Умберто Еко: Аз мога да напусна този свят, но се тревожа за внуците си

Умберто Еко: Аз мога да напусна този свят, но се тревожа за внуците си
“Трябва да познаваме грешките, извършени в миналото, за да изградим настоящето. Ако Хитлер познаваше по-добре Наполеон или “Война и мир”, нямаше да нахлуе в Русия”.

 

През май 2015 г. италианският писател Умберто Еко, който почина на 19 февруари на 84-годишна възраст, даде няколко интервюта пред френската преса, поводът за които бе последният му роман, “Нулев брой”. Той не прилича на “големите”му творби, “Името на розата” и “Махалото на Фуко”. В 200 страници писателят разказва за мимолетния живот на един вестник, създаден от тайнствен спонсор. В тази остра сатира Умберто Еко се връща към една от любимите си теми, заговорът, и към половин век от италианската история, от смъртта на Мусолини до тази на папа Йоан-Павел I, като се мине през мрежата “Гладио”, ложата П2 и “Червените бригади”. В книгата се очертават няколко тези:

1) Пресата е болна от 90-те г.

2) Тя е осъдена да се предаде на сензационното, за да оцелее още малко.

3) Читателите са изчезнали, защото вече знаят всичко, но и защото са убедени, че крият от тях най-важното.

В Италия“ Нулев брой” предизвика дебати за характера на днешната преса и си съперничеше за първото място по продажби с книгата “Подчинение” на Мишел Уелбек.

 

- Защо написахте роман за жълтата преса?

 

- Пиша статии и есета за проблемите и пороците на журналистиката от 30 г. насам. Размишлението върху тях ме накара да натрупам много материал. Тъй като никой не чете есетата, предпочетох да използвам бележките си, за да напиша роман.

 

- Писането на този кратък роман не беше ли по-бързо?

 

- Всяка от моите книги ми отне по шест години, а “Махалото на Фуко” осем. С този съвременен сюжет нямаше нужда от много проучвания. Така че “Нулев брой” ми отне една година. Сюжетът изискваше бързина, в стил “Туитър”!

 

- Защо избрахте действието в книгата да се развива през 1992 г.?

 

- Това е интересна година за Италия с операцията “Чисти ръце” и провала на християндемократите и Социалистическата партия на парламентарните избори. Тогава си казахме, че нещата ще се променят. Точно обратното, нищо не се промени и две години по-късно Берлускони дойде на власт!

 

- Как реагираха италианските вестници на тази жестока атака срещу пресата?

 

- Много главни редактори на сериозни вестници ми казаха, че съм избрал да обрисувам един жалък вестник, в който все пак те откриха някои от собствените си недостатъци… За останалите, на не толкова сериозни вестници, изборът беше прост: или ме унищожиха в статиите си, а това показваше, че са се разпознали в книгата ми; или ме хвалеха и сочеха конкурентите си. Това се случи!

 

 

- Електрошок ли искахте да предизвикате?

 

- Кризата на журналистиката започна през 1953 г. с появата на телевизията. Вестниците по онова време разказваха сутрин какво се е случило предишната вечер. Затова се казваха “Соар”, “Кориере дела Сера”, “Ивнинг Стандарт”

… С появата на телевизията те продължиха да разказват на сутринта онова, което хората вече знаеха! Така че това беше началото на кризата, към която се прибави финансовото измерение. Поради икономически причини, те трябваше да  привличат реклами. Тогава бе преходът от предвоенните вестници от четири страници към близо 60 страници.

Днес проблемът е същият. Как да се пълнят тези страници? Вие можете да задълбочите темата с примера на “Монд” или “Фигаро”. Можете да пускате клюки, както англосаксонските вечерни вестници. Можете да изнудвате или да правите долни политически операции, както в “Утре”, вестника, който измислих в книгата си.

 

- След това се появи интернет…

 

- Това е последният елемент от кризата. Младите вече не четат пресата и това е много сериозно. Когато избирате един вестник, в зависимост от заглавието му, имате нещо като като гаранция за достоверност. Четете “Юманите” и знаете, че това не е “Фигаро”. Вие сте в състояние да използвате критичния си ум. С новините, които идват по интернет, няма филтриране на източниците. Един тийнейджър може да попадне на ревизионистки сайт и да приеме информациите в него за чиста монета.

 

- Но как да се филтрират източниците?

 

- Мисля, че вместо да си губят времето да публикуват клюки, всекидневниците би трябвало да отделят поне две страници дневно, за да направят критичен анализ на сайтовете в интернет. Да кажат на читателите си кои сайтове са достоверни и кои не са. Това е начин да бъдат образовани читателите. Това преливане на информацията, тази всеобща врява е голямата драма!

 

 

- Откъде идва тази страст към писането, към книгата?

 

- Дължа вкуса си към книгите на баба ми по майчина линия. Тя беше страстен читател. Много често отиваше да вземе книги от библиотеката. Нямаше предпочитания: можеше да чете Стендал и барон Орци. Благодарение на нея, на 12 г. прочетох “Дядо Горио”. Дядо ми по бащина линия, който почина, когато бях на шест години, беше печатар. Когато се пенсионира, започна да препрочита всички книги, които хората му бяха поверили. Когато почина, никой не си поиска книгите, върху които той работеше, защото не бяха особено ценни. Те се оказаха в един черен сандък при родителите ми. Прекарах години в унищожаване на това съкровище, четейки и препрочитайки “Тримата мускетари”, романи за млади дами и толкова други.

Днес всеки месец ходя на големия панаир на старите книги в Милано и купувам онова, което съм чел в миналото. Аз съм последовател на Пруст: откривам смисъла на живота в спомените от детството!

 

- Колко книги притежавате?

 

- Само 35 хиляди в апартамента ми в Милано, може би 10 хиляди в провинцията, няколкостотин в Париж и Болоня, където преподавам.

 

- Защо сте написали толкова малко художествени романи?

 

- Седем романа, това е повече от Радиге, но по-малко от Балзак!

 

- Говорят ли ви все още толкова много за “Името на розата”?

 

- Аз съм пленник на тази книга, както Гарсия Маркес беше пленник на “Сто години самота”. Веднъж една жена, която бе решила да направи поредица от кратки съвременни детективски романи, написани от хора извън литературата, ме попита дали това ме интересува. Аз отказах, казвайки й, че искам да напиша 500 страници за Средновековието. Прибирайки се у дома, започнах да правя списък на героите. След това от един антиквар купих трактат за отровите, цитиран от Юисманс, любимия ми писател. Продавачът мислеше, че става става дума за риби (poissons), а не за отрови (poisons). Купих го на смешна цена!

 

 

- “Нулев брой” предлага мрачна картина на съвременния европейски свят. Какво по-точно ви тревожи?

 

- О, аз не се тревожа заради себе си! Аз съм на 83 г., мога да напусна този свят, но се тревожа за внуците си. Светът, в който те ще живеят, е обкръжен от тероризма, което означава, че ще живеят в постоянно безпокойство, но това е също така свят, който ще бъде без памет. Новото поколение, което живее в интернет, познава само настоящето и му е трудно да разбере какво се е случило преди раждането му…

 

- Растящата необразованост ли ви тревожи?

 

- Необразоваността е само следствие на това явление, което би могло да се нарече “унищожаване на настоящето”. Eдин безличен млад човек, който влиза в интернет, може да открие цели части от миналото, но той вече не е в състояние да декодира тази информация. Трябва обаче да познаваме грешките, извършени в миналото, за да изградим настоящето. Ако Хитлер познаваше по-добре Наполеон или “Война и мир”, нямаше да нахлуе в Русия.

 

- Трябва да се радваме…

 

- Разбира се, но ще ви кажа как аз виждам бъдещето: бъдещата управляваща класа ще бъде на хиперсвързани хора, които освен това са получили “образование за миналото”, функция, която някога изпълняваха хуманитарните науки. Там ще бъде разликата. В това, което наричам “способност за филтриране”: да оставим настрана един сайт, който казва, че Холокостът не е съществувал, и да погледнем десет сайта вместо един.

 

 

- Отбелязахме си го. Откъде дойде гротескната идея да накарате десет души да работят по нулев брой на вестник, който никога няма да излезе?

 

- Това е почти чист реализъм. Спомних си за един епизод от италианската история от 70-те г., когато някой си Пекорели имал не вестник, а бюлетин, който пристигал на бюрата на министрите и който им предавал следното послание: аз пиша това, но вие разбирате, че бих могъл да разкажа много повече. Това е индустрията на изнудването. Пекорели станал толкова опасен, че бил убит. Но не е нужно да се изнудва: онова, което в Италия се нарича “машина за кал” се ограничава да делегитимира противника. 

 

- Например?

 

- Аз самият си имах работя с нея в един вестник, който не ме харесваше: “Умберто Еко е видян в един китайски ресторант да яде с пръчици с един непознат…” Един непознат! За тях той беше непознат, а за мен беше почти приятел! Вижте, разказват истории, сякаш това е началото на детективски роман, римейк на приключенията на Фу Манчу…

 

- Има ли все още сериозни хора?

 

- Романът ми завършва с пример за добра журналистика, едно предаване на Би Би Си. Виждате, че не съм пълен песимист.

 

- Какво мислите за Едуард Сноудън или Джулиан Асанж, които претендират, че вършат работата, с която пресата вече не се занимава?

 

- Пресата пуска горещи информации, които наричат сензационни новини, но тя е ангажирана също с работа по определяне на приоритети и отговорност. Не мисля, че възходът на онези, които бият тревога, може да се смята за положително явление. Едно правителство, една посолство имат правото или дълга да разполагат с поверителна информация, както един лекар понякога има правото да каже на семейството, но не и на болния, че ще умре след една седмица. Понякога имаме нужда от тайна под заплахата от кървави конфликти. 

 

- Въпреки това тайната подхранва теорията за заговор…

 

- Може би. Но няма нужда от теорията за заговор, за да се разпространяват секретни информации. С един добре изфабрикуван фалшификат може да се предизвика кървава история. Още повече, че хората обичат да хвърлят кал, а вярата в заговори ни позволява да се освободим от собствената си отговорност, както показа Карл Попър. Теорията за заговора започна с “Илиада”: решението за разрушаването на един град привидно било взето от боговете… Не казвам, че не е имало заговори в историята. Но накрая те са разкрити. Но един измислен заговор никога не може да бъде разкрит, защото живее единствено в колективното въображение. Интернет и социалните мрежи правят днес тези заговори много по-модерни, отколкото по времето на Юлий Цезар, и затова имаме критичен дълг да ги разобличаваме. Представете си какво става в главата на един 15-годишен, който чете в интернет, че американците никога не са стъпвали на Луната, или че кулите близнаци са били разрушени от евреите или от Буш… Теорията за заговора е ракът на въображението.

 

- Но интернет и социалните мрежи са същевременно чудесни журналистически инструменти?

 

- Те са също така ужасно опасни. Беше време, когато се знаеше източникът на информацията: информационните агенции. С появата на интернет вече не се знае кой говори.

 

 

 

- Има един много смешен откъс за журналистическите тикове и по-точно за начина, по който се използва изразът “в окото на бурята”.

 

- Във вестниците този израз означава, че си на най-ожесточеното място на бурята, докато всъщност окото на бурята е най-сигурното. Но, както казва главният редактор на вестника, щом читателите вярват в това, ще продължим да използваме израза в грешния смисъл! Защото не бива да разочароваме читателя, който ни купува.  

 

- В “Нулев брой” има едно момиче, което иска да накара читателя “да се замисли”, но я третират като интелектуалка, сякаш тази дума е обида…

 

- Критиката на елитаризма и презрението към интелектуалците са типични за общество, което е на път да стане реакционно. От аферата “Драйфус” насам интелектуалецът пречи, заради критичния си дух. 

 

- Какво означава според семиотика “да информирам”?

 

- Да се съобщава новина за даден факт. В замяна на това, важното е какво е факт, какво не е, каква е йерархията на тези факти. Трябва ли да възпроизвеждаме глупавите думи на един политик или броя на продадените велосипеди, което изглежда като анекдот? А ако второто показва някаква тенденция? В това е геният на един главен редактор - да разбере, че онова, което не изглежда истинска новина, всъщност е такава, много повече от други, които всъщност са анекдоти…

 

- В Италия книгата ви си съперничи за първото място по продажби с “Подчинение” на Мишел Уелбек. Хареса ли ви тя?

 

- Да, хареса ми. Но прекалено много чукане има в нея. Трябва да се чука в живота и да не се прекалява в романите…

 

- Мислите, че тя е ислямофобска?

 

- Ако “ислямофоб”, както аз смятам, означава страх от исляма, ми се струва, че тя е не толкова ислямофобска, колкото франкофобска, защото създава един образ на Франция, който буди страх.

 

- Така ли, защо?

 

- Защото не говори за нашествие, а за подчинение.

 

Умберто Еко

 

В текста са използвани интервюта с Умберто Еко, публикувани през май 2015 г. във “Фигаро” и “Поан”.

Превод от френски: Галя Дачкова

 

 

Коментари

  • Умберто Еко беше (и не само беше, но и ще продължава да бъде)

    21 Фев 2016 1:21ч.

    еталон за способността на академичния учен да прави верни анализи и заключения. Но има у него нещо, което все пак смущава. То е неговата склонност да се отнася несериозно към такива проблеми на човешкото битие, които смаразяват кръвта със своята сериозност. Е, да — казват че това е неговия специфичен начин на изразяване на ирония и сарказъм. В едно по-отколешно интервю беше споменал, че му доставя особено удоволствие да колекционира протуберансите на човешката глупост. Но това съвсем не може да бъде истинско колекционерско удоволствие. То е все едно да се смееш до припадък, когато някой цитира «бисери» от зрелостните изпити на разни объркани млади хора. Това е толкова покосяващ всякакви надежди феномен, че човек би трябвало не да се смее, а да плаче и да посипва главата си с пепел. Точно това е причината, поради която някои хора не биха искали да намерят у Умберто Еко своя «ролеви модел». Такъв «ролеви модел» би могъл да впечатли само слабите натури, които осъзнават, че в суровата реалност те не биха могли да променят нищо и тям остава друго, освен да си останат наблюдатели в тоя живот, които се подсмихват саркастично на всичко онова, което се случва около тях. И само толкоз…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изключително интервю, и чудесен

    21 Фев 2016 12:04ч.

    повод за Гласове да се оттърват малко жълтинки. Напоследък има цензура върху мнения въпреки липсата на обиди и неприлични думи. Поздравление за материала.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • продължение на коментар 2

    21 Фев 2016 12:16ч.

    ""В това е геният на един главен редактор - да разбере, че онова, което не изглежда истинска новина, всъщност е такава, много повече от други, които всъщност са анекдоти…"" за Галя Д. И с пожелание редакторите да се занимават с подбор на истински новини / и без подстрекателства/, а не с цензура на неудобни коментари

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • «Напоследък има цензура върху НЯКОИ мнения, въпреки липсата на обиди и неприлични думи»,

    21 Фев 2016 14:38ч.

    по простата причина, че сме вече във война (и то Световна), в която и най-безобидната реплика може да има провокативен и деструктивен нюанс. Така че модераторите на Явор и Галя постъпват правилно. (Може би те самите са и модератори, че то кой друг ли би могъл да върши така прецизно тази работа!) Само гдето когато Галя е дежурна по модераторство, тя е склонна изобщо да налага забрана да се публикува от някои СЪМНИТЕЛНИ ай-пи адреси, докато Явор е по-толерантен. За което сме му благодарни!!! ТРУДНО СЕ СТОПЯВА НЕДОВЕРИЕТО МЕЖДУ НЕПОЗНАТИ, дори те да са и от една и съща страна на «барикадата». (Инспектор Жавѐр също се беше предрешил като комунар…)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Благодаря за рецензията, но защо не се

    21 Фев 2016 14:56ч.

    модерира статия с подтекст, че президентът е тъп /даже и в сравнение с премиера. Аршини дал Господ.Съжалявам, че се отклонявам от брилянтния по-горе материал, но явно темата засегната в интервюто е вечно зелена. Двойният /тройния/ аршин в Гласове може да стане и вечно жълтеникав. А би било жалко за преводите на Дачкова, да са под общ знаменател с "провокативните и немодерирани статии"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    21 Фев 2016 14:59ч.

    "Ако Хитлер познаваше по-добре Наполеон или “Война и мир”, нямаше да нахлуе в Русия”. Класическата литература формира човека, отваря му очите за света. Не е нужно да ходиш като изоглавен тук и там, за да разбереш какво се случва (е, разходи се за малко, за да видиш кой къде и как живее). Днешните управляващи където и да отидат.... бяло петно! Простотията им е уникална, няма нищо по-страшно от това да те управлява неук човек.... Такъв ни бил късметът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Деконструкция

    21 Фев 2016 17:07ч.

    Сбъркал е че е помислил червените бригади за комунисти, което му е дало поттик да пише Името на розата, пък и в училищата в Италия вече са преподавали Солженицин. Комунистите ги е описал в името на розата, като немска секта избиваща богатите защото Исус е бил беден. Но Маркс, Ленин и Сталин, са искали всички да са богати. Всеки според потребностите си да получи, от всеки според способностите - от готвачите храна, от дърводелците мебели, от строителите къща, от докторите здраве... http://santimento.blog.bg/politika/2010/05/28/kapitalyt-karl-marks-tom-1-tom-3-tom-4.553256 Христо Смирненски казва, че от два свята на играещи деца и трудещи се деца, единият е излишен. „. .. . Изпълва се пророчеството на Исай: твоите князе са станали съучастници на крадците. Защото те бесят крадците, откраднали гулден или половин гулден, а се сприятеляват с онези, които грабят целия свят и крадат с по-голяма безопасност, отколкото всички други, сякаш за да си остане вярна поговорката: големите крадци бесят малките крадци. И, както е казал римският сенатор Катон: обикновените крадци лежат в затворите и са-сковани във вериги, а държавните крадци ходят в злато и коприна. Какво ли в края на краищата ще каже бог за това? Той ще направи така, както с устата на Езекиил казва: князе и търговци — крадец с крадец — той ще стопи в едно като олово и мед, както става, когато изгаря градът, за да няма повече нито князе, нито търговци. Боя се, че това е вече пред прага" Лутер:1589г. (стр. 537). князете и търговците са крадци Бог е против монархията и неравенството. "Бедни са глупавите" - фраза изричана и от Иван Костов, и която е главната философия на дясното. Ето защо наричат нацизмът и фашизмът, крайно дясно. Преди дни, институтът за пазарна икономика - ИПИ, доказваше това, като заявиха - че само 2% от висшистите са бедни. Който мисли - че са прави, значи е десен, ако не - значи е ляв. Георги Ганев – доктор по икономика, Център за либерални стратегии и Реформаторски блок http://reformatorskiblok.bg/content/uploads/2014/09/zlaten.jpg "когато извадиш пари от ръцете на предприемачите, а те основно харчат за инвестиции и създаване на нов произодствен капацитет. Когато обаче ги дадеш в ръцете на работещите, те най-вероятно отиват, както обичам аз да казвам - в крайна сметка в тоалетната." - ЦИТАТ ОТ ГАНЕВ .... ... Ганев мисли работниците за глупави, и значи те тъй или иначе трябва да са бедни и ще са бедни. Тоест, според дясната идеология, бедните - тоест глупавите, не подлежат на еволюция, нито те нито децата им, и не са им нужни пари за образование и инвестиции. ............... Що не се решат да измерят интелектът по квартали, беден квартал и богат квартал. ..... ... за да докажат идеологията си?! ... ... .. А нали в България дипломите се купуват, и образованието изобщо не е безплатно, както в САЩ и транспортът е осигурен, и униформа и храна, и всичко, така - че образованието да е достъпно за всеки. Но щом, излиза, че почти 100% от висшистите не са бедни, значи трябва да имат над 1000 лева в банките. А в банките само 500 000 българи имат спестявания, като 450 000 от тях имат спестени до 1000 лева - средно 140 лева. Демек висшистите са 50 000 човека. "Бедни са глупавите" е научно - тоест либирално, а е приоритет на лявото да отстоява научното, затова има и ненаучна дясна идеология - "Бог е решил бедните да са бедни". Те казват, че и Бог е сложил царят и монархията, но в Библията, Бог не иска евреите да правят монархия, ТОЙ описва монархическият - десният гнет, който ще сполети народът. А дяволът - господар на светът, предлага на Исус да стане цар на някое царство от светът, което показва кой раздава силата, славата, и царствата в този свят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умб. Еко - Факти, не анекдоти

    21 Фев 2016 17:24ч.

    Препечатаният анекдот, че доклад на холандското разузнаване /относно целувката на БУК с Боинг / е изтекъл в интернет беше смехория, И това беше подстрекаването на т.нар. русофили да дъвчат партенки. И пак според Еко, аз съм русофоб, но не защото мразя руснаците, а защото ме е страх от русофилите - особено от тези на смахнатата бяла златка. Лошото при смъртта на мъдрите хора, не е това, че умират, а че след тях няма никой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи