В Естония се провежда електронно гласуване и резултатите се зачитат?
Да, но в Естония бе проведено наблюдение на местните избори през 2013г., на което експертен екип от Мичиганския университет дава становище за фундаментални слабости на системата. Те разкриват, че хакери, като тези, които се наемат от държава, може лесно да пробият системата и да повлияят на резултатите, при това е възможно и без да оставят следа. А на нас ни остава да закупим тази система. Същата тази, за която експертите казват да се спре и естонците да се върнат към гласуване с хартиени бюлетини.
Няма ли опит в други държави, освен Естония?
Да, има известен опит и в други страни. Чуждият опит е много интересен. Изпробвано е електронно гласуване, както в контролирана, така и в неконтролирана среда. През 2009г. в Хонолулу, Хавай, САЩ е проведено електронно гласуване, а избирателната активност не е за вярване. Активността по време на изборите пада с 83% от предходните. Примерът на Финландия с електронното гласуване също е интересен. На изборите през 2008г., при които е въведено електронно гласуване в контролирана среда, заради проблеми със системата, водещи до загубата на множество гласове, Финландският върховният административен съд се произнася за анулиране на резултатите от местните избори и се налага произвеждане на традиционни избори.
Не дава ли електронното гласуване по-големи възможности на хората в чужбина?
Да, разбира се, дава. Дава се възможност, но за избирателите, който имат за какво да гласуват и имат такова желание. Това са хора, които и сега гласуват. ЦИК увеличава броят на избирателните секции в чужбина на всеки избори. Има реакция, когато желаещите да гласуват заявят това. С нарастване на броят на заявленията, нараства и броят на секциите. Но тук съществува един много интересен и тревожен факт. Броят на сънародниците ни в чужбина, които са заявили, че ще гласуват на настоящия референдум е 1149. Само 1149 от близо 4 милиона. Тази статистика е шокираща. Това в процентно съотношение означава, че само 0,03% от българите в чужбина искат да гласуват на референдум, който се формира, за да могат същите да гласуват. Абсурдно е да твърдим, че това ще насърчи българите в чужбина да гласуват, при положение, че те не искат и на референдума да гласуват.
Няма ли да помогне на хората с увреждания?
За хората с увреждания са взети достатъчно мерки. За тях се съставят подвижни секции и те могат да гласуват от дома си. Пак оставя въпросът дали хората имат причина да гласуват, дали има някой, който да е спечелил доверието им.
Смятате ли, че можем да въведем електронното гласуване у нас?
Не, България не е готова да въведе електронното гласуване. Според изследване на Евростат от 2013г., в което са взели участие хора от 16 до 74 години, България заема предпоследно място, пред Румъния, по отношение на употреба на компютър. Цели 45% от българите не са ползвали компютър през живота си, а 41% заявяват, че използват компютър за най-елементарни нужди, като копиране и поставяне на файлове. Друго важно е, че дори и безуспешните опити за въвеждане на електронно гласуване в други държави са направени в държави въвели електронно управление и имащи повече опит в електронните системи.
Тази публикация е част от информационно-разяснителната кампания за национален референдум на 25.10.2015г., съгласно договор между ГЛАСОВЕ.КОМ и Инициативен комитет, представляван от Ивайло Петров, утвърден от ЦИК.
Предизборна кампания “Местни избори и референдум 2015”. Продаването и купуването на гласове е престъпление.