В последното си издание видеоформатът „Инфохолиците в действие“ на сайта „Студия Трансмедия“ публикува интервю на Тома Белев, посветен на актуални проблеми на екологията в България. Известният български природозащитник се спря по-конкретно на състоянието на Витоша като пример за тежките последици върху горите в резултат на водената от държавата политика и незаинтересоваността на обществото към непрозрачния начин, по който се взимат пагубни за природата управленски решения.
Студия Трансмедия: Повод за нашата среща е големия скандал, който избухна на Витоша, когато бе погазена не само законността но и доброволният труд на българските природолюбители. Тежките гъсенични вериги минаха върху нежните фиданки, засадени от еколозите. Преди да стигнем до конкретния скандал, нека поговорим за Плана за управление на природен парк „Витоша“, който следваше да актуализира досегашния план за десет години напред. Той приет ли е?
Тома Белев: Не. Към настоящия момент е разработена актуализация на досегашния план за управление, която е предложена на министерството на околната среда и водите, след обществено обсъждане.
С. Т.: Планът не е приет, но е бил поръчан и фирмата, която е спечелила обществената поръчка на практика ще получи над половин милион лева за разработването на този план. Това е фирма „Пролес инженеринг“, която в последните години се очертава като монополист при разработването на подобни планове. Има ли друг силен играч в сектора. Фирма, или организация, която да разработва подобни документи?
Т. Б.: Организация от тази големина няма, тъй като от петте плана за управление, които бяха поръчани в рамките на Оперативна програма „Околна среда“, в рамките на изтеклия финансов период, фирма „Пролес инженеринг“ участва в четири, два изготвя самостоятелно и два в консорциум. Виждаме, че те са фактически монополисти на тази територия.
С. Т.: Фирмата разработи и плана за управление на парк Пирин, който предизвика много голяма дискусия и негативна обществена оценка. Коя беше най-голямата слабост в този план за управление? Забелязва се премахване на ограниченията върху ново строителство…
Т. Б.: Планът за управление на парка Пирин, който отново е актуализация на действащ план, е на същото ниво, както планът на парка Витоша. Фирмата работеше тези два плана успоредно през миналата и през настоящата година. Това се отрази силно върху качеството на плановете. И при двата плана за управление се забелязва премахването на ограниченията върху ново строителство. Ако при предишните планове за управление цялото разрешено строителство беше около процент, процент и половина за двата парка, в момента за Витоша, този процент се вдига с плана за управление на 15%, като се допуска застрояване в още 40%, по същия начин и в плана за управление на Националния парк „Пирин“.
С. Т.: 15+40=55%, което означава, че строителството и бизнесът ще имат мажоритарен дял в парк Витоша?
Т. Б.: Най-големият скандал е, че в случая имаме десетократно увеличение на площите за застрояване на Витоша. Няма никаква логика, никога не се правило в нито един друг парк. Няма такова застрояване, каквото се предвижда. Става въпрос за зоната за сгради и съоръжения, която от 400 хектара става на 4 000 хектара.
Виж цялото интервю ТУК
Видеофайлът с интервюто: