Петър Кирилов: Щом могат да се източват банки, защо да не може да се фалшифицира и електронното гласуване

Петър Кирилов: Щом могат да се източват банки, защо да не може да се фалшифицира и електронното гласуване

Няма ли системи за защита от купуване или контролиране на вота?

Да, има система за защита. Привържениците на електронния вот твърде много парадират със система, в която може да се гласува многократно. Така, ако сте контролиран при провеждане на гласуването ще можете да гласувате отново без контрол. Това е добра защита, но не съвсем успешна. Хората, които контролират вота или директно го провеждат, ще изземат от контролираните гласоподаватели формите за идентификация и ще им ги върнат след изборите. Без формата за идентификация хората няма да могат да положат отново вота си.

 

Но нали се използва в други държави?

Електронното гласуване е практика отхвърлена от много държави, които са по-напреднали от България в сферата на ИТ технологиите. Така са решили в Франция, Германия, Швеция, Великобритания. Електронното гласуване се използва в Естония и там системата има много проблеми със сигурността. Всъщност сигурността е основната причина за нашата позиция.

 

Кое в сигурността буди вашето съмнение?

Притеснително е възможността на хакери да разбият системата. В България изчезват милиони от банки, помним и как сайтът на Министерството на културата бе жертва на хакери и влизайки в сайта се четат ислямистки лозунги. Всички знаем за източването на дебитни и кредитни карти, много от нас са го изпитвали върху джоба си. В електронните системи няма стопроцентова сигурност. Експерти от университета в Мичиган пробиват естонската система на три места – при подаване на вота, при криптиране и при броене, а това е наличната система в този момент. За това ли искаме да изхарчим милиони? 

 

Какви други негативи има електронния вот?

С електронното гласуване не е възможно да се гарантира тайната на вота. Освен, че всеки ще може да види как се гласува пред компютъра, ще може да гласува вместо друг, но и хакери ще могат да проследят вашия вот. Буди притеснение твърдението, че ще може да се гласува многократно, което означава, че системата ще пази информация как сте гласували, а това означава, че и друг може да разбере това.

 

 

Тази публикация е част от информационно-разяснителната кампания за национален референдум на 25.10.2015г., съгласно договор между ГЛАСОВЕ.КОМ и Инициативен комитет, представляван от Ивайло Петров, утвърден от ЦИК.

 

Предизборна кампания “Местни избори и референдум 2015”. Продаването и купуването на гласове е престъпление.