Проф. Пламен Георгиев: Третата модерност и инсценираните реалности

Проф. Пламен Георгиев: Третата модерност и инсценираните реалности
„Става дума за преломните моменти в културата и манталитета на хората, които се натрупват не по календарен път. Защо например вече възрастни съвременни хора например носят младежките си дрехи? Това не се е случвало в едни предходни периоди. Това е скъсване с един консерватизъм, който е бил налаган, ако щете и кастово в други културални времена. Защо хората тичат да си купуват биологични храни, макар и с по-скъпи? Защо човекът от времената на т.нар. трета модерност живее в една несигурност и е изправен пред нови предизвикателства?“ На тези въпроси отговаря проф. Пламен Георгиев в публицистичната периодика „Инфохолиците в действие“ на „Студия Транмедия“.

 

 

„Студия Трансмедия“: Преди да стигнем до причините, нека да изясним понятието „модерност“, защото принципно то се свързва с края на Средновековието и настъпването на нов етап, времената на Великите географски открития. От тогава според мен са минали доста повече от три модерности – защото имаме и буржоазна модерност, имаме и западна консуматорска модерност на ХХ век, имаме и ядрена модерност, имаме лявата модерност на Жан Пол Сартър, имаме азиатска политическа модерност, имаме високотехнологична модерност…

 

Проф. Пламен Георгиев: Прав сте. Американският социолог Айзенщайн беше първият, който формулира теорията за множествените модерности. Те са темпорални, те са пространствени, те са свързани и с определени региони.

 

„СТ“: Азиатската политическа модерност е свързана повече с Тайван, Сингапур и Хонконг, където т.нар. тигърчета създадоха една модерност.

 

П.Г.: След разпадането на колониалната система започва голям трансфер не само на познания, но на и стоки, на хора, на култури. И изглежда хората на изкуството и културата са първопроходците на модерността. Част от модерността е изграждането на нови нации, преодоляването на конфликти в тоталитарни и други режими. Това е един сравнителен анализ, който върви по пътя на история, на култура, на изкуство и на ваене на цели менталности, които отличават един период от друг. Бихме могли да го оприличим на нов тип човек, на нов тип поведение, което изправя новите хора пред нови предизвикателства. Затова се говори за трета модерност.

 

Виж цялото интервю: