Соцносталгия по контрола на цените

Да, никакъв контрол!!! Да живеят спекулантите и монополистите, които трупат тлъстини върху гърба на издъхващия народ. Дълго ли още? Революцията приближава от Север с бързи крачки. Няма ли най-после да ви дойде ума в главите, любители на либерални "ценности", разбирай материални. Не е ли по-разумно да спестите на човечеството реките от кръв, като поуталожите малко пословичната си капиталистическа лакомия?
Тоя Скарфейс ЯДЕ точно от това, което плащаме ние, и яде пребогато, затова не му е изгодно плащаното от нас да намалява. Затова и се прави на ампе, че не можело да се регулират цените. Може, и още как. Тук е изложил някакви елементарни популярни обяснения за потреблението и производството, демек като гащите станат по 100 лева, производителите ще станат по-богати и ще инвестират повече в по-хубави гащи. Като се свиело това, щяло да се свие и онова, и обратно - като се вдигнело това, щяло да се вдигне и онова. А като обеднеели производителите, нямало да има гащи. Я колко интересно! Ми да, не трябва да се намаляват гащите! Трябва да са със себестойност 2 лева и 98 лева данъци, за да има за институти. Впрочем за какво й е на една държава Институт за пазарна икономика, след като навсякъде по учебниците много добре пише какво е пазарна икономика? Някакъв пазарно-икономически контингент на нео-ЦК на БКП от лектори по новото пазарно време ли е това или какво? Какво я правят пустата му пазарната икономика в тоя институт, изучават ли я (тя е изучена), обясняват ли я (тя е обяснена) или просто й баят да стане по-хубава? Ми тогава значи са пастори по пазарна икономика, а Красен Станчев е главен пастор с ранг на владика или поне на протосингел. :-)))))
Скоро от две места чух подобни пазарни идиотизми. 1. "Софийска вода" трябвало да вдигне цените, "за да си гарантира печалбата". Моля? Че кой ти е казал, че трябва печалбата ти да е 100 милиона? Като не ти харесва, върви си и ще дойде някой, на който ще му хареса да му е 50 милиона. Това с гарантираните печалби не е пазарна икономика, а икономика на монопол чрез подкупни приятели в кметството и в оная там комисия, която одобрява цените. 2. Левон от Булбанк каза същото за кредитите - че вдигали лихвите, защото иначе щяла да им намалее печалбата. Да де, но като не ти искат кредитите и ти намалеят, ти още ли ще я вдигнеш? Ще я вдигнеш, ама за тези, които са се хванали на хорото. Други няма да има. Печалба се прави с повече търсене на стоката ти, а не с монополен диктат. Тоест като намалиш цените, ще получиш по-малка печалба на единица, и повече маса на печалбата общо. Вземете един учебник за икономически техникум, вместо да говорите глупости. Трябвало да си гарантират печалбата. Те не продават на цена колкото пари струва, а на цена колкото пари им трябват. Така някой ден може в "Софийска вода" да остане само един човек - собственикът, той едновременно и акционер, и служител, и работник, и портиер, и накрая ще висне да чака някой да купи единствения кубик вода, който продава, за 100 000 лева. Това са хахави хора, въпросът е, че някой им позволява да им минават номерата, които те наричат пазарна икономика.
Слушах ви, другарю Станчев, вчера по телевизията, казахте, че да, то можело да се намали акцизът, но всъщност не можело, защото на него се разчитало за държавни разходи, които иначе нямало как да се покрият. Добре. Добре! Но пък дали тези разходи трябва изобщо да съществуват, за да се покриват? Ще ви кажа как да стане с компенсирането на акциза, който да бъде намален. Например, закрива се Институтът за пазарна икономика и ето ти една икономия, да речем от 0.5% от акциза. Закрива се Европейският институт, там оная кипра, бившата кандидат-вицепрезидентка, Илиана, Илияна или нещо подобно, с нейните локуми за европейските директиви, и ето ни вече 1% икономия от акциза. И така - закриват се двайсет института (от стотина-двеста излишни) и пет-шест комисии и агенции (от пет-шестстотин излишни), които лапат пари залудо, акцизът на бензина и нафтата се намалява с 10%, и готово! Е, може да не съм съвсем точен, но ако трябва, институти за съкращаване има колкото искаш. Ама ще кажете: това не е пазарно, това е централизирано. Не! Много си е пазарно даже. Когато няма приходи, всеки, бил той частно лице, фирма или държава, си преглежда разходите и ги намалява до рамките на необходимото. Казва се "оптимизиране на разходите", вижте в учебника. А у нас за намаляване и оптимизиране има бол. Ама защо и Института за пазарна икономика, той е нужен. За какво точно е нужен? Да ни обяснявате как нещо не може? Ми ние по-художествено ще ви обясним как нещо не може. Трябва ни някой, който да ни каже как може, а не как не може. Такива си имаме и без това. А вие, като ценен кадър, ще бъдете по-свободен да обяснявате пазарната икономика в кръчмата, защото сега сте несправедливо зает и хората в кръчмата са лишени от така нужната им икономическа култура.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД