Защо интелигентните понякога не са успешни в своята работа?

Защо интелигентните понякога не са успешни в своята работа?
Защо знанията и уменията, описани в дипломата невинаги се проявяват в практиката? Защо интелигентните и умни хора понякога не са успешни в своята работа? Какво се губи по веригата и кое е липсващото звено в нея?

За това разказва световно известният проф. Санджийв Сани - как поведенческите компетенции увеличават потенциала на хората. Той изследваме връзката между интелект, знания и постижения в работния процес.

През 1973 г. американският психолог Дейвид Макклиланд публикува статия, озаглавена „По-добре тестване на компетенции, отколкото интелигентност“. Чрез различни практически тестове Макклиланд вече е стигнал до извода, че сам по себе си коефициентът за интелигентност не говори достатъчно на бъдещия работодател и не е гаранция за успех на кандидата за работното място.

С тази публикация психологът сам си извоюва работно място в Държавния департамент на САЩ, където е нает да подобри селекцията на кандидати. И да даде отговор на въпроса защо хора с отлични дипломи и високи коефициенти впоследствие се провалят в практиката.

Макклиланд открива разликата и тя носи името компетенции. Компетенции не в широко разпространения смисъл на думата, а като устойчиви отличителни личностни черти и характеристики, които определят изпълнението на конкретни работни задачи.

Ако се зачетем по-дълбоко, ще разберем, че компетенциите всъщност не са комплект от притежавани знания и умения сами за себе си, а сбор от подходящи поведения, демонстрирани в конкретни делови ситуации.

А ако искаме да отидем отвъд теорията на Макклиланд и да разберем как тя се е развила в днешни дни, един от най-сполучливите варианти е да чуем на живо професор Санджийв Сани.

Кой е Санджийв Сани? Професор и главен директор на Института по бихейвиористични науки към Глобалния университет „Джиндал“ в Дели, Директор на Център за иновативно мислене и промяна, Център за виктимология и психологически проучвания, Доктор по организационно поведение, който понастоящем работи в средата на човешките ресурси и поведенческото управление, управление на талантите, та дори и за насърчаване на спортистите. Санджийв Сани е световно име в професията си и е работил е за университетите в Хюстън, Тексас, Илинойс, Чикаго.

 

Гледайте "Как поведението служи на успеха", с гост проф. Сани в „Денят разказва“, ТВ Европа.

 

Коментари

  • Койчо Койчев

    27 Дек 2015 23:19ч.

    Ами много просто. Интелигентните имат малък шанс за успех, защото тъпунгерите и некадърниците са много напористи, активни и безкрупулни и за съжаление и организирани. Те не понасят конкуренцията на интелигентните и с всякакви некоректни средства се стремят да ги елиминират. Докато интелигентните винаги могат да намерят някаква реализация в живота, то за останалите кариерата във властта и политиката е единствената им възможност

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Калин Калинов

    31 Дек 2015 15:36ч.

    Така ще е докато държавната машина и заедно с нея голяма част от медите се отнасят пренебрежително към науката, образованието и културата. Конкурсните начала са забравени и ако ги има са нагласени. Масово се издават дипломи без покритие от техните приносители.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи