В своето интервю адвокат Волева отговаря на редица въпроси за правата на гражданите-клиенти на банките. Подробно е разгледан и един казус с хипотетичен гражданин-длъжник на банка, който не може да изплати ипотеката си и остава на улицата. Оттук са правят и важни изводи за българската демокрация и функционирането на гражданското общество.
Студия Трансмедия: Адвокат Волева, какво е държавното устройство на Република България – бананова република или банкова република?
Веска Волева: Бананова и банкова република е едно и също. В нормалните държави чак така не доминират банките. Те са клон от икономиката, от общественото устройство и т. н. В България всичко, включително и законодателството се върти около банките.
С. Т.: Да влезем малко повече в конкретика! Банките в България над закона ли са?
В. В.: Банките в България са над закона. Неведнъж съм го повтаряла, че ние сме предоставили на банките държавния си суверенитет. Законите не се подготвят в Министерския съвет, за да минат после в Народното събрание, а се пишат от банките, от банкерите и се предоставят след това да минат по съответния ред. И практики, отхвърлени практики, като например начисляването на лихва върху лихвата, първо чрез законодателството и второ чрез подзаконовите актове бяха възстановени. Говорим за наредби и постановления, които не се подписват от банките, но аз казвам, че те се подготвят от тях. Материята е сложна и никому не се занимава, а нашето законотворчество се изроди безобразно. Пише се на коляно, пишат се текстове, които противоречат на други текстове. Няма синхронизация и не само това. Когато видоизмениш един закон, бъркаш в устройството на обществото. Трябва да има предварително проучване как това би се отразило, оттук нататък! Имаше Съвет по законотворчество, в който участваха много признати умове в България. Сега няма такова нещо. И като знаете нивото на парламента ни; не говоря дори за интелектуалното ниво, говоря за случайниците, които чакат само да изкарат някой лев. Каквото и да се даде е добре дошло, без никаква мисъл за това какво ще стане оттук нататък.
С. Т.: Може ли да се каже, че съдът се превръща в един разсилен на банката?
В. В.: Съдът се превръща в разсилен, в секретарка на банката, в подчинен на банката... В каквото щете! Съдът само вкарва волята на банката в един съдебен акт. Веднага следва изпълнителен лист. Изпълнителният лист е ценна книга. Ако става дума за сто и петдесет хиляди, както предположихме, значи това е една купюра за 150 000 лева.
С. Т.: Ако трябва да бъда „адвокат на дявола“, ще цитирам банкерите, които твърдят, че защитават интересите на своите вложители.
В. В.: Оставете тези глупости абсолютни. Първо видяхте как ни защитиха в КТБ. Второ, няма нужда да ни увличат в техните глупости. Ако съм клиент на банката, не ме интересува нейната вътрешна политика. Не ме интересуват вътрешните ѝ разпределения. Френският посланик скочи тук срещу нещо в България. Аз посочих съвсем скорошен договор, готова съм да го предоставя. Сосиете Женерал във Франция - 2,5% лихва. Сосиете Женерал България – 14,6%.
Адвокат Веска Волева завършва акушерство и започва работа в Работническа болница гр. Бобов дол като едновременно следва в Софийски университет "Св. Кл. Охридски", специалност "Право". 1979-1980 г. е стажант-съдия в Софийски окръжен съд. От 1990 г. до края на 1992 г. е експерт по социалните въпроси и юридически съветник на Председателя на КНСБ. Оттогава упражнява адвокатска професия. Стана популярна, благодарение на твърдата си позиция срещу монополите в защита на потребителските права. Ще успее ли момичето от народа да акушира гражданското неподчинение срещу произволите на монополите?
Виж пълния текст на интервюто в сайта Студия Трансмедия и видеофайла