Фискалният резерв отново е на ръба. Бюджетът е изправен пред два сценария – и двата лоши

Фискалният резерв отново е на ръба. Бюджетът е изправен пред два сценария – и двата лоши

В кръга на шегата – България все повече заприличва на типична страна от еврозоната: високи разходи и разпасване на публичните финанси, нарастващи дългови потребности и така, докато хиперинфлацията не реши проблема с натрупаните задължения за сметка на спестяванията на гражданите.

Фискалният резерв към края на миналата седмица е бил почти 7.4 милиарда лева – най-ниското му равнище за последните 12 месеца. За последно ликвидният буфер на държавата беше толкова малък през април миналата година, когато Народното събрание спешно забрани на Асен Василев да харчи средства за каквото и да било, освен за заплати. Последва неговата смяна и тегленето на заеми, с които ликвидните проблеми на държавата бяха временно решени. Въпреки това, структурният дефицит остана – разходите с относително фиксиран характер вече не могат да бъдат покривани от приходите при настоящата данъчна система.

Защо положението е тревожно

През април миналата година правителството беше изчерпало почти всички спестявания и се наложи да прибягне до целеви средства, които обаче не бяха достатъчни за всички необходими разходи. Тогава Министерството на финансите изтъкна като аргумент, че поне не се посяга на „Сребърния фонд“, резерв на пенсионната система. Днес ситуацията е сходна, но влошена от факта, че предвидените разходи за тази година са с 18 милиарда лева повече спрямо миналата.

Срещу този ръст на разходите стои амбициозен план за увеличение на приходите със същата сума. Теоретично, ако тази цел бъде постигната, бюджетният дефицит би останал около шест милиарда лева – приблизително три процента от БВП, както и миналата година. Проблемът е, че подобен скок на приходите е безпрецедентен. Като абсолютна стойност и темп на нарастване, това надхвърля в пъти всички увеличения от последните пет години.

Признак за отчаянието на финансовото министерство е връщането към крайни и неефективни мерки, напомнящи тези от времето на Симеон Дянков. В последните дни НАП обяви, че ще засили контрола върху занаятчийските услуги – водопроводчици, фаянсаджии, арматуристи и други. Подобни действия не са новост – преди 15 години на прицел бяха естрадните певци и собствениците на луксозни имоти. В същото време се въведоха и мерки за контрол върху търговията с горива, които преди време се провалиха. Предстои да видим дали сега ще имат по-голям успех.

Ако приходите не се увеличат, държавата си е оставила вратичка за теглене на нови заеми в размер на 17.9 милиарда лева – три пъти повече от официалния бюджетен дефицит, но напълно съответстващи на най-лошия възможен сценарий. Миналата година държавата изтегли 10 милиарда лева заеми, включително 8.4 милиарда под формата на облигации, като за първи път от времето на Милен Велчев емитира външен дълг в долари.

Възможните сценарии

Основният въпрос е как пазарите ще реагират на нарастващия дълг на България. Дефицитите и задлъжняването вече изглеждат като тенденция, а инвеститорите обикновено използват подобни моменти, за да поискат по-високи лихви. Допълнително усложнение е, че сегашната финансова среда е по-неблагоприятна от миналогодишната.

Изтеглянето на цялата сума от 17.9 милиарда лева наведнъж (около 8% от БВП) би било безпрецедентно и би довело до сериозен натиск върху лихвените условия. По-вероятният сценарий е правителството да издаде държавни ценни книжа на вътрешния пазар и паралелно тази пролет да предложи външна дългова емисия за 8-9 милиарда лева – сума, сходна с миналогодишната.

Този ход би решил проблема с официално обявения дефицит и би дал време на правителството да оцени реалните приходи и бюджетния баланс. В края на годината може да се наложи допълнително финансиране, но при по-ясна представа за нуждите.

Ако България получи негативна оценка в конвергентните доклади и стане ясно, че няма да се присъедини към еврозоната от януари 2025 г., изтеглянето на заем през първото полугодие би било по-предвидлив ход. Това би позволило финансирането да бъде осигурено преди евентуално влошаване на кредитния рейтинг и повишаване на лихвите. В обратния случай – ако България получи покана за влизане в еврозоната, бъдещите заеми вероятно ще бъдат при по-благоприятни условия.

Заключение

Проблемът е, че ликвидните затруднения започват още преди да има яснота по въпроса за еврозоната. От май нататък месечните дефицити могат да надхвърлят един милиард лева, което ще наложи спешни мерки.

България е в ситуация, която напомня учебникарския пример за финансов дисбаланс – не защото икономиката е слаба, а защото грешките в планирането водят до изпреварващи разходи спрямо приходите. След 25 години финансова дисциплина (1997-2021 г.), последните няколко бюджета поставиха страната в риск от ликвиден разрив.

Увеличаването на данъците в рамките на годината е почти невъзможно, освен за ДДС. Намаляването на заплатите би било безпрецедентно и политически самоубийствено. Ако тези мерки не бъдат предприети тази година, догодина ще станат неизбежни. Въпросът е дали ще се случат в благоприятна финансова среда или при влошени условия за кредитиране.

В кръга на шегата – България все повече заприличва на типична страна от еврозоната: високи разходи и разпасване на публичните финанси, нарастващи дългови потребности и така, докато хиперинфлацията не реши проблема с натрупаните задължения за сметка на спестяванията на гражданите.

 

 

Коментари

  • Хохо

    28 Март 2025 18:36ч.

    Положението бе тревожно още като луканката обяви мораториум по дълга . Се положението вече е безнадеждно. Въпроса е не дали а кога и кой ще плати сметката. Аз един път участвах в писането. Сега смятам да съм сеирджия. Да гледам танца на мечките. Доколкото това разбира се е възможно. Особено не ща да мисля масата от метрополитианци. Които особено в бюрокрацията са паразити . https://m.youtube.com/watch?v=rLCYGjE9FtA&t=2440 :-)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Накрая ще стане като в ОСРАИНА . ТОВА Е МОЕ. ТОВА МИ ХАРЕСВА И ГО ВЗЕМАМ.

    29 Март 2025 7:33ч.

    А говедата спят. Или са умрели ? Незнам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Михаил Михайлов Константинов

    28 Март 2025 18:47ч.

    Приемането ни в еврозоната ще е в резултат на политическо, а не на финансово-икономическо решение. Еврозоната, прочие, е фалирала, както и останалата част от световната финансова система. Така че теглете заеми и се забавлявайте! Хлябът ще е малко, но зрелищата - бол! Важното е сумата да е константна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кор Кароли

    28 Март 2025 20:21ч.

    @МишоК, ако си същия, намини през форума на в. СЕГА от 2007-8 г. и ще видиш същите смели предложния на тема: "как да измамим банките / спестителите / богатите като се ушием в кредити до уши". За повечето, които повярваха, че кредита е безплатни пари за лукс и развлечения, които няма нужда да се връщат, 2009-та се оказа кошмар, от който мнозина още не са се измъкнали, а други успяха да се спасят, изоставяйки всичко чрез бягство в UK или USA.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хохо

    28 Март 2025 22:19ч.

    Сега, няма къде да избягаш. Освен ако Мъск не осигури шанс за формиране на колония на Марс ;-) . Нищо ново от как свят светува. https://youtu.be/l3UYhcHu-Go&t=1000 - не случайно му викат "Евритинг бабъл". Практически няма ненадут асет клас. Бъфет е над 30% кеш. Тия със заемите не мога ги мисля. А тия дето сега взимат направо да си букнат час пси психиатър. Щото после цените на техните услуги ще са до небесата. Язък, трябваше да запиша психиатрия навремето ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бобо

    28 Март 2025 19:01ч.

    При това драматично състояние на държавния бюджет, приет, дето се вика ,онзи ден, дали в държавната администрация ще си раздадат великденски бонуси, от порядъка ,например, на тези, които си е раздала шефката на смеетната палата?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любопитно

    28 Март 2025 20:39ч.

    Що, ти да не би да се съмняваш в това, а?:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фют

    28 Март 2025 23:03ч.

    https://youtu.be/X4p78Dy3UN0

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трала-ла

    29 Март 2025 0:42ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=mwdo17GT6sg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Пеев

    28 Март 2025 23:24ч.

    Кой още не разбра, че идеята на сегашните политици е - след нас и потоп. Извинявам се, обидих истинските политици, тези в Парламента са хашлаци без образование.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не всички

    29 Март 2025 7:35ч.

    Не всички. Иска се поне малко мозък да гоносъзнаеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеалист

    29 Март 2025 2:43ч.

    Еврозоната е затвор за свободния избор и ни оковава геополитически, Излизане от него не е предвидено. Умиране с него без възможност за изход!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • марксист

    29 Март 2025 3:30ч.

    Защо всички фирми търсят пазари, а казват - че инфлацията се прави от прекалено потребление? Прекалено потребление е когато търсенето превишава наличното, което означава - че пазарът трябва да се свие, потреблението да намалее, и това се прави като се повишават цените. Но фирмите искат да плащат по-малко за труд, и оправдават това с инфлация - че ако повишат заплатите ще има по-високи цени. Това го казват десните икономисти, те говорят от името на бизнесът. Същевременно всички желаят потребление - нови пазари? А потреблението изпреварвало предлагането? Доходите били повече от произведеното, а същевременно всяка държава иска да изнася, и няма държава превишаваща консумацията спрямо БВП.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    29 Март 2025 8:06ч.

    Не гледа ли Бойко снощи по новините, какво ти каза? Всички усилия са насочени за приемането на еврото, друго няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нищо няма да забравим, нищо няма да простим

    29 Март 2025 9:11ч.

    Нефелната Теменужка П. е идеалния вариант на Боко мутрата и намагнитената свиня за обслужване на милиардните им кражби и интереси без да си дава сметка, че тя първа ще изгърми и отговаря в подходящия момент. Така обслужи двамата дебелака като енергиен министър и тотално се провали, но по-важно е, че проваля и краде всички българи. Рано или късно ще си скубе перушината

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • властта върви срещу народа си

    29 Март 2025 9:17ч.

    Власт, за която ЕЗ е по-важна от оцеляването на суверена е за бесилото и по всичко личи, че съдбата на много ще бъде с нерадостен край. Който е тръгнал срещу народа си винаги е завършвал зле

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НАРЕДБА-ЗАКОН за съдене от народен съд виновниците за въвличане България в Европейския съюз, еврозоната, НАТО и световната война срещу свободните народи извън европейската паразитна "цивилизация" и за злодеянията, свързани с всичко това.

    29 Март 2025 11:43ч.

    "Цветът на нацията"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаирсъзин

    29 Март 2025 18:42ч.

    Авторе, България няма как да вземе дълг при по-благоприятни условия при положителен конвергентен доклад. Това влияе единствено върху валутната компонента на рисковия профил. При пег към евро от 28 години това е несъществено ! Значително по голямо влияние има темпа на нарастване на задлъжнялостта и разбира се, тежкият дефицит на входящ паричен поток (инвестиции, ръст на експорта).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любопитен

    30 Март 2025 17:25ч.

    Най-лесното и надеждно рещение за овладяване на дефицита е промяната на обменния курс лев:евро. Ако 1 евро струва 4 лева вместо 1.96 няма да се налага да се теглят големи заеми всяка година. Заплатите, помощите и пенсиите особено в държавния сектор ще намалеят, а в частния ще се увеличат, ще се увеличат износа и инвестициите също така. Българската продукция в момента с скъпа и трудно продаваема нов обменен курс на лева може да промени това и така да се помогне и да производителите. Промяна на обменния курс ще доведе и до голяма спад в цените на жилищата като ще помогне и на младите с разходите за тях. В момента в Лозенец е по-скъпо отколкото в градове като Мюнхен или Щутгарт, всяко поевтиняване в евро на имотите е добре дошло...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи