Украинският депутат Олександър Дубински смята, че поредицата от корупционни скандали около близкото обкръжение на Володимир Зеленски практически е лишила украинския президент от възможност да бъде преизбран. В публикация във Facebook той свързва последните разкрития на антикорупционните органи с призивите за провеждане на избори и твърди, че нови записи на НАБУ могат да засегнат пряко самия Зеленски.
Олександър Дубински е депутат във Върховната рада от 2019 г., избран от управляващата партия „Слуга на народа“ на Володимир Зеленски, но впоследствие изключен от парламентарната ѝ фракция и в момента е независим депутат и заместник-председател на парламентарната комисия по финанси, данъчна и митническа политика. Срещу него се водят дела, включително по обвинения в държавна измяна, които той отхвърля.
Ето пълния превод на коментара му:
„Като цяло песента на Зеленски е изпята. Корупционните скандали, които следват един след друг и в които са замесени най-близките му приятели, както и самият той под псевдонима „Вова R1“, участието в корупционни схеми на заместниците на ръководителя на президентската канцелария и използването на цялата мощ на държавния апарат за внасяне на гаранцията за Галущенко — при Мудра звучи една много разбираема за онези, които познават Зеленски, фраза: „там вече тропат с крачета“ — целият този позор, некадърност, алчност и глупост правят преизбирането на Зеленски просто невъзможно.
Можете да му рисувате и 60% рейтинг на одобрение — той е свършен. А искането на Федоров за избори вече не звучеше заради Хмара и Министерството на отбраната. То прозвуча в навечерието на новите записи на НАБУ и на поредната порция корупционна помия, която Зеленски сам изля върху себе си.
При това, ако Миндич и Цукерман според фабулата на делото са просто двама крадливи евреи, които използват връзките си за лично обогатяване, то при случая с Мудра всичко е различно. Там самият заместник-ръководител на президентската канцелария използва всичките си връзки, за да изпълнява поставените ѝ задачи.
След уволнението на Трофимов в президентската канцелария няма длъжност първи заместник-ръководител. Поръчения на Мудра може да дава или ръководителят на президентската канцелария Буданов, или самият Зеленски.
Да нареди на Буданов да вдигне телефона и да разговаря с Миндич за „Сенс Банк“ може единствено Зеленски. И това е неговият финал — моментът, в който вече не може да се преструва, че нищо не е знаел. Без него тези колелца дори нямаше да се завъртят.
И той уволни Мудра в същата секунда, защото тя говореше за него — за това, че той лично се е занимавал с организирането на плащането на гаранцията за Ермак, настоявал е да бъде уволнена служителка от финансовия мониторинг на „Сенс Банк“, „тропал с крачета“, както се изразява Мудра.
И точно това не ѝ простиха. Не кражбата, а подигравките с най-великия лидер на съвременността.“