Шест европейски държави - Испания, Ирландия, Норвегия, Исландия, Словения и Люксембург, осъдиха новия план на Израел за завладяване на Газа, като заявиха, че "категорично отхвърлят всяка демографска или териториална промяна", която може да представлява "нарушение на международното право", предаде Франс прес. Изпълнението на този план, който включва "установяване на продължително израелско присъствие" в Газа, би било равносилно на "прекрачване на нова червена линия". Той "застрашава всякаква перспектива за жизнеспособно решение, основано на две държави", заявиха външните министри на тези страни в съвместно изявление. Подобна "нова военна ескалация", "само би влошила вече катастрофалното положение на палестинското цивилно население и би застрашила живота на заложниците, които остават в плен", се добавя в текста.
Четири от тези шест държави, Испания, Ирландия, Норвегия и Словения, признаха палестинската държава преди близо година, следвайки стъпките на Исландия, която направи това през 2014 г. Люксембург заяви, че е готова да направи това, но едва след като бъдат освободени всички израелски заложници.
Израелското правителство, което от 2 март насам забранява влизането на каквато и да е хуманитарна помощ в палестинската територия, обяви в понеделник началото на нова военна кампания, която предвижда "завладяването" на ивицата Газа и масовото разселване на населението в рамките на територията.
"Ивицата Газа ще бъде напълно унищожена", заяви във вторник крайнодесният министър на финансите на Израел Бецалел Смотрич, уверявайки, че след като бъде разселено на юг, населението на Газа ще започне "масово да напуска".
"Газа е неразделна част от Държавата Палестина, която принадлежи на палестинския народ", заявиха шестте европейски държави в съвместната си декларация, призовавайки Израел да приеме "всички мерки", за да гарантира "незабавно" и "безпрепятствено" достъпа на палестинците до хуманитарна помощ.
"Заедно призоваваме израелските власти да проявят сдържаност", допълниха ръководителите на дипломацията на шестте държави, които потвърдиха в декларацията си своята "непоколебима подкрепа за решението с две държави: Израел и Палестина да живеят в мир и сигурност".
Ръководителят на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк заяви днес, че новият план на Израел за завладяване на Газа "засилва опасенията" относно способността на палестинците да продължат да живеят на палестинската територия "като група", отбелязва АФП.
Премиерът на палестинската автономия от своя страна призова днес за прекратяване на глада в ивицата Газа, като го определи като "умишлено хуманитарно престъпление".
"Този глад не е природно бедствие, той е умишлено хуманитарно престъпление, а мълчанието е съучастие", заяви той на пресконференция в Рамалах, като се обърна към "съвестта на човечеството".
Ислямистката групировка "Хамас" от своя страна поиска "цялостно и всеобхватно споразумение" за прекратяване на войната в Газа и отхвърли опитите за налагане на частично споразумение преди посещението на Доналд Тръмп в Близкия изток, съобщи АФП, като цитира изявление на Басем Наим, член на политическото бюро на организацията. Той отхвърли "отчаяните опити да се наложи частично споразумение в навечерието на посещението на президента на САЩ Доналд Тръмп в региона".
Назначените от "Хамас" сили за гражданска защита на Газа съобщиха днес, че от началото на деня при израелски въздушни удари в ивицата Газа са загинали 26 души, включително 15 при бомбардировка на училище, в което са настанени разселени лица в северната част на страната.
Източник: БТА