Френският държавен секретар по европейските въпроси Клеман Бон призова да се търси мирно решение на ситуацията
Решаването на ситуацията в Украйна с военни средства е невъзможно, каза в сряда държавният секретар на френското външно министерство Клеман Бон.
На въпрос "възможен ли е военен сценарий за разрешаване на ситуацията в Украйна?", в ефира на радиостанцията France Inter Бон отговори категорично "Не". И продължи: „Но ако защитата на суверенитета на Украйна изисква приемането на нови санкции, които могат да навредят на нас самите, ние ще го направим“, коментирайки мерките на Запада в отговор на признаването от Русия на независимостта на Донецката и Луганската народни републики.
Държавният секретар отбеляза, че Франция "в момента не вижда признаци за пълномащабна военна инвазия в Украйна". Отговаряйки на въпроса дали очаква Русия да продължи да предприема стъпки срещу Украйна, Бон отбеляза, че „възможни са всички варианти за развитие на ситуацията“. „Ситуацията е много сериозна и предизвиква голямо безпокойство“, каза дипломатът. „Но сега трябва да сведем до минимум последствията от случилото се“, подчерта представителят на Министерството на външните работи. „Европейските страни трябва да изпратят сигнал на Русия за нашата твърдост и единство“, каза той.
Според него "необходимо е да се търси мирно решение на ситуацията в Украйна".
За ситуацията със "Северен поток 2"
Реализацията на проекта "Северен поток 2" засега е спряна, но ситуацията може да се промени, каза Бон.
„Проектът засега е спрян от Германия, но условията може да се променят“, каза Бон и припомни, че „решението за „Северен поток 2“ стана част от пакет от строги санкции“. „Това е много силен сигнал“, каза държавният секретар. В същото време той отбеляза, че „газопроводът все още не е експлоатиран, не е доставян газ през него, така че спирането на проекта няма да промени нищо“. „Що се отнася до запасите от газ, сега има достатъчно във Франция и Европа, за да оцелеят през зимата“, каза Бон.
„Вярно е, че сме зависими от Русия за газ, но като европейци трябва да сме наясно със силните си страни“, каза държавният секретар. Той отбеляза, че "санкциите, които бяха приети за по-малко от 24 часа, са сериозни". Според мен най-сериозните са финансовите мерки“, каза той.
Нов пакет от санкции на ЕС срещу Русия заради ситуацията в Украйна ще бъде окончателно одобрен в сряда. Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел каза във вторник, че новият пакет включва санкции срещу 351 депутати от Държавната дума, които гласуваха за независимостта на Донбас. Освен това ЕС постави в черен списък 27 физически и юридически лица.
Във вторник германският канцлер Олаф Шолц каза, че германското правителство спира сертифицирането на проекта "Северен поток 2", след като Русия признава Донецката и Луганската народни републики (ДНР и ЛНР): „Без тази сертификация „Северен поток 2“ не може да бъде пуснат“.
Във вторник говорителката на руското външно министерство Мария Захарова каза, че САЩ се опитват директно да свържат политиката с икономиката в ситуацията със "Северен поток 2".
На 21 февруари руският президент Владимир Путин обяви признаването на суверенитета на Донецката и Луганската народни републики. С техните ръководители бяха подписани договори за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ. Путин възложи на руското външно министерство да установи дипломатически отношения с ДНР и ЛНР, а на руското министерство на отбраната да осигури поддържането на мира на техните територии.
Източник: tass.ru