След осеммесечни преговори дипломатическата главоблъсканица приключи. Франция анулира продажбата на двата кораба “Мистрал” на Русия заради украинската криза. Франският флот ще има “пълна собственост и ще разполага свободно” с двата военни кораба. Кремъл ще бъде обезщетен напълно с около 1,2 млрд. евро. Сега идва ред на икономическата главоблъсканица. Какво да прави Франция с двата десантно-командни кораба?
Президентите Оланд и Путин на 24 април 2015 г. в Ереван
Да запази корабите? Няма нужда, няма и средства
Не е ли най-простото решение да запази двата мистрала? Явно не. Първо, защото френският флот няма нужда от тях. “Това са ултрамодерни кораби…Френският флот вече има три такива, той не може да стане собственик на още два”, смята адмирал Ален Колдфи, бивш генерален инспектор на въоръжените сили.
Второ, защото това струва скъпо. “Да ги запази, означава не само да ги плати, но също да ги пусне в действие, да създаде екипажи, да ги акостира, да ги поддържа. Това е въпрос на бюджетен приоритет. Така че абсолютно трябва да ги продаде”, казва, от своя страна, високопоставен действащ офицер, специалист по програмите за въоръжаване, пожелал анонимност.
Бившият "Владивосток", един от корабите, поръчан от Русия
“Накрая тази история ще ни струва един до два милиарда евро. В ръцете ни са кораби, чиято поддръжка ни струва месечно от един до пет милиона евро”, добавя Филип Миго, специалист по въоръжаването в изследователския център Iris. Така че ще трябва да ги продадем възможно най-бързо, както съобщи и самият Франсоа Оланд. Да, но на кого? И на каква цена? Защото има няколко проблема, свързани с евентуална бъдеща продажба.
“Дерусифициране” на корабите
Първият проблем е за “дерусифицирането” на корабите. Мистралите бяха създадени, за да отговарят именно на нуждите на руския флот. Така че от тях ще трябва да се демонтират съоръжения, да се променят телекомуникационните системи, интерфейсът, които са на кирилица, както и цялата документация.
Ако тази операция “не би трябвало да създава големи технически проблеми” по думите на адмирал Ален Колдфи ще трябва да се отделят между няколко десетки до няколкостотин милиона евро за адаптирането на корабите за нов клиент по изчисленията на Ерве Гийу, генерален директор на DCNS, който е натоварен с продажбата.
Кой иска и може да купи “Мистрал”? Канада, Индия, Бразилия?
Ако “известен брой страни - те са много - проявиха интерес към тези кораби”, както увери военният министър Жан-Ив Льо Дриан, възможностите не са много. Според информация на IHS Jane’s световното търсене на този тип кораби ще бъде от порядъка на 26 през следващото десетилетие. Но само пет от шест страни, на първо място сред които Канада, Индия и Бразилия, имат едновременно достатъчно финансови, военни и технически способности, за да купят и използват пълноценно един такъв кораб.
Египет и Саудитска Арабия също биха могли да бъдат кандидати за купуването на двата кораба. Според “Монд”, който цитира официален френски източник, двете страни дори били готови да купят двата мистрала.
Вероятно намаляване на цената
“Трябва да се търсят страни, които имат желание да се покажат пред света, да издигнат своя флаг - обяснява адмирал Колдфи. - Това трябва да са страни, които имат средствата да се сдобият с толкова модерни кораби, кораби от първи ранг. Освен това те трябва да имат и обучени моряци, което не е очевидно.”
Трябва също, смята Бен Мурс, анализатор в IHS Jane’s, “да се преодолее опозицията на лобитата, свързани с корабостроенето”.
“Несъмнено Франция ще успее да продаде своите мистрали, но тя ще трябва сериозно да свали цената, за да ги направи атрактивни. Това може да отнеме години”.
Накратко, главоблъсканицата с двата кораба “Мистрал” съвсем не е приключила.
Превод от френски: Галя Дачкова