Огнян Траянов: На прага сме на четвъртата индустриална революция

Огнян Траянов: На прага сме на четвъртата индустриална революция
„Говорейки за образованието, следва да посочим, че днес сме на прага на четвъртата индустриална революция. След цифровата, която промени света, сегашната се характеризира с производството чрез добавяне на материал. За разлика от първата и втората, когато се отнемаше материал. Слагаме на струга едно парче метал, стругът започва да отнема от него и прави детайл. Имаме цех за заготовки, имаме основни операции, довършителни операции. Всичко това се променя с 3D принтирането. Производственият цикъл става много малък. Тук се залага на либерализацията, на достъпността като всеки, който има креативна идея да може да се реализира.“

Това казва Огнян Траянов - президент на фирмата „Технологика“. Според него бъдещето определено е на персонализираното образование. „Казано на шега“, каза той, „системата, при която влизаме различно умни, а излизаме еднакво глупави, вече е отживелица. Наблюдаваме, че съвременните деца приемат около 80% от информацията не от училище, а от комуникациите през интернет. Разбира се, тези които могат.

„Слава Богу, в България има много добър достъп до интернет, много голямо покритие, много добър интернет. И децата вече нямат дори езикова бариера. Езиковите бариери се преодоляват много рано, отново благодарение на интернет. Но ако се върнем към това какви са изискванията и очакванията към днешно време, забелязваме, че децата, а дори вече и по-зрелите, искат да учат бързо – по-малки порции, които са поднесени по един много лек и атрактивен начин.“

Отговаряйки на въпроса на журналиста Кин Стоянов как вижда бизнесът в България развитието на образованието и какви са практиките на фирмата „Технологика“, г-н Траянов отговори:

„Като председател на Националната мрежа на Глобалния договор на ООН, мога да изкажа мнението на нашите членове. Мога и да го докажа. Ние направихме анализ на глобалните цели за устойчиво развитие и на първо място разпознаваме като проблемна област, към която сме длъжни да допринесем именно образованието. Един малък пример – първият колективен проект беше „Гордея се с труда на моите родители“. Ден на отворените врати за децата на служителите, в който им разкриваме ролята на труда, на професионалната реализация, разкриваме им важността и значението на всеки един служител във фирмата. Защо работи във фирмата? Дали мама и татко идват за парички или идват, за да могат да се реализират по-добре и да създават повече блага, а паричките са една оценка, за това което те са успели да направят колективно в цялата фирма.“

Колкото до нашата фирма, ще дам като пример за детски интерактивен център за наука и техника „Техномеджикленд“. Той ще заработи от тази пролет. В него няма да има надписи: „Не пипай!“, ще има надписи: „Пипай!“. Експериментирай! Наблюдавай! Това се дължи на този и този закон. В живота го срещаш при тези и тези случаи. Идеята е подобна като на „Музейко“, но за малко по-големите – между седем и четиринайсет години, с много силни екпериментални установки от физиката, от информатиката. Има, разбира се, и кът, който е поглед в бъдещето – неща, които и за възрастните ще бъдат безкрайно интересни.“

Изводът на г-н Траянов беше: „Целта е да открием магията на науката и техниката, защото всяко от децата ползва технологии, но за повечето от тях това е една черна кутия. Мотото, което аз съм избрал за този проект е една мисъл на Конфуций, която казва: „Те ми разказаха, аз забравих. Те ми показаха, аз го разбрах. Аз го направих и го научих за цял живот." Отново стигаме до учене чрез правене. Това е било преди стотици години, това е бъдещето на образованието.“

 

Цялото интервю ТУК

 

Виж видеофайла:

Коментари

  • доломей

    08 Яну 2016 9:27ч.

    "Наблюдаваме, че съвременните деца приемат около 80% от информацията не от училище, а от комуникациите през интернет. Разбира се, тези които могат." Информацията не е знание, въпреки опитите от съвремието да редуцират знанието до информация. Информацията е само аспект от знанието, а онова, което е собствено знание, за съжаление не се придобива през интернет. Интернет е постфактум само средството за обществено и личностно обогатяване в информационен аспект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моника

    08 Яну 2016 12:27ч.

    Наименованието на този център,дали няма български превод или аналог?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • много поздрави от индустриалната революция

    08 Яну 2016 13:53ч.

    Няма нужда от интерактивни "научни" центрове, децата и без това затъпяха достатъчно с интернет. Г-н Траянов да си гледа бизнеса, но без да се занимава с образование, а надписите "Пипай" да си ги сложи в къщи. Колкото повече се правите на палячовци, за да представите информацията в по-интересен вид, толкова по-лениви ще стават учениците. Все пак трябва много преди пълнолетие да излезеш от детската градина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аре стига с тея недоучки, бе Дачков,

    08 Яну 2016 22:43ч.

    Трета модерност, четвърта революция.... можеш да им откриеш рубрика на броячите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • революция

    09 Яну 2016 10:00ч.

    Много добри идеи, но нека да ги осъществяват в училище, в класните стаи - "за да могат да се реализират по-добре и да създават повече блага, а паричките (там са 660 лева на месец) са една оценка за това, което успеят да направят". В лъскавите "центрове" е лесно но все пак идеите трябва да достигнат до всичките ни деца, които имат нужда и право на персонализирано образование.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анастасий библиотекар

    10 Яну 2016 8:35ч.

    Ало, хейтърите, вместо да плюете, дайте нова/ различна/ по-добра идея. Или поне обосновавайте "критиките" си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • JJJ

    15 Яну 2016 9:34ч.

    Аман от революционни нововъведения, рационализации, сензации и простотии. Образованието е система от знания, които се получават в закономерна последователност. Няма как! Невъзможно е да получиш образование, систематизирани знания от интернет. От най- древни времена, от времето на Аристотел и килийните училища, до ден днешен образователбната система не се е променинила и няма да се промени съществено, докато свят светува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мозъкът

    15 Яну 2016 19:35ч.

    Всичко е пари. Богатите държави имат дълг 100 000 долара на глава. Това е все едно ние да имаме 350 милиарда долара държавен дълг, и още 350 милиарда долара частен дълг. Вложени в инфраструктура, къщи и цехове, магистрали и всичко... С което БВП щеше да е 300 милиарда долара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи