В своята поредица „Денят разказва“ „Екип Инфохолици“ на Студия Трансмедия предложи през седмицата своя пореден епизод, посветен на донякъде непознатите икономически и политически модели в Азия. След Китай дойде ред и на Сингапур като пример как от „клоаката на Югоизточна Азия“ се превърна за около половин век в символ на икономическо чудо, позволило икономически растеж от порядъка на 15 пъти. Гост по темата беше Николай Камов – експерт и консултант по иновации и инвестиции.
В диалог с журналиста Емил Янев гостът посочи реалностите на един истински феномен в историята на човешката цивилизация. Изходната точка в този разказ бяха реалностите, описани от Джеймс Клавел в неговия роман, за да стигне до днешния ден след получаването на независимостта през 1959 г., краткото съвместно съжителство в една държава с Малайзия (по инициатива на Малайзия) и последвалата еволюция на новата независима държава.
Архитектът на чудото Сингапур е починалият бивш премиер Ли Куан Ю, който управляваше и направляваше острова – при това никак не напразно - цели 31 години. Той повтаряше неуморно: единственото природно богатство на Сингапур са хората. С добавка – и тяхната работна етика, за да стане най-богата страна в света. Хората са единственото, но най-ценното. Те са обяснението на чудото.
Николай Камов посочи, че Ли Куан Ю изживява себе си като сингапурец, въпреки че е роден в Китай. Той е направил един решаващ избор – „да се харесаш или да не се харесаш, но да направиш неща, които ще се окажат важни в дългосрочен план“ като например градоустройствен план за 100 години напред. При това с крути мерки срещу всякаква корупция. Феноменът е стъпка по стъпка да се създаде алтернатива на европейската социална държава, която обаче е много по-различна. Концепцията е поколението да плати за себе си, семейството да плати за себе си, човекът да плати за себе си и едва тогава да се обърнат към държавата. Тоест принудително хората спестяват с до 50% удръжки от заплатата, но хората са сигурни за бъдещето си и могат да изтеглят парите, с които разполагат, при преместване да живеят в друга държава.
В заключение беше посочено, че развитието на страната с такива бързи темпове се дължи на успешното прилагане на всякакви иновации, наричайки Сингапур „първата смарт държава“ с всякакви форми на електронизация и автоматизация, а фирма се регистрира за два часа. Не бива обаче да се забравя, че това е Азия, където за две седмици наркотрафиканти са заловени, осъдени и екзекутирани. Но хората са дисциплинирани, управляващата партия винаги е на власт, а медиите са държавно контролирани в едно общество, където принципите на конфуцианството са все още живи в един от „малките тигри“, послужили дори за модел на големия Китай и неговия лидер Дън Сяо Пин, впечатлен от трите „и-та“ – иновации, инвестиции и институции.
Виж цялото интервю: