Проф. Александър Никитин: Няма как да искате по-евтин газ и да ни наричате враг

Проф. Александър Никитин: Няма как да искате по-евтин газ и да ни наричате враг
„Аз не съм пропаганден инструмент на Москва. Аз съм учен и не харесвам смесването на политика, идеология и икономика по начина, който се използва днес. България и Русия са добри приятели, но отношенията зависят и от такива настроения, които се получават след изказвания като на тази конференция (става дума за конференция на тема "Настоящите предизвикателства за сигурността в Черноморския регион" – бел авт.). Това казва в интервю за „Гласове“ професорът от Московския държавен институт за международни отношения Александър Никитин*. По думите му България няма как да иска намаляване например на цените на доставяния газ, след като за ден на конференцията нейни представители са нарекли Русия враг повече от 20 пъти. „Считате, че Русия е доминантен враг относно енергийната сигурност. ЕС получава енергийни ресурси от Близкия изток, и то над 19%, но ако идват от Русия, се казва, че е проблем“, коментира още проф. Никитин.

 

 

- Мислите ли, че може да има връщане към политиката на т.нар. „мирно съвместно съществуване“ след толкова противоречия по повечето световни проблеми между Русия и САЩ?

 

- В Русия няма открита война. Ние само отбелязваме поведението на НАТО. Например в Украйна НАТО не се позиционира, т.е. не взе пряко участие. В Черноморския регион, който на тази конференция се обсъжда във връзка със събитията в Грузия, където също нямаше военна част на НАТО, нямаше ескадрила, т.е. отново НАТО не взе участие. Днес и Русия, и НАТО се активираха, но се съблюдава важното положение в отношенията Русия-НАТО, а именно да не се разместват съществено силите и да не се нарушават границите. САЩ са в Полша и Украйна, но са в позиция „идват/ отиват си“, стараят се да съблюдават приетите принципи, т.е. не са постоянно там.

 

Наблюдава се възвръщане на диалога Русия-НАТО. Причината най-общо е Сирия. ДАЕШ („Ислямска държава“) е проблем и за Русия, и за НАТО. Координирането на действията срещу ДАЕШ отклонява вниманието от Украйна и възстановява диалога между военните. Разполагането на С-400 и операциите в Сирия бе съгласувано с военните от САЩ и те възстановиха контактите с руските си колеги.

 

- Войната за петрол и газопроводи ли е основната причина за случващото се Близкия изток, а и не само там?

 

- Не! 80% е политика и психология, а делът на петрола е само 20%. Москва жертва свои икономически интереси заради политиката. Примерът с Турция е красноречив. Имахме договорки за газопровод, атомни централи и др. А сега всичко това е загърбено.

 

- Как ще завърши според вас битката с ДАЕШ („Ислямска държава“)?

 

- Мисля, че Сирия ще бъде федерализирана. Очертават се 4 района - на териториите, които се владеят от правителството в Дамаск, на сирийските кюрди, на териториите, които са на подчинение на ДАЕШ, и не забравяйте Голанските възвишения, които са под контрола на Израел. Може на хартия да има една държава Сирия, но на практика ще съществуват тези 4 региона.

 

- Докъде може да стигне Русия в компромисите, за да се получи помирение със Запада, а в България да се преодоляват някои русофобски настроения?

 

- Аз не съм пропаганден инструмент на Москва. Аз съм учен и не харесвам смесването на политика, идеология и икономика по начина, който се използва днес. България и Русия са добри приятели, но отношенията зависят и от такива настроения, които се получават след изказвания като на тази конференция.

 

Няма как да се иска намаляване например на цените на доставяния газ, след като повече от 20 пъти ни нарекохте днес враг. Считате, че Русия е доминантен враг относно енергийната сигурност. ЕС получава енергийни ресурси от Близкия изток, и то над 19%, но ако идват от Русия, се казва, че е проблем.

 

Защо се отмени „Южен поток”? По политически причини. Казвате, че атомната централа е опасна, но в този момент по цял свят се строят повече от 65 такива централи.

 

А по отношения на Сирия, другия важен проблем, е повече от ясно, че 50% от дейността на Русия в Сирия е с цел да се намали влиянието на ДАЕШ, да загуби той силните си позиции, но останалите 50% са за отвличане вниманието от Украйна, да се покаже военна мощ и да се потърси съдействие с ЕС. Още повече че чрез проблема Сирия се възстановиха отношенията със САЩ, особено сред военните.

 

Въпреки     че имаше изказвания от страна на НАТО, че не сме бомбардирали ДАЕШ,          а сирийски тюрки, но отказваха да ни предоставят координати и точни карти за разположението на такива сили. Просто не ни информираха къде са техните хора. Противоречия има, но това не пречи да има и контакти между нас, в т.ч. и по отношение на енергийната независимост в бъдеще.

 

- Всъщност това ли са причините Русия да се намеси пряко в Сирия с военновъздушни удари?

 

- Близкият изток всъщност е политика, религия, идеология, но не и нефт. 200 млн. се движат по тръбопроводи из Близкия изток, блокирани са от контрола на кюрдите, но чрез камиони се изнасят в Турция. Това са онези 75 млн. литра терористичен нефт, който се спира на границата и представлява 10-дневен добив.

 

Русия влезе в Сирия и за да спре този поток. Проведени бяха 6 хил. акции и това е политическо явление. Получи се и военно сътрудничество, но Москва не може сама да даде гаранции за цялост на Сирия и съответно самостоятелна власт на Дамаск. Трябва да се търси начин да се работи с противници, с опозицията в Сирия, защото на практика има три сценария за страната.

 

Дамаск с помощта на Москва установява пълен контрол над Сирия (малко вероятно, защото Асад държи 1/3 от Сирия), страната остава цяла, но има автономия за сирийските кюрди и т.нар. свободна сирийска армия и федерализация. Вече споменах, че за мен последният вариант е реалистичен и може да се получат 4 федерални района.

---

Проф. Александър Никитин е роден през 1958г., завършил философия през 1979г., международни отношения през 1983г, аспирантура в САЩ и Канадската академия на науките. Има дипломатическа практика в представителството на Русия в ООН /1985г /, преподавател от 1989г. в МГИМО и професор от 1998г. Директор на Център за политически и международни науки, директор на Център за евро-атлантичеса сигурност, президент на Руската асоциация за политически науки и член на борда на Руската акадамия за политически науки, работил като изследовател в колеж по отбрана на НАТО, Рим, 1996г, в Институт по сигурността на ЕС, Париж, 2004г, в Кралски институт по международни отношения, Лондон, 2006г и др. 

Интервюто е взето по време на конференцията "Настоящите предизвикателства за сигурността в Черноморския регион", организирана от Атлантическия клуб в София. Проф. Никитин бе говорител в раздела "ДАЕШ: Войната за петрол и нейното въздействие върху енергийната сигурност в региона".

 

 

 

Коментари

  • Руски враг

    26 Апр 2016 16:38ч.

    Вие ни деряхте с цените на газа далеч преди Плевнелиев и др. подобни да почнат да ви наричат враг. Така че си заврете руската наглост в... подмосковието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ГЕРБ!!ПОБЕДА!!

    26 Апр 2016 16:48ч.

    Нека само гъзохъбестата принцеса от Банкя да намери трилионите кубометри и ша видите вие...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Todor Petrov

    26 Апр 2016 17:46ч.

    Най-после някой да каже истината.Само че тези дето трябва да я чуят са слепи и глухи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пейнар

    26 Апр 2016 18:16ч.

    Много точни,ясни и разбираеми са отговорите на Никитин. Аргументи и доказателства против това не може да има от хора със здрав разум,житейски опит и минимални познания от политическата история от 1вата СВ насам. Някой ако не е разбрал- като казва НАТО да се има предвид ЮЕсЕй/вкл. протектората им наречен ОК/, останалите членове са меки пишки. Все още никой не ми е дал отговор на въпроса защото всички бивши соц.страни от Изт.Европа трябваше задължително да станат членки на НАТО преди дори започване преговорите за ЕС !? Обаче при Сърбия този номер няма да мине.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • шива

    26 Апр 2016 19:10ч.

    М да Пйнар. Много конкретен и ясен отговор. "Няма как да се иска намаляване например на цените на доставяния газ, след като повече от 20 пъти ни нарекохте днес враг. " Само заради този конкретен и ясен отговор би трябвало сериозно да се замисляме когато рушнаците ни наричат братя.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • приятел

    26 Апр 2016 19:12ч.

    Липса на политическа култура на някои "писатели" тук им липсва да оценят какво значи думата "враг". Тъжни и жалки са.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пейнаре, Пейнаре

    26 Апр 2016 20:28ч.

    Ако Украйна беше член на НАТО, Путлер нямаше да може да и заповядва да не кандидатства за ЕС!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • байо Петко

    27 Апр 2016 11:07ч.

    Ако Украина беше член на НАТО, България щеше да е Туна Вилает.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Ud.djf; и байо Петко

    27 Апр 2016 12:47ч.

    Като не можете да разберете нещо не се напъвайте да отговаряте Аз отговорих на въпроса на Пейнар: "Все още никой не ми е дал отговор на въпроса защото всички бивши соц.страни от Изт.Европа трябваше задължително да станат членки на НАТО преди дори започване преговорите за ЕС !?"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поморийски

    29 Апр 2016 13:12ч.

    Не му е много истината на този професор. Много добре знае, че псувачите на Русия са американска агентура, а българите в огромното си мнозинство не желаят такава политика. Русия във вид на царска империя и СССР имаше много и много приятели и помчитатели, имаше и своя многобройна агентура, но ги заряза, отхвърли и хукна да дири нови на Запад и особено в САЩ. Получи к.р на вилица, разби си великата държава, загуби роднини и приятели дори в Украйна, където дори повечето от враговете й говорят само на руски! Сега професорът и много такива като него във и около властта в Москва само съскат срещу бившите си приятели, за да скрият дори от себе си, че цялата вина е на Кремъл и такова като тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кои са?

    02 Май 2016 12:21ч.

    Дайте да видим тези 20 идиота,заради които и другите грантови малоумници ще чакаме газ от Катар,Банкя и прочие известни дестинации.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи