Добър ден на "периферна Франция"

Добър ден на "периферна Франция"
Франция е в шок след първия тур на регионалните избори в неделя. Той трябва да накара френската номенклатура да си прегледа съвестта, пише "Поан" в коментар за историческия пробив на Националния фронт на вчерашните избори.

 

Лидерът на Националния фронт Марин Льо Пен 

 

Трудно е да не изпитваш притеснение, дори срам пред света: родината на човешките правата вече е страна, в която официално първа политическа сила е крайната десница. Дискурсът на Националния фронт е изпълнен с демагогия, програмата му ще доведе Франция до разруха, но въпреки това той излезе начело.

Не избирателите трябва да бъдат порицават обаче, а елитите - от десницата, както и от левицата, които са на власт от 30 г. През тези "жалки трийсет" те не направиха нищо, за да предотвратят тази отдавна предизвестена политическа катастрофа. Те предпочетоха да си затворят очите за собствените си неуспехи и да омаловажат пробива на Националния фронт. По време на кампанията за регионалните избори Жан-Кристоф Камбаледис, първият секретар на Социалистическата партия, не намери какво по-добро да направи, освен да повтаря, че Националният фронт е "надценен" в социологическите проучвания, докато от години беше по-скоро обратното.

Но всичко друго беше по-добро от това да се погледне реалността в очите,

пише "Поан".

Тази реалност е нарастващият разрив между елитите и народа. Обсебени от превземането, а след това от съхраняването на властта, френските ръководители, които се сменяха начело на страната, не успяха и не пожелаха да вземат предвид тази "периферна Франция", описана от географа Кристоф Гилю. Една Франция на малките и средните градове, селските райони, отдалечени от големите метрополии, които са се вписали се в модерна Европа и се възползват от глобализацията. Тук съвсем не става дума за маргинално неселение, а за мнозинството от гражданите:

над 60 на сто от населението, което живее в 34 хиляди от общо 36 хил. общини във Франция.

Сериозно ли вярва правителството, че минавайки за няколко часа в Лаон, в Ен, една от изборните крепости на Националния фронт, ще може да спечели сърцата и умовете на тези избиратели? 

Резултатът е вот на яростта и горчивина, който рискува да доведе също до огромно разочарование. Днешният печеливш бързо ще покаже неспособността си да промени живота: навсякъде, където имаха ръководни постове, избраниците на Националния фронт показаха своята некомпетентност, добавя "Поан".

“Вятърът на гнева” 

е озаглавил уводната статия на “Фигаро” редакционният му директор Алексис Брезе.

Това е гняв, който идва отдалече. Студен, брутален, без нюанси и безмилостен гняв. Той вреше в продължение на 30 г. на огъня на обществената безпомощност и неуспехите на управлението. Този гняв се роди при управлението на Франсоа Митеран (1984 г., първият изборен успех на Националния фронт); нарасна при Жак Ширак и Лионел Жоспен (21 април 2002 г.); спадна и след това се засили отново по времето на Никола Саркози с ритъма на надеждата и разочарованието; но Франсоа Оланд ще има тъжната привилегия в Историята да бъде онзи, който взриви този гняв.

В неделя този гняв отнесе всичко. Вече безспорна първа политическа сила във Франция, Националният фронт - чийто резултат се утрои от миналите регионални избори, което е нещо невиждано! - се намества с гръм и трясък в нашия политически пейзаж. Това е тежък неуспех както за левицата, така и за десницата. За Франция е скок в неизвестното. След двойното предупреждение на европейските и на местните избори, очевидното е налице: политическа Франция вече е разделена на три, а традиционните партии са трайно дестабилизирани и никога не са изглеждали толкова объркани, подчертава “Фигаро”.

Превод от френски: Галя Дачкова

 

Коментари

  • ...първа политическа сила е крайната десница...

    07 Дек 2015 12:25ч.

    Крайна, крайна, колко да е крайна?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • анонимен

    07 Дек 2015 13:37ч.

    оставка и съд за оланд който заедно с меркел съсипа европа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Както Сталин създаде Хитлер в Германия

    07 Дек 2015 18:04ч.

    така сега Путин се опитва да създаде нов Хитлер във Франция, като използва нормалното действие на демократичната западна система, която праща най-големите ненормалници най-вдясно, за разлика от азиатската изкривена диктатура, която изпраща същите - най-вляво. Е, знаем какво стана на 22 юни 41 година когато умре новее съветски човек.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kubis

    07 Дек 2015 21:04ч.

    Крайна, но не толкова крайна, след като сегашните политици не могат да управляват и чакат от САЩ да им каже какво да правят! Така се стигна след като изприказваха много приказки и нищо не направиха до сега за да променят нещата. Те не видяха ли преврата в Украйна, не видяха ли бандеровците банди, кака разстрелваха на Майдана, а мълчаха, не видяха надигащия се поход на ислямистите,а нищо не предприеха. Е сега национализма в цяла Европа все повече ще нараства! Това е в противовес на неумението на такива като Меркел и Оланд да действат адекватно в тази трудна обстановка, както и резултат от допуснатото нашествие на т.н. бежанци, в резултат от ръководените от САЩ, „арабски пролети”!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и.г.

    09 Дек 2015 10:34ч.

    нека Франция се пробва и с Льо Пен!!...ако ,например, Атака беше взела властта в 2009-та,сега Никой нямаше да си спомня за нея!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • www

    09 Дек 2015 14:33ч.

    Браво на французите, последни вопли на Хамериканските неолиберали които окървавиха света. Апропо, не вярвам в Льопен. Сигурен съм даже че французите ще се почувстват предадени, защото нищо неможе да се промени в етническата карта на Франция (а и Германия, Холандия, Дания и Швеция)...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи