ЕС“, подчерта Гуйяш, който е с ранг на министър в правителството на страната. Той добави, че плановете на сегашното ръководство в Киев показват желанието му да „живее от Европа“, но „украинските пенсии и заплати не трябва да се плащат от парите на унгарските данъкоплатци“.

Източник: ТАСС

 

Коментари

  • Ще си плащаш като поп на Зелю и ху***

    08 Яну 2026 16:03ч.

    Защото обяви, че оставаш в гей-съюза... Разбира се, ще плащаме и ние, с това евро-ограбване, с което ни насурвакаха още на 1 януари. Ние сме народи и хора без права и живеем в най-мощната тоталитарна империя на цифроваци и корумпирани чиновници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • slotgpt_tyma

    08 Яну 2026 16:26ч.

    Try your luck and win big in <a href=https://slotgpt.casino/>slotgpt casino</a>! This ensures that every player finds games that suit their style and increase enjoyment.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MAGA

    08 Яну 2026 16:04ч.

    Никакви милиарди няма да спасят жалкото киевско джудженце

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    08 Яну 2026 16:13ч.

    Западът нема толкова пари и ресурси, колкото Володя от Кремъл може да разруши чрез бомби и ракети! Цинично е, но много ама много по-лесно е да се руши отколкото да се изгражда. Оня ден кмета на Харков плачеше човечецът :"Много месеци ни отне да възстановим ТЕЦ-3 и тъкмо го пуснахме в експлоатация и бац нашия съсед Русия пак го разруши" ! Въобще Зеленски кат едното нищо може да е агент на Русия и Китай със задачата да унищожи икономиките на ЕС! 😁😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Списъкът на Епщайн

    08 Яну 2026 16:21ч.

    "агент на Русия" Аз това от кога го разправям, ама никой не ме чува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А ЗИП-а е

    08 Яну 2026 19:31ч.

    агент / пациент / на доктор Гълъбова /🤣 Както и Нов Кмет - Еврокомисар- д-р Косев🤣 Люно е със палячовци тук . И от двете страни на барикадата🤡

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелю

    08 Яну 2026 16:14ч.

    Още златни тоалетни чинии ми трябват,кока също

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    08 Яну 2026 16:56ч.

    Викторе,споко,скоро няма да има кой да иска,каквото и да било.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    08 Яну 2026 18:12ч.

    Да, така е! Брюкселските бюрократи са най-големите врагове на ЕС. По-големи от Путин, Тръмп, Льо Пен и Салвини. Затова, пожелаваме успех на Брюксел - нека доведат започнатото до успешен край.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хе-хе!!

    08 Яну 2026 16:59ч.

    Европа нарича Русия враг, иронията е че точно Украйна ще излезе палача на побеснелите юрогейци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интересно защо не искат евра, а долари?

    08 Яну 2026 17:22ч.

    Може би защото евро скоро няма да има? 😊

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Водопада

    08 Яну 2026 17:22ч.

    Аз пък моите поданици ще си ги надупя да плащат за златни цукала. Началниците Гренландия (член ЕС) дават за Усрайна (не член на ЕС), аз няма да се излагам. "Членовете" са за това, за да го дух*ат в ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това косвено вдига цената на Гренландия.

    08 Яну 2026 17:47ч.

    Сигур ще се търси по-евтиния вариант - подкупи и гренландска пролет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Таман ще поразтопят ледената шапка и ще е по-лесно да намерят полезните изкопаеми

    08 Яну 2026 17:52ч.

    И едни водородни бомби се търкалят някъде по ледовете там от бая време, сигур вече имат антикварна стойност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бе на зле отиват нещата. Луната щяла да си ходи.

    08 Яну 2026 17:59ч.

    Както я караме, ще изчерпим желязото, ша загубим магнитното поле, по-нататък не ми се мисли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТОЧКАТА

    08 Яну 2026 19:36ч.

    Мдааа,украйна убива ЕСъто, пък Русия била враг!!!!Каа си е истинска анаконда!рептил.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фюрер Урсула и неосъветският маастрахтски колхоз

    08 Яну 2026 20:31ч.

    Днес Орбан обвини ръководството на ЕС, че срещите на ръководителите на страните-членки все повече приличат на троцкистки съветски реввоен съвети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...ся, тук като на пазара в Одеса...

    08 Яну 2026 21:10ч.

    ..."дай пет гривни"..." Не струва повече от четири, имам три, ще ти дам две, дръж една.."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи