Проф. Веселин Поповски: Геометрията на кризата става още по-сложна

Проф. Веселин Поповски: Геометрията на кризата става още по-сложна
Една гореща ос: Русия - Турция и цял куп от отсечки, криви и многоъгълници – симетрични и асиметрични, постоянни и временни. Общото в тази рискова геометрия е, че отправна точка за всички чертежи е все още цялостната, поне на географската карта Сирийска държава. Заставаме в този земетръсен епицентър и завъртаме поглед на 360 градуса. Проф. Веселин Поповски, декан на Юридическия факултет на Университета „Джиндал“ в Дели, Индия, и по-важното за темата – той е дългогодишен професор на Университета на ООН в Токио, Япония, търси отговор в схемата на тази сложна геометрия.

- Да тръгнем от една максима на Николо Макиавели, който казва, че най-трудната ситуация е, когато мирът е необходим, а войната е неизбежна. Въпросът е дали наистина войната е неизбежна или това е преувеличено?

 

- Сирия остава един от най-сериозните конфликти, които вече пета година е тема на международните отношения и занимава всички нас. Дори можем да посочим, че миналата година беше доста добра в международен план - подобряване на отношенията между Куба и САЩ, след 40 години имаме демократични избори в Мианмар, в Нигерия имаме победа над организацията „Боко Харам“.

В Сирия нещата обаче стоят зле и дори още по-зле, отколкото миналата година. Това е една много сложна геометрия, нещата не са лесни и ще стават още по-сложни, все още няма сериозен изход. През последните дни на миналата година Съветът за сигурност прие няколко резолюции 22-49, 22-52 и 22-53, където поне великите сили седнаха на масата и се разбраха за няколко неща – за общи действия срещу „Ислямска държава“ и за започването на един предварителен политически процес с избори догодина – 2017 г. Тоест има поне диалог на петте постоянни членки на Съвета за сигурност, което вдъхва малка надежда, че 2016 г. ще е по-добра за преодоляване на конфликта.

 

- Конфликтът си е конфликт, но ние споменахме думата „война“. А тази дума в широкия смисъл се разбира по най-кошмарния начин – война с участието на велики сили. Имам предвид искрата, която се получи след свалянето на руския самолет.

 

- Въпреки че употребяваме по-академичния израз - „въоръжен конфликт“, то си е война с 250 000 жертви, със 7 млн. бежанци. Това е най-сериозната война от началото на 21-ви век. Геометрията на конфликта е сложна и интересна за дискутиране.

 

- Интересен е въпросът възможен ли е конфликт между велики сили на този терен около Сирия и тези „ядрени куфарчета“, които къде за добро, къде за лошо, съществуват. Понякога за добро, защото са парирали някои възможни конфликти досега…

 

- Миналата година бях по-голям песимист, когато всичките велики сили действаха едностранно и използваха сила – САЩ, Русия, Франция. Великобритания прие решение в парламента за едностранна употреба на сила в Сирия. Разбира се, нещата могат да се обърнат, но след диалога между тях надеждата е, че ще има по-многостранна дипломация вместо едностранни действия.

 

- И ето оттук започва геометрията – образуват се многоъгълници и някои много интересни отсечки, като например тези модифицирани отношения между Русия и Франция. Какво виждаме тук?

 

- Франция и Русия в един момент разбраха, че имат общ проблем и враг, каквато е „Ислямска държава“ и след атентатите в Париж на 13 ноември френският президент спомена думата „война“ и обеща да направи сондажи с Москва за общи действия в Сирия, което всъщност доведе по-късно до тези резолюции на Съвета за сигурност. Втората световна война е друг пример за общ съюз между същите държави, а те намират начин да се разберат за общи действия.

 

Виж цялото интервю на видеофайла:

 

Коментари

  • Николай Подгорни

    15 Яну 2016 15:06ч.

    Американската империя се отказва да владее света.Доказва го тяхната програма за превъоръжаване с ядрени оръжия до 2050-а година.САЩ ще пуснат на въоръжение 100 нови бомбардировачи,като ще изкарат старите от въоръжение,ще имат 12 стратегически ядрени подводници и около 450-500 МБР. Това означава пълен ядрен паритет с Русия,която ще има същия брой ядрени оръжия,само стратегическите ядрени подводници "Борей" са предвидени да бъдат 10 на брой,т.е. почти колкото американските.Русия също ще има около 100 стратегически ядрени бомбардировачи,както и около 500 МБР.Това означава пълен ядрен паритет. Любопитното е,че Китай също излиза на сцената,той вече пусна своите стратегически ядрени подводници 094 дзин клас на патрул в Тихия океан,и през лятото обяви,че ще пусне на въоръжение 100 стратегически ядрени бомбардировачи.Тоест, русия и китай ще имат превес 2:1 спрямо САЩ в областта на стратегическите ядрени оръжия.Интересно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • kagebiski klitori.

    18 Яну 2016 0:04ч.

    Bliuaite ribendrop marksiski goveda!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи