На мен още ми липсва отговорът на г-н Радев на самия въпрос, който той зададе в предложението за референдум. Това заяви в предаването "Денят започва" на БНТ депутатът от ГЕРБ Тома Биков. Българският лев отдавна е евро, подчерта той.
"Аз не съм чул той какво мисли по въпроса. И ако можем да кажем, че в България има хора, които имат право на информиран избор, че трябва да бъдат информирани, то г-н президентът със сигурност е информиран по въпроса и мен би ми било интересно какво мисли той - дали България е готова за еврозоната от 1 януари 2026 г. Той не го прави, а според мен с това трябваше да започне", каза Тома Биков.
Българският лев отдавна е евро, подчерта Биков: "Ако мислим, че еврозоната, като влезем вътре - тя ще се срине, ами тя и ако в момента се срине - ние с лева сме приключили, това трябва да го знаем. Нямаме финансов суверенитет от 1997 г.".
На въпроса какви политически и електорални щети са готови да понесат от ГЕРБ, заради влизането в еврозоната, Биков отговори: "Ако е имало щети, които да понесем, ние сме ги понесли. Имаме последователна позиция в това отношение. Със сигурност не спечели консенсусът, както г-н Радев заяви. Ако целта му е била да създаде някакво обществено съгласие по темата, той по-скоро създаде още един казус, който да бъде повод за обществено противопоставяне."
"Според мен стратегията на президента е да поддържа тази тема по-дълго - може до октомври, до ноември, да върви в КС някакъв дебат. Друг е въпросът, че ако бяхме решили за референдум - си представете как би изглеждала нашата държава. Ние искаме конвергентен доклад извънреден, президентът не е казал февруари месец на правителството - "чакайте малко, не искайте извънреден доклад". Не го каза. Ще изглеждаме ли сериозно в очите на някого като държава? Дайте ни конвергентен доклад, ето ви, заповядайте в еврозоната, ми не, ние няма да дойдем. Времето на това му беше преди 2020 г., преди да влезем в чакалнята на еврозоната. Съжалявам, че не направихме референдум за влизане в ЕС", каза депутатът от ГЕРБ.
Тома Биков е на мнение, че се взимат мерки за подготовката на страната за еврозоната. "Мисля, че се взимат мерки и съм убеден, че те ще сработят. Това е една от причините да бъдат попълвани регулаторите, защото наистина от тях зависи контролът на част от процеса.
Депутатът от ГЕРБ заяви още, че голямата цел на правителството, освен еврозоната, е да се стабилизира държавата след продължителната политическа криза: "Голямата цел, продиктувана от обстоятелствата, беше да се преодолее политическата криза и да се стабилизира както институциите, така и обществото. Нещата започват да се стабилизират. От гледна точка на движението на политическата система има известно успокояване. Опозицията в един много сложен парламент с 9 партии е в сложна ситуация, колкото и управляващите. Защото ние имаме опозиция, която е много разпокъсана и много често ставаме свидетели на скандали в рамките на опозицията".
Източник: БНТ
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм