Станишев: БСП да очертае новия ляв план за България

 Станишев: БСП да очертае новия ляв план за България
Председателят на ПЕС стартира кампания на европейските социалисти от София. Сергей Станишев представи левия план за реформи "Европа на кръстопът".

 

Сергей Станишев представи Програмата за прогресивни реформи на ПЕС, резултатите от срещата на левите премиери в Париж и Европейския план за младежта.

Програмата за прогресивни реформи развенчава шестте неолиберални мита, че ограниченията са изход от кризата; че не можем да си позволим социална държава; че с икономическия растеж, благосъстоянието автоматично ще стигне до всеки европеец; че ниските разходи за труд са условие за конкурентноспособност; че финансовите пазари са достатъчно регулирани; че Европа е фискално дисциплинирана и има нужда от дерегулиран пазар.

Програмата за прогресивни реформи е продукт на едногодишната работа на организациите на партията, ръботните групи към нея и на партиите-членки. С този документ ПЕС представя своята визия за създаване на растеж чрез инвестиции, в това число публични; създаване на устойчивост в растежа; не разширяване, а засилване на европейския социален модел; създаване на качествени работни места и утвърждаване на равните шансове.

Програмата за прогресивни реформи не дава конкретни решения за всяка отделна държава, но задава матрица, ясен модел и вътрешен баланс на политиките. На тази основа левите партии в Испания и Португалия разработиха своите предизборни програми.

 

 

Сергей Станишев посочи, че Планът има четири стълба: продължаване и разширяване на Младежката гаранция – до 20 млрд. лв. до 2020 г. и увеличаване на възрастта до 30 г. Вторият стълб е образование – разширяване на програмата „Еразъм+“ за средните училища и техникумите. Третият стълб е ориентиран към културата и въвеждането на Младежка карта за достъп до културния обмен. Не на последно място е Детската гаранция като инструмент за грижа за храненето, отглеждането и здравеопазването на децата. Прегледът на Многогодишната финансова рамка е единият от възможните източници на финансиране на Плана.

„Предстои политическа кампания и битка с институциите, за да се приеме този План, но аз съм убеден, че ще успеем да го реализираме“, категоричен бе Станишев.

Европа наистина е на кръстопът. И има три основни алтернативи в днешното политическо пространство: Първата е тази на традиционната десница. Но тези, чиято политика доведе до мащабната икономическа криза през 2008-2009 г., нямат правилната рецепта за излизане от нея. Лечението, което предписваха – ограниченията – не даде резултат. Те казват: Испания, Португалия, Ирландия вече отлепват от дъното. Но на каква цена? Самата тъкан на обществата се разрушава от подобна политика. Втората е на радикалната националистическа десница. Тя вярва, че за всички беди е виновна Европа, че спасението е в националната държава, която ще се грижи за гражданите. Радикалната десница има и социални послания към работниците: ние ще ви защитим от полския водопроводчик, от българския строител. Тя носи ксенофобията: ние ще ви спасим от бежанците с изграждането на огради и стени. Но това е път към миналото, голяма лъжа и илюзия, заяви Сергей Станишев. 

В несигурното море на глобалния свят едва ли някой вярва, че 28 малки лодки ще бъдат по-стабилни от един голям кораб. Тази логика ще доведе до безкрайно дробене, което няма да спре до националните граници. И това се вижда в много държави: Испания – Каталуния, Обединеното кралсво, Белгия. А в по-малките и хомогенни държави ще доведе до противопоставяне на богатата столица и бедните региони, посочи Станишев.

Този модел – на радикалната десница, отчаяно се нуждае от образа на врага, за да съществува. В Източна Европа той победи под формата на демократури (Унгария на Орбан, Полша на Качински). Но и Западна Европа не е имунизирана – наблюдаваме ръст на национализма навсякъде, продължи анализа си Станишев.

 

Ние, европейските социалисти, сме за повече Европа.

 

Но Европа, възстановила традиционните си ценности: солидарност, справедливост, социално общество, мир. Всички те днес са силно подкопани от неолибералната политика. Ето примери: всички виждаме, че Германия пострада най-малко от икономическата криза. Но къде ще изнася германската икономика, ако Югът и Изтокът са в криза и западат икономически? Бежанската криза – никой не може да овладее този човешки поток сам. Италия? Гърция? Германия? Трети пример: тероризмът – няма недосегаеми и защитени държави. Европа трябва да изнася мир, стабилност, икономически растеж, за да не внася несигурност, обобщи лидерът на европейските социалисти.

 

Днес всички, с които говоря, ме питат какво ще стане с Европа? Преди 10 години, когато като премиер водех страната към ЕС, не съм си представял дори, че може да се стигне до този разговор за бъдещето му. Моето правителство довърши едно национално усилие, започнато през 1995 г. И аз, и премиерите преди мен – Костов и Сакскобургготски, смятахме, че пътят на България е ясен – към Европа на просперитета, интеграцията и успеха, посочи Станишев по-рано от анализа си.

 

Днес Европа е разкъсана от противоречия и разделения. Влиза от криза в криза, без да са намерени решения за предходната. ЕС се носи по течението. Преди време, запитан за стратегията за икономическо развитие на ЕС за следващите 10 години, Доналд Туск отговори: „Когато ние правим планове, Господ се смее", каза Станишев.

 

 

Но ако нямаме собствен дневен ред, събитията ще се случат въпреки нас. И реалността го доказа. Само за една година ЕС преживя икономическа криза, Грекзит, Бежанска криза, Брекзит, Сирия, „Ислямска държава." И реалността го доказа. Само за една година ЕС преживя икономическа криза, Грекзит, Бежанска криза, Брекзит, Сирия, „Ислямска държава“.

 

Разпада ли се ЕС? Моят отговор е: не!

 

Променя се. Но се променя отвън, под натиска на събитията,  заяви президентът на ПЕС на срещата-разговор „Европа на кръстопът – левият план за реформи“.

 

Поканата на Станишев уважиха бившите премиери Симеон Саксобургготски и Пламен Орешарски, вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, лидерите на КНСБ и Подкрепа – Пламен Димитров и Димитър Манолов, министри, народни представители, ръководството на БСП и други политически сили, анализатори, социолози, политолози и медии.

 

Пред тях президентът на ПЕС посочи, че една епоха си отива, а реалността отваря пътя на нова – опровержение на Фукуяма и неговата победа на либерализма. Неолибералният свят се градеше на т. нар. Вашингтонски консенсус: по-малко държава, либерализация, приватизация, по-малко регулации. Това доведе до освобождаването на капитализма от желязната клетка (по Макс Вебер), която трябваше да съчетава пазарната икономика с обществения интерес.

Тази философия изхождаше от факта, че всяко човешко същество е само за себе си и е в постоянно състояние на конкуренция, а не на сътрудничество. Рухна представата, че успехът и щастието се свеждат само до парите.

Възприемането на националните икономики само да финансова система доведе до казино-капитализъм и наду балоните, които се спукаха през 2008 г.

Отива си епохата на структурираните индустриално-йерархични общества, на териториите, обособни като общности, които си взаимодействат, но всъщност живеят сами по себе си.

 

 

Тържеството на неолиберализма през последните 30 години доведе до огромно и опасно неравенство

 

То подмени пазарната икономика с рентиерство, на базата на господстващо положение, влияние, лобизъм и проникване в институциите. А това подкопа доверието в самата демокрация.

В новата епоха на глобална икономика, това което се случва в Афганистан, Ирак и Сирия ни засяга непосредствено, пряко. Новият свят е този на образованието, науката, дигиталните технологии и интерактивната комуникация. Отношенията в обществото стават все по-хоризотални.

 

Преходът между епохите носи перспективи,

 

но очертава социални и културни разломи и взривоопасни напрежения.

Атонио Грамши казва: „Когато старата система умира и новата все още не е родена, се раждат чудовища.“ Европа вече е преживявала подобна криза през 30-те. Тогава се роди фашизмът.

 

В Европа има дефицит на политическа визия за бъдещето, време е за ново лидерство

 

Затова днес ние, европейските социалисти, искаме да хвърлим ръкавицата и да отворим политическата дискусия за бъдещето на Европа. Време е за ново лидерство на ЕС, посочи Станишев.

 

 

 

 

Коментари

  • Името ми е Червен

    08 Апр 2016 21:48ч.

    Добри мерки, но палиативни. А нещо така срещу непрекъснато увеличаващата се ножица между доходите на богатите и бедните, нещо срещу факта, че от тази година единият процент най-богати притежават толкова, колкото останалите 99% жители на Земята, нещо срещу корупцията, нещо срещу изтичането на трилиони в офшорните зони, нещо срещу заробването на обикновените европейци, което се гласи с TTIP ?...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • анонимен

    09 Апр 2016 11:45ч.

    и какво прави симеон борисов и кохортата му на спявката на станишев дали не чака някой да го покани за президент този наглец няма мярка навсякъде се вре

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • водач на МПС

    13 Апр 2016 18:59ч.

    Аз ти предсказах още преди години връщането ти в политиката на бял кон. Хем точно твоите не те тачеха и не те уважаваха. Беше едва ли не низвергнат от собствените ти съпартийци. Единствен аз посочих, че ти предстои връщане в голямата политика и то на бял кон ! Както и стана на практика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи