Срам за онзи, който може да пее, докато Рим гори

Срам за онзи, който може да пее, докато Рим гори
През 1983 г. управляващата левица оплакваше “мълчанието” на предполагаемо левите интелектуалци. 30 г. по-късно тя се отчайва от взелите думата интелектуалци, откривайки, че мнозина от тях са започнали да мигрират от бедстващия лагер. Оттук моралната паника и реторичното побъркване, което я обзема.

 

 

От 2013 г., с впечатляваща закономерност, псевдодебатите, които се превръщат в лов на вещици, заемат първите страници на френските всекидневници и седмичници, за да изградят фигурите на врага на Доброто.

Мишените са писатели или есеисти, изобличени като “отклонили се” и “ислямофоби” и, в това качество (сред други), като “играещи играта” на Националния фронт: Ерик Земур, Ален Финкелкрот, Мишел Уелбек или Мишел Онфре. Към тях се прибавят, вписани вече в дълъг черен сисък, имената на Иван Риуфол или на Наташа Полони, авторка (да не забравяме “ка”) на “Ние сме Франция (Nous sommes la France, 2015 г.), само заглавието на която представлява непростима провокация. Упрекват ги, че подкрепят “суверенизма”, че са скептични към добродетелите на безусловното “приемане на Другия” и задават въпроси по един подозрителен, т.е. носталгичен начин, за “идентичността” на Франция, а именно като я определят я за “нещастна”.

В очите на бдителните прогресисти, липсата на исторически оптимизъм се е превърнал в основния смъртен грях.

Други интелектуалци бяха изправени на медийната клада, заради това, че са били цитирани по позитивен начин, дори и крадешком, от Марин Льо Пен или някои от нейните поддръжници: Кристоф Гилюи, Жан-Клод Мишео или Жак Сапир.

Аз самият имах съмнителната чест да стана мишена на “Монд де ливр” (разделът на “Монд” за книги - бел.пр.), който изобличи на 29 май 2014 г. “онези интелектуалци, които раздемонизират Националния фронт”. Моята непростима грешка беше, че съм публикувал труд, в който анализирам отблизо начините на демонизиране, които се прилагат механично от повече от 30 г. спрямо Националния фронт, показвайки техните порочни ефекти и поставяйки въпроси за политическата им ефикасност: Du diable en politique (“За дявола в политиката”).

Що се отнася до Марсел Гоше, той бе обвинен ожесточено, без никаква друга причина, освен неприсъединяването му към фукоянско-бурдиянското знаме, от малка група сприхави доносници, подкрепящи шумно Бурдийо, Фуко, Рансиер и някои други свещени крави на интелектуалното левичарство. Дори Режи Дебре, бивш приближен на иконата на всички леви, Стефан Есел (чиято творба “Възмутете се” вдъхнови движението “Окупирай Уолстрийт” - бел.пр.), и въпреки че е член на кръга на Приятелите на “Юманите” и “Монд дипломатимк”, неотдавна се присъедини към кохортата на прокълнатите. 

 

Подозрението в национализъм и “реакционно отклонение” не пощадява никого. 

 

Кръгът на интелектуалците, осъдени като “льопенизирани”, не спира да се разширява. Не се поставят въпроси за тезите или анализите на тези автори, изобличават ги като заподозрени, предатели или дезертьори. Обвинителите им ги упрекват, че не пеят задължителния химн за надживяното минало, обещаващото настояще и “желанието за бъдеще”. Нероновци, без да го знаят, те не могат да разберат стиха на Ламартин: “Срам за онзи, който може да пее, докато Рим гори”. Срамът е мъчително чувство, непознато за заслепените прогресисти. Колкото по-безжизнена, безцветна или отблъскваща е левицата, толкова по-арогантно и нетолерантно, дори язвително, се държи тя към онези, които се отдалечават от нея.

Срещу “прогресивните сили”, които претендира, че въплъщава, множествената левица посочва с възмущение “регресивните  (или “реакционни”) сили” и “екстремистката” заплаха, която обикновено свежда до Националния фронт, т.е. до “крайната десница”, израз, който може да се произнася само със страх и треперене.

 

Тя не смее да назове екстремизма, който убива, радикалния ислямизъм с джихадистко лице

 

освен когато вече е невъзможно да се отрече неговото съществуване, както след ислямо-терористичните атентати от януари 2015 г.

По всички парливи въпроси, които предизвикват полемики, като се започне с този за имиграцията, добродетелната левица не вижда в онези, които се противопоставят на нейните позиции, проекти и решения, нищо друго освен съмишленици на един мъгляв “реакционен блок” или съучастници на льопенисткия дявол. Силите на Доброто очевидно не могат да направят нищо друго, освен да се противопоставят на силите на Злото, които злобно оспорват или потайно спъват правилното Движение напред, или новия лагер на “честните хора”. 

Никога изразът “конформисти” не се е отнасял толкова точно към проповедниците на прекрасното бъдеще, търсещи “отвратителни тези”, които да изобличат. Тези пречистватели с добродетелно лице и с повехнали думи въплъщават последната метаморфоза на буржоазния дух със своята надменност в “стил Либерасион”.

Удобно настанени в доброто, членовете на неформалната партия на “контра-реакционерите” си въобразяват логично своя враг като група опасни омразни конспиратори. Всички те с “расистки” или “клонящи към фашизъм” лица. 

 

Аксиомата на блудкавия прогресизъм е следната: който ни се противопоставя, заговорничи срещу Прогреса и по-доброто бъдеще. 

 

Нашите врагове, смятат те, могат да изникнат единствено от подземията, мазетата и канавките. Или от “кофите за смет на Историята”. Политическият неоантифашизъм излъчва дискретен заговорнически парфюм. По този знак се разпознават неговите привърженици. Техните неопетнени убеждения и техните свещени възмущения им забраняват всеки ясен поглед върху събитията, които не се съобразяват с техните очаквания, независимо дали става дума за конвулсиите на мюсюлманския свят, ислямисткия тероризъм, антиеврейската вълна или миграционния хаос. 

От 80-те г., премахвайки етиката на отговорността, добродетелните пози и петиции, привилегировани от медиите, изразяват, банализират и засилват неполитичния дух. Този на безцветната левица, щастлива, че вехне в своя “парк от абстракции” (Филип Мюре) и рони скъпите си клишета. Този на “божествената левица”, идентифицирана от Жан Бодриар през 1985 г. Днес социологът еретик не би могъл да пише в лявата преса.

 

Пиер-Андре Тагиеф е френски социолог, политолог и историк на идеите. Една от най-влиятелните му книги в областта на социалните науки е “Силата на предразсъдъка” (La Force du préjugé (1987)), в която той прави типология на расизма. Неотдавна “Гласове” публикува интервю с него (Пиер-Андре Тагиеф: Космополитната демокрация е голямата утопия днес”), което можете да прочете тук: http://www.glasove.com/categories/kultura-i-obshtestvo/news/pier-andre-tagief-kosmopolitnata-demokraciya-e-golyamata-utopiya-dnes

 

 

 

Превод от френски:Галя Дачкова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Marieta

    25 Окт 2015 8:46ч.

    Vazhi6tavam se na klasitzite, za6toto sa viarvali v kauza; y na nastoia6tite, koito niamat neobhodimost da dokazvat teoremi; vazhi6tavam se na finite manipulatori <3 ;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За левичара има само два пътя:

    25 Окт 2015 9:47ч.

    Да си остане левичар и да брои "верните на партията" докато си мънка интернационала или да стане фашага (като горния), което е само естетически различно. Защото от левичар консерватор не става. Лявото е хардуерен проблем и не се оправя с рестарт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хъм

    25 Окт 2015 14:53ч.

    Написалият поста от 03:47 - коректно е да представите своята позиция, за да ви намерим цаката и на вашия хардуерен проблем. Само Бог има правото да говори/обвинява като Бог, ала той мълчи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ashurbanipal

    25 Окт 2015 15:29ч.

    Един конкретен проблем в текста ми се струва обобщаващото "левицата". Авторът се сърди на цялата левица, която според него очевадно заговорничи срещу всичко рационално и която напада всяка проява на здрав разум в обществото. Цялата левица, няма тинтири минтири, всички леви са в кюпа и всичките са политически късогледи, леко дебилни, и много агресивни към всеки който милее за родината. Т.е. при положение че авторът се оплаква от механичното отхвърляне на някои тези от определените от него за "левицата", той самият механично отхвърля цялата левица като закостеняла, немислеща или дори злонамерена група от френското общество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДЕМОНИЧНО ЗНАЧИ ЕГОИСТИЧНО

    25 Окт 2015 18:02ч.

    Лявото е здравият разум, а моралът му е добруването на всички, другото е дясното - старовремската змия - традицията - конформизмът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живущ във Франция

    25 Окт 2015 18:43ч.

    Малко пояснения за читателите от България. Пиер-Андре Тагиеф е социолог, писател и един от интелектуалците които не само познават но и съвсем точно анализират френското общество. Бих казал че неговите позиции са подобни на тези на академика Ален Финкиелкраут (на френски не се казва Финкелкро Г-жа Дачкова!) "Бдителите прогресисти" за него са пазачите на левите догми и разбирания за "добро" и "лошо". В очите на тези "бдители" ръководителката на дясната партия "Национален Фронт" Марин Льо Пен е със залепен етикет "крайно десен екстремист". Тези леви моралисти са обикновенно журналисти от вестниците Монд и Либерасион, телевизионни водещи, или писачи в списания като Обс. Съвсем лесно присъединяват към партията н Льо Пен всеки интелектуалец или есеист посмял да се занимава с проблемите за национално чувство, имиграция, френска националност и пр. В България такива са често наричани соросоиди, въпреки че негативният термин у нас има и друго значение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • демонично значи завистливо!

    25 Окт 2015 22:10ч.

    Ако трябва да сме богословски изрядни - това е първогрехът - поради завист и гордост Луцифер пада. Лявото е лицето на завистта - защо богатите имат много? - хайде да им го вземем. Нещо повече - именно заради левите марксоиди трудът, който от началото на християнската епоха е бил единствено достойно занимание за човека и негова съдба беше стигматизиран като някакво проклятие, което тегне само над определени класи. Стана срамно да се работи. Работникът вече не се гордее с умението си, а се срамува и гневи, че е от "онези, които работят", сиреч експлоатирани са.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рави

    26 Окт 2015 7:43ч.

    Тоя галиба е мангустофил....лошо..лошо...утре може да плюе и по нас...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи