Проф. Светлана Шаренкова - председател на Форум "България-Русия" и издател на вестниците ЗЕМЯ, "Русия днес-Россия сегодня" и "Китай днес"
Президентът Румен Радев отново доказа, че е единственият български държавник, който работи в обществена полза, за хората, а не за партийни, лични, корпоративни или чужди интереси.
С лидерска категоричност, но и загриженост той предложи провеждане на референдум, на който българският народ да отговори иска ли приемане на еврото през 2026 г.
Очаквано, последва истерична реакция и писъците на „ранени“ представители на десните, корпоративните и неолибералните партии – ГЕРБ-СДС, ДПС-„Ново начало“, ПП-ДБ. Реагираха грантовите говорители, „анализатори“ и медии, за които след спирането на американските финансови потоци – парите от Европа станаха по-ценни от слънцето и въздуха…
Воят е страшен: „В Брюксел (т. е. „началствата“!) са много притеснени!? По най-бърз начин да отхвърлим референдума“ (Б. Борисов); „Да се направим, че няма такова (на легитимния държавен глава?!) предложение“ (Д. Пеевски); „Кремълска пропаганда, налагане на руски интереси“ (знайни и незнайни от ПП-ДБ); и любимото на всички от мейнстрийма: „Референдумът е противоконституционен“!?
Да започнем с последното.
Защото, така поставен, въпросът е напълно конституционен и президентът не пита дали да приемем еврото въобще (т. е. да изпълним договора с ЕС, който впрочем също не е приет с общонародно допитване!), а дали да го приемем днес, когато сме уязвими икономически и социално.
А и всеки референдум е конституционен, защото в основния закон ясно е казано, че властта произтича от Народа!
Референдумът обслужвал Русия и Путин, казват говорещите глави. Защото… “еврото било гаранцията срещу Путин“ (Вл. Горанов)!?
Явно в Швеция, Дания, Чехия, Полша, Унгария, а в миналото, докато беше част от ЕС, и Великобритания са под силно руско влияние, щом не желаят да приемат брюкселската валута…
Ако не беше тъжно, щеше да е смешно, нали! Защото тези държави защитават своя национален интерес и една Чехия заяви, че ще приеме еврото, когато е готова, а съседна Румъния (с която винаги вървим в „пакет“ в евроинтеграцията) отложи това решение за 2029 г. Ето така се прави, когато те управляват патриоти, а не чужд слугинаж!
За „златния дъжд“, обещан от бившия президент Р. Плевнелиев, няма смисъл даже да коментираме – такива „валежи“ ни обещаваха и за Шенген, а животът на обикновения средностатистически българин не се промени изобщо. Сега обаче ще се промени, защото членството в еврозоната винаги е съпроводено с жестока инфлация, какъвто е и най-пресният пример в Хърватска. А България след КОВИД кризата, след инфлационния шок от 2021 – 2022 г., а и сега, когато въпреки фризираната статистика за всеки, който ходи в магазин, е ясно – инфлацията се вихри, спекулата е повсеместна, търговските вериги ни грабят и третират като туземци. А как ще реагират всички те при приемането на еврото, това, което днес струва левче, ще бъде „закръглено“ на едно евро!
Членството в ЕС и в НАТО ни бе наложено без референдум. И в тяхно име и без референдум ликвидирахме армията си, част от ядрената енергетика, връчихме суверенитета на „началствата“, вкарахме се в самоубийствени в икономически план антируски санкции, в коалициите на „желаещите“.
Е, нека сега има референдум и народът да си каже думата! Или елитите смятат народа за „стадо“, убедени са, че хората не може да решават „сложния“ въпрос за социално-икономическото си бъдеще и галопиращите цени в магазина. Но пък народът им трябва за избори?! Или вече не им трябва и за тях, защото много лесно се печели при 30% активност с купен, корпоративен и „страхуван“ вот…
На фона на антипрезидентската истерия разумно прозвуча Слави Трифонов: Нека има референдум, ние (ИТН) сме за еврото и ще агитираме нашите избиратели да гласуват „за“. Кратко и ясно – защото националното допитване е състезание между две идеи и победата на една или другата е въпрос на убедителни аргументи. Но явно страхът на евролюбците е в това – че тезите им издишат и че обществото не подкрепя еврото. Данните на Агенция „Мяра“ от края на януари сочат, че 59% са против влизане в еврозоната, а 39% са за).
Ако реакцията на десните партии може да се обясни, то с левите не е така!
Как реагира лявата партия на България БСП?
От там дойде горчивият вкус и неприятната изненада. И без Нинова, по ниновски БСП побърза да се противопостави на социално мислещия президент, избран от над 90% от социалистите.
Използва за целта повечето от горепосочените аргументи на десните, нейните фактически слабо се отличаваха от тези на ГЕРБ-СДС и ДПС-„Ново начало“. Коалиционната култура е важно качество в политиката, но тя не може да е на всяка цена!
БСП обеща да е социален коректив при процеса на приемането на еврото, но как? С какви конкретни мерки? Как ще се пребори с ужасяващата инфлация, която идва!? И която ще е жесток бич именно на левите и социално слаби избиратели.
А тъкмо тези дни БСП в лицето на заместник-председателя Иван Таков постави като водеща политическа цел връщането на 200 хиляди леви избиратели! Да, факт е, че БСП успешно защити швейцарското правило за пенсиите и програмите „Топъл обяд“ и „Помощ в дома“, защити блоковете на АЕЦ „Белене“, защити отлагането на либерализацията на тока за бита – все силни социални ходове, но те буквално ще бъдат потопени след приемането на еврото и инфлационния шок, от спекулата, която ще се развихри.
БСП влезе в парламента с близо 10 %, а днес социолозите й дават между 6 и 7 %. Участието в „сглобка“ с Борисов, а вече и с Пеевски удря по партията, а защитата с „голи гърди“ на еврото и на интересите на богатите, на Брюксел – ще отблъсне левия избирател – реален и потенциален? Не трябва да си политолог или социолог, за да прогнозираш, че това е политическо самоубийство. В името на какво се приема то? На зависимости? На нечии (чии!?) интереси? На самозабравяне на елитите, които от прозорците на министерските и депутатските си кабинети се откъснаха реалността!
БСП все още има време да промени позицията си, при това в съответствие на многобройни конгресни политически решения: Еврото – да, но когато сме готови и на поносима социална цена (това е същността и на въпроса, формулиран от президента Радев!)!
И референдум (както каза преди месец и председателят Зафиров) – защото народът е този, който трябва да решава съдбата си! И защото народовластието е сред най-важните леви социални ценности – верую на нашата 133-годишна партия.
БСП трябва да избере от чие име и в чия полза управлява – за народа или за елитите и богатите? И кой е нейният съюзник – социалният президент или грантовите кресльовци и зависимите „сглобки“?
А нима не е против духа и буквата на Конституцията, че не бяха признати 600-те хиляди подписа на български граждани, които поискаха референдум, а много от тях бяха социалисти и леви хора. С какво право ръководството на БСП не призна тези подписи, защо отхвърля волята на тези леви избиратели. С ясната си позиция ИТН ще печели привърженици, а БСП ще драпа за 4-процентовата бариера в бъдеще!
Време е за ясни решения и промяна на курса на БСП, но дано вече не е късно!
Източник: zemya.bg