Пропадна чисто новият, още непуснат път за милиони Мездра - Ботевград

Пропадна чисто новият, още непуснат път за милиони Мездра - Ботевград

Чисто нов участък от международния път Е-79 вече се руши. Компрометираният участък е между Мездра и Ребърково. Той все още не е въведен в експлоатация, а върху пътното платно започна да пада земна маса, пред bTV.

"Свлачището представлява проява на неустойчивост у скален или почвен склон. Причините за едно свлачище са комплексни, но в конкретния случай имаме проект за укрепване с т. нар. габиони - нещо като щайги пълни с камъни. Какво точно е провокирало процеса в този участък все още не е ясно", обясни доц. д-р Ася Божинова-Хаапанен, завеждащ Катедрата по геотехника към Университета по архитектура, строителство и геодезия.

От думите ѝ става ясно, че пропадането на пътя в района на Мездра е регистрирано като новопоявило се свлачище, т.е. до този момент там не е имало такива процеси.

"Това, което мога да дам като съвет, е да се прави мониторинг. Всеки склон, след като се укрепи, трябва да се наблюдава във времето. От една страна това ще ни предпази, а от друга - ще натрупаме опит. Така следващите проекти ще са по-качествени", посочи още доц. Божинова-Хаапанен.

Тя предложи да се направи експертна оценка от няколко души, за да се направят съответните анализи и изводи. Според нея свлачищата са динамични - докато се укрепи едно, може да се отвори друго.

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) ще трябва да плати нови 65 млн. лева, за да се укрепи участъкът между Мездра и Ребърково и трасето да бъде пуснато в експлоатация. 

 

 

АПИ: Предприети са всички необходими мерки за укрепване на новопоявилите се свлачища

Предприети са всички необходими мерки за укрепване на новопоявилите се свлачища при модернизацията на пътя Мездра - Ботевград, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". 

При изграждането на пътен възел "Ребърково", част от лот 2 на проекта за модернизация на участъка от път I-1, преди повече от половин година, е регистрирано свлачище при изпълнението на изкопни работи. Още през март изпълнителят е уведомил агенцията за възникналите неочаквани свличания на земни и скални маси и веднага комисия от експерти и геолози на Института по пътища и мостове към АПИ, на ОПУ-Враца, на строителя и на надзора е извършила оглед и оценка на състоянието на участъците със свлечени земни и скални маси.

Идентифицирани са четири участъка със свлечени земни маси, като едното от тях е при пътната връзка на пътен възел "Ребърково". Изготвено е становище на проектант-геолог и в последствие свлачището е регистрирано от "Геозащита Плевен" ЕООД.

След проведения оглед и оценка на състоянието на участъците със свлечени земни и скални маси, в спешен порядък АПИ предприе необходимите действия за ускоряване на процедурите за избор на изпълнител на укрепването на свлачището.

На 23 август бяха обявени обществени поръчки по чл. 79 от ЗОП за проектиране и извършване на строително-монтажни работи по укрепване и обезопасяване на свлачищата и нестабилните откоси по трасето на обект: "Път I-1 (Е-79) "Мездра - Ботевград" ЛОТ 2 от км 161+367 до км 174+800", както и за строителен надзор, припомня БТА.

Стойността на поръчката за укрепване и обезопасяване на свлачищата и нестабилните откоси по трасето е 63 292 143,84 лв. без ДДС, а за строителния надзор е 2 215 225,03 лв. без ДДС. Информацията за тръжната процедура е публична и е налична в Профила на купувача. Предстои сключване на договорите с изпълнителя на строително-монтажните работи - "Европейски пътища" АД, и на строителния надзор - "СТРОЛ-1000" АД.

Строителните работи по трасето на пътя Мездра - Ботевград продължават, в напреднала фаза са и се извършват по утвърдената строителна програма. Над 70 % са изпълнените строителните работи по трасето на лот 2. Строителство и основен ремонт на близо 145 км магистрални участъци и главни републикански пътища са започнати от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съобщи ведомството в началото на юли. 

 

Коментари

  • Пропаднал

    27 Sep 2024 10:34ч.

    То държавата ПРОПАДНА …

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мдааа

    27 Sep 2024 11:04ч.

    Пътищата от Римската империя не са мръднали и още се използват! Пътищата от времето на Американската империя, се рушат преди да са построени! После имало катастрофи!☹️

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    27 Sep 2024 11:25ч.

    Подходящо и кратко определение: "Хубава работа, ама българска"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганьо

    27 Sep 2024 11:33ч.

    Ако беше попътувал като бай ти Ганя по Европата или барем беше гледАл малко новини по интернета щеше да забележиш, че качеството на строителството в последните десетилетия е пропаднало, както е пропаднал и моралът на човеците. Не е само в България това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма да пропадне с такива преподаватели, тя надминава доцент Денев.

    27 Sep 2024 12:41ч.

    "...Всеки склон, след като се укрепи, трябва да се наблюдава във времето. От една страна това ще ни предпази, а от друга - ще натрупаме опит. Така следващите проекти ще са по-качествени"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станислав

    27 Sep 2024 10:58ч.

    Ще падна от смях с тази кака. Като е „новопоявило се“ свлачище, защо има проект за укрепване? Трябваше да питате хората от Ребърково, те щяха да ви кажат къде точно ще се „новопояви“ свлачище. Тези и за цирк не стават вече!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аааа, я не обиждай доцент Хаапанен

    27 Sep 2024 12:31ч.

    колко го е хапала тя материала.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    27 Sep 2024 21:29ч.

    Вече е задължително наемането на пътни инженери от Холандия или Швейцария .......................................виждаме какво се строи тук !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    27 Sep 2024 11:14ч.

    От снимката се вижда, че пътя не е пропаднал и строителите не са виновни. Не е укрепен от страни, за което са нужни още пари. Строили са го иконимично.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Акаденков

    27 Sep 2024 11:38ч.

    ...да, това с "пропадането" и "рушенето" издава тотална неграмотност...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бе тя и Украината "шче не пропала"

    27 Sep 2024 12:34ч.

    ама пари иска

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така е!

    27 Sep 2024 11:45ч.

    Ако бяха го използвали, щеше да пропадне още по-бързо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм...

    27 Sep 2024 12:21ч.

    Аз не виждам какво пискате...новопоявило се свлачище....е? Строителите и проектантите да не са врачки...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щели били да натрупали опит...

    27 Sep 2024 12:26ч.

    Абе, булка, строителството на пътища в България не започва от тебе (но може да приключи с такива като тебе). Скоро и кучешка колиба няма да можете не да построите, а да боядисате готовата. При такива политически назначения от такива "политици" друго не може да бъде.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Събирач на опити

    27 Sep 2024 13:40ч.

    Точно така е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    27 Sep 2024 12:28ч.

    Изказът на доц. Божинова-Хаапанен удивително напомня този на Хашековия герой полковник Цилергут. Божинова-Хаапанен изрича: "Свлачището представлява проява на неустойчивост у скален или почвен склон. Причините за едно свлачище са комплексни, но в конкретния случай имаме проект за укрепване с т. нар. габиони. Габионите, господа са нещо като щайги пълни не с круши, а с камъни. Всеки склон, след като се укрепи, трябва да се наблюдава във времето. От една страна това ще ни предпази, а от друга - ще натрупаме опит". А ето как за подобни неща говори Хашековият герой. "Фридрих Краус, наследил и прозвището фон Цилергут по името на някакво село в околностите на Залцбург, което било изплюскано от предците му още в осемнадесетото столетие, беше достопочтен дръвник. Когато разказваше нещо, той винаги говореше само позитивни неща. При това той питаше дали всички разбират елементарните му изрази. „Значи, прозорец, господа, нали? Знаете ли какво е това прозорец?“ Или: „Път, от двете страни на който има шкарпи, се нарича шосе. Да, господа. Знаете ли какво е това шкарпа? Шкарпата е изкоп, върху който работят много хора. Тя е вдлъбнатина. Да. Работи се с търнокопи. Знаете ли какво е това търнокоп?“ Страдаше от манията да обяснява всичко и правеше това с такъв ентусиазъм, сякаш беше изобретател, който разказва за своето изобретение. „Книгата, господа, представлява от себе си множество различно нарязани листове хартия с различен формат, които са напечатани и събрани на едно, свързани и стуткалени. Да. Знаете ли, господа, какво е туткал? Туткалът е лепило.“

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само не припомняйте, как фон Цилергут видял парен плуг

    27 Sep 2024 12:39ч.

    и локомотиви да го влачат, че някой ще му хрумне поредно НПО - за борба с парните плугове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куку

    27 Sep 2024 14:55ч.

    А "мониторинг" е ефимозъм на свирки. Мониторинг на АПИ например от госпожата, или на ББ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куку

    27 Sep 2024 15:01ч.

    "Ефимизъм". Кьорав старец с пръсти като соц кебапчета...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Велик е Хашек, а...

    27 Sep 2024 15:19ч.

    ...Швейк е неговия пророк!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омраза

    27 Sep 2024 12:56ч.

    Ами, ще пропадне, крадат, няма хора, които разбират от тази работа, всичко пропада в БГ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бонка

    27 Sep 2024 13:48ч.

    А кой ще понесе отговорността, че ще се похарчат още 63 млн. Лв.? То у нас е куче влачи, диря няма .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    27 Sep 2024 13:54ч.

    ето ви пример как се краде никои не обследвал за свлачище никои нищо не видял ама правилно и навреме усвояват средствата и сега ще ми излизат с мъдрите заключения затова не гласуваме

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    27 Sep 2024 14:49ч.

    Pannenhilfe: Като гледам какви едри камъни са се натъркаляли, т.нар. габиони едва ли биха свършили работа. Армирани бетонни стени, анкери, дренаж и пр. вероятно биха били по-подходящи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    27 Sep 2024 15:10ч.

    А, не! Първо доцентката ще го "наблюдава във времето", па като "натрупаме опит", ще го направим с "по-качествени" неща... П.П. Едно време първо се учеше, пък чак след това се работеше вече наученото. Сега явно е обратното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    27 Sep 2024 15:23ч.

    Няма нищо ненормално в случилото си.Просто управляващите държавата след 1989 година не са способни на нищо друго,освен да рушат - затова и изграденото с толкова мъки,реклами и кражби веднага започва да се руши.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    27 Sep 2024 15:30ч.

    Според доц. Хаапанен свлачищата са динамични - докато се укрепи едно, може да се отвори друго. Мнението но доц Хаапнен, у че компроментирането на участъка от пътя Мездра-Ребъркова е президвикано от безотговорно и нагло самонастанило свлачище, което няма дори адресна регистрация. Кога и защо точно на този скат от пътя е заживял причинителят на компроментирания път е изцяло в компетенцията на прокуратурата и МВР. Документално е изяснено, че общинските ръководства и на Мездра, и на Ребърково не са издавали нито едно разрешително за заселване на свлачища в компроментирания участък на пътя. Доц. Хаапенен и колегите й от от Катедрата по геотехника към Университета по архитектура, строителство и геодезия изразяват единодушно и категорично становище, че въпросът е изцяло административен. Отговорът му не е свързан с анализ на геотехнически обстоятелства, а е изцяло в компетенцията на общинските центрове по кризистно настанявана на бездомни свлачища.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На снимката

    27 Sep 2024 17:11ч.

    Не се вижда "свлачище" нито "пропадане". Вижда се СРУТИЩЕ. Дачката кара от години без консултанти и само на Гугле Преводачка и ИИ .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Sep 2024 18:41ч.

    Бе....увеличих фотото чак докато се размаза, габиони не видях. Хеле пък за 63 милиона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Sep 2024 18:46ч.

    Явно доцента прави експертиза по фактура. А тя често не е документ, а поезия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Sep 2024 18:53ч.

    Като гледам към завоя как е надвиснал изветрелият варовик държан от корените на трева и храсти бих го гръмнал да се обруши, пък и не е чак толкова високо, да увелича шкарпа, вместо да си играя да укрепвам...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Sep 2024 19:08ч.

    Ма тогава трудно ще изпиша шейсет и кусур милиона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    27 Sep 2024 21:35ч.

    Свлачището представлява проява на неустойчивост у скален или почвен склон. Това е акт провокиран обикновено от дълго и дълбоко спотаявани наклонности към самоуйбиство - suicidium. Самоубийството на пътищата от и към северозападна България е пословично и обикновено се извършва от стаено отчаяние, причината за което често се отдава на психично разстройство като депресия, биполярно разстройство, шизофрения, алкохолизъм или злоупотреба с наркотици. Данните са показателни. Склонността към самоубийствени срутища и свалчища на пътя минаващ например през Петроханския проход е древна и впечатляваща. Те затрупват много войски, промушващи се през прохода: одриския цар Ситалк, Филип II Македонски, цар Сирм, Александър III,. Впечатляващи са огромните скални канари свличащи се от Баба, Мара гидик, Мургана и Свищи плаз към всякакви проходи, обезпоявани за щяло и нещяло покоя на планините. Блез Паскал отдавна е забелязал, че повечето ни неприятности идват от това, че не си стоим у дома. Срущищата, свлачищата, ловините и техните събратя и посестрими са ответна реакция срещу досадното човешно племе, налазило земята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Sep 2024 21:43ч.

    Дет викам-обичан Природата само по Нешънъл Джиографик на климатик и троен стъклопакет, държащ бубите и мухите вън.А Нютон само на хартия, без падащите на кожата ми глава гнили ябълки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    27 Sep 2024 21:47ч.

    Куха...ИИ реши да става интимен, кат Мамин гушнал Тошко преди да си го пробере за хербарий във вътрешният джоб на костюма Дзеня.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иво

    27 Sep 2024 22:24ч.

    Чух до-центката до средата. Свлачищата "падат, падат от небето". То изведнъж на ей тъй изскочило. А проектната документация и задължителните ПРЕДВАРИТЕЛНИ проучвания си останаха в Нормативната уредба. Альо, Прокуратурата ли е? Не ВиК. И на Вас..., по вица. Всъщност я една песньовка за холандските зетьове, тез строители, одитори и "инженьори" ненагледни: https://m.youtube.com/watch?v=44XYEeD1A1U

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иво

    27 Sep 2024 22:52ч.

    Я и една песньовка за шефката на Метеорологичната служба в Румения: https://m.youtube.com/watch?v=i5GnYYsehT0

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи